Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Herkese merhaba,
    2.0 cdti otomatik şanzıman yağının değişimi hakkinda el kitapçığında bir şey bulamadim.
    Mantığım hiç bir yağın ömürlük olamayacağını söylüyor. Bu yüzden değişmek istiyorum. Aracım 95 bin km de. Geçmisini bilmiyorum, 60 bin bakim kagidi var ama şanziman yağı değişmemiş o bakımda.
    1. Daha önce değişen var mi? (Bulunduğum ilçe servis yok. )
    2. Zor bir işlem mi, normal bir usta yapabilir mi ?
    3. Kaç lt yağ alıyor ?
    4. Değişimden sonra bariz bir fark hissettiniz mi ?

Geçmiş zamanda değiştirmiştim. değiştirmesi basit.Makine ile yapılırsa tek seferde, makine olmadan yapılırsa iki kez doldur/boşalt şeklinde yapılıyor. Makine olmadığı için anlattığım şekilde yaptık;
    Alttan tapa açılıp boşaltılıyor. Tapa kapatılıp, üstten doldurmak için tapa açılıyor. Yaklaşık 5 litre kadar Dexron 6 yağ ekleniyor. Araç bir miktar kullanılıyor ki şanzuman içerisinde kalan yağ ile yeni koyduğumuz yağ karışsın. Daha sonra yine içerisindeki yağ boşaltılıp, yeni yağ ekleniyor. Tamamdır.

Şanzımanın içerisindeki yağı tamamen boşaltamadıkları için 5 litre gibi bir rakam alıyordu. Tamamen boş şanzıman yanlış hatırlamıyorsam 11 veya 8 litre gibi alıyor.

Vites geçişleri yumuşuyor, vuruntu yapıyorsa kesiliyor/azalıyor. Performansa etkisi olduğunu düşünüyorum. Bir de değişimden sonra şanzıman kalibrasyonu yaptırırsanız farkı daha iyi hissedersiniz.

Yorum

Şu şanzıman kalibrasyonu nedir? Nerede yapılır? Şanzıman yağ değişimini çok araştırdım fakat kalibrasyonu ilk kez sizden duyuyorum. Bilgi verirseniz sevinirim.

1. Daha önce değişen var mi? (Bulunduğum ilçe servis yok. ) - Ben 3-4 kez yaptırdım.
      2. Zor bir işlem mi, normal bir usta yapabilir mi ? - Zor bir işlem değil, otomatik şanzımancılara yaptırmakta fayda var.
      3. Kaç lt yağ alıyor ? - Toplam 8 litre alıyor ama tamamı değiştirilemiyor. Bu yüzden 7 litre yağ yeterli oluyor.
      4. Değişimden sonra bariz bir fark hissettiniz mi ? - Benim aracımda her değişimden sonra hem olumlu, hem de olumsuz değişimler oldu. En son yaptığım değişimden sonra aracın çekişi arttı, "kavramada gitme" süresi neredeyse ortadan kalktı. Ancak vites düşürmelerde yaşadığım hafif vuruntular devam ediyor, bu haliyle pek rahatsız edici değil o yüzden şikayetim yok. Son değişimden sonra meydana gelen olumsuz bir değişiklik ise aracın daha sık vites değiştirmesi; yani otoyolda giderken daha fazla 5-6 ve 6-5 yapıyor. Önceden daha seyrek yapıyordu; bu da sıkıntı yaratmıyor.

Yorum

Kalibrasyon, araç beyninden bilgisayar yardımı ile sıfırlanıp şanzımanın tekrar öğretilmesi. Bazı yerlerde araç hareket halinde iken şöyle yapın böyle yapın şeklinde bilgiler var ama işe yarıyor mu bilemiyorum.

Yorum

Şanzıman yağını değiştirmek için gittigim özel servis israrla değiştirme abi dedi. Bu tür tam otomatik şanzımanı olan araçlarda 400-500 binde araç geliyor, yine de sorun yok dedi. Boşuna parani almayalım dedi.
          Yine de Elazığ Opeli aradım, onlarda degişim için belli bir km yok, şikayet var ise değişiyoruz,.degişimde 4-5 lt yağ gerekiyor , fiyat 250-400 arasi tutar ( yağın türüne göre ) dedi.
          Bende vazgeçtim. Bu işe ayirdugim bütçe ile lastik aldım artık

Cevap yazan herkese teşekkürler.

Yorum

Sanayi yada servistekilerin %90'ı şanzıman yağı değişmez der ama internette bolca şanzıman yağı değişiminden çıkan yağın rengini ve içindekileri görebilirsiniz. Ben Vectra varken değiştirmiştim, vites geçişleri rahatlamış gibi hissettim. Performans olarak birşey denemez, öncesinde de sonrasında da 15 yıllık 136hp araba
            Ustalar şanzıman arıza yaptıktan sonra kucak açmayı daha çok seviyor
            InsigniaTEAM

Yorum

Ben 1 ay önce değisim yaptim.Geçislerde rahatlik oluştu onun disinda ekstra bir arti göremedim.5000 km daha kullanmami daha sonra tekrar degisim yapacaklarini ilettiler.%100 nün tek seferde değisme imkani olmadigi için 2 kere yağ degisimi yapiliyormuş.
              2013 İnsignia Cosmo 1.6T

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Abu View Post
                Ben 1 ay önce değisim yaptim.Geçislerde rahatlik oluştu onun disinda ekstra bir arti göremedim.5000 km daha kullanmami daha sonra tekrar degisim yapacaklarini ilettiler.%100 nün tek seferde değisme imkani olmadigi için 2 kere yağ degisimi yapiliyormuş.
                Kaç litre yağ konuldu?
                Sabah 1den 2 ye geçerken gecikme hissediyorum, degisim düşüncem bu yüzden.
                bulunduğum ildeki ustalar değişmeye yanaşmıyor, çekiniyorlar. Zor bir işlem mi, yani alt tapayı açıp boşalttiktan sonra yeni yağı nerden eklediklerini bilirsem ustayı ben yönlendirecem artık.

