Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ön Balata değişimi

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Ön Balata değişimi

Bugün kapalı otoparkta insignia ile giderken keskin bir metal sürtme sesi duydum.
    Aracı durdurdum ve fenerle motor bloğu ve sesin yoğun geldiği frenleri kontrol ettim.
    Balataların azaldığını biliyordum ve ilk şüpheli olarak onları görüyordum. Beşiktaş
    civarında olduğum için yola devam ederek Opel Odakta kontrol ettirmeyi düşündüm.
    Bu sırada Fatih lede telefonla konuştum. Odak yoğun trafik altında ulaştım.
    Yol boyunca fren yapmasam bile metal sürtünme sesi belirgindi.

Opel Odakta yapılan kontroller sonucunda balatalarda problem olduğu tespit edildi.
    Aşağıdaki fotoğraflardan görüldüğü gibi balataların kenarlarından parçaların kopması
    sonucu balata diske sürterek ses çıkartmaktaydı.

Bu balatalar diskin arka iç kısmında yer alan kısımdır. Yönlü olduğu için çalışmayan kısımlarında
    Left (Sol), Right (Sağ) yazıları yer almaktadır. Bu nedenle kutudan çıkan diskin arka kısmında kalan
    balatalar yönlü, diskin dış tarafında kalanlar ise tek parça numarası olarak satılmaktadır.
    Kutudaki bilgiye göre balatalar Fransa da imal edilmiştir.
    Bu arada diskler kontrol edildi. Kalınlığında azalma var ama limitler içinde bulundu.
    Ayrıca disk yüzeyi iyi olduğu için taşlama veya tornalama yapılmadı.

Araç 32.000 km civarında, öte yandan Mart 2012 de trafiğe çıkışı 3 yıl olacak.

Yakın ilgi gösteren Burak bey ve Opel Odak çalışanlarına teşekkür ederim.

2015 Opel Mokka 1.6 CDTI Cosmo

Ynt: Ön Balata değişimi

hayırlı ve geçmiş olsun gökhan abi, balata azaldı diye bi uyarı vermişmiydi? birde araç km nedir?

Yorum

Sağol Hasan
      Uyarı vermedi. Opel Odak Tarık bey vermiyor dedi. Bende uyarı verir diye düşünüyordum.
      Golf 4 eski aracımdaki balatalarda bile fişli satın alırsan uyarı veriyordu. 2 ihtimal var.

1) Bizim araçlar uyarı vermiyor. (Araştırıcam)
      2) Balataların sadece kenarlarındaki kısımlarında hasar olduğu ve orta kısımda olmadığı için uyarı vermemiş olabilir.
      Balata azalma uyarısını veren uç genelde orta kısımda oluyor. Diske temas edince uyarı veriyor.

Yorum

geçmiş olsun Gökhan,ilginç bir durum
        Gri Bmw F10 5.25 xd 2014

Yorum

Sağol Bülentcim. Ses ile uyarmasa haberimiz olmayacak.
          Balataları 2 seneden sonra servise uğrayınca kontrol ettirmek en iyisi.

Yorum

gökhan abi seninkiler iyi dayanmış ben 27 binde değiştirdim 4 ünüde...
            F30 Sport+

Yorum

ayrıca bende de uyarı vermedi
              F30 Sport+

Yorum

Bunla gecmis olsun

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

geçmiş olsun,

fren ikaz fişi olmayan araçlarda disk koruma sacı var sizin ilk duyduğunuz ses disk koruma sacından geliyor bu