Yorum

Araç dizelse sabah saatlerinde vites geçişinin bir kaç saniye gecikerek yüksek devirde olması normal.
                  1.6 CDTI 136Hp Otomatik Cosmo/ Carbon Flash Black / UV Kaput Koruma Filmi / Boya Koruma
                  Flexride Şasi/ Çevre görüş 2 + Opel Eye/ Stil Paket(19"J+Deri Döşeme+Isıtmalı Koltuklar+BOSE Ses Sistemi) / Sunroof / R700+Carplay/Adaptive Cruse Control

Yorum

Orjinal yazı sahibi: asbengu View Post

Kaç litre yağ konuldu?
                    Sabah 1den 2 ye geçerken gecikme hissediyorum, degisim düşüncem bu yüzden.
                    bulunduğum ildeki ustalar değişmeye yanaşmıyor, çekiniyorlar. Zor bir işlem mi, yani alt tapayı açıp boşalttiktan sonra yeni yağı nerden eklediklerini bilirsem ustayı ben yönlendirecem artık.
                    Soğukta öyle yapması normal. Hatta yağ belirli bir sıcaklığa gelene kadar kavrama kilidine geçmiyor bile. Sürekli yağlı kavrama yapıyor.
                    1. 2000 Volkswagen Passat 1.8T Comfortline, Manuel, Deniz Mavisi; 259.400km ----> Satıldı
                    2. 2012 Renault Fluence 1.5 dCi Business, Manuel, Gri; 81.500km ----> Satıldı
                    3. 2011 Opel Insignia 2.0 CDTI Edition Elegance, Otomatik, Beyaz, 88.500km ----> Satıldı
                    4. 2017 Volkswagen Polo 1.4 TDI Comfortline, DSG, Beyaz 46.000km ---->; Satıldı
                    5. 2013 Kia Ceed 1.6 CRDI Premium, Otomatik, Siyah, 98000km ---->; Satıldı
                    6. 2016 Opel Insignia 1.6 CDTI Cosmo+Stil, Otomatik, Siyah

Yorum

Orjinal yazı sahibi: selcuktuncer View Post
                      Araç dizelse sabah saatlerinde vites geçişinin bir kaç saniye gecikerek yüksek devirde olması normal.
                      Araç Dizel 2.0 130 hp, 95 bin km de
                      şimdiden böyle yapıyorsa, kışın - 20 lerde beter olmasın diye düşünmüştüm aslında.

Yorum

Araç Dizel 2.0 130 hp, 95 bin km de
                        şimdiden böyle yapıyorsa, kışın - 20 lerde beter olmasın diye düşünmüştüm aslında.
                        aynı motor 85 binde aracım.2011 model.

Yağ değişimi bir nebze iyileştirebilir ama normal. Kışın -20 ve daha soğuk havalarda iken kullanma klavuzu der ki aracı hareket ettirmeden önce P modunda 5 dakika bekleyin.

Aracınızın kullanma kılavuzunu okumanızı tavsiye ederim.
                        1. 2000 Volkswagen Passat 1.8T Comfortline, Manuel, Deniz Mavisi; 259.400km ----> Satıldı
                        3. 2011 Opel Insignia 2.0 CDTI Edition Elegance, Otomatik, Beyaz, 88.500km ----> Satıldı

Yorum

Her aracımın kullanma klavuzunu üşenmeden okurum, hatta çoğunda klasiktir cümleler ( bu 22. aracim )
                          demekki gözümden kaçmış o kısım

Yorum

Her aracımın kullanma klavuzunu üşenmeden okurum, hatta çoğunda klasiktir cümleler ( bu 22. aracim )
                            demekki gözümden kaçmış o kısım
                            Benim de aklımda -20 kalmış ama ben -10da bile 5 dakika bekliyordum

Sayfa 160 Sürüş ve Kullanım
                            Aracın düşük sıcaklıklarda çalıştırılması Araç ilave ısıtıcı olmadan dizel motorlarda -25 °С ve benzinli motorlarda -30 °C'ye kadar çalıştırılabilir. Bunun için doğru viskozitede motor yağı, doğru yakıt, servisi yapılmış ve araç aküsünün şarjının yeterli olması gerekir. Sıcaklık -30 °C'nin altında ise, otomatik şanzımanın ısınması yakl. 5 dakika sürer. Vites kolu P konumunda olmalıdır.

Yorum

Sonunda şanzıman yağını Elazığ Opel Fırat ta değiştirdim. İyiki servisi tercih etmişim, çünkü sanayi ustasina göre bir iş değil. Bilgisayar ile adaptasyon yapiliyor. Usta kesintisiz çalışsa en az 2-3saat sürüyor ve Toplam 315 tl tuttu. Araç 600 km boyu benim kullanım tarzıma göre kendini de kalibre edecekmiş.
                              çıkan yağ katran gibi ve pis kokuluydu. Bence bu tür yağlı otomatik şanzımanlara bakarsak çok uzun yıllar sorunsuz çalışır.
                              Herkese iyi günler.

Yorum

İşleniyor...
                              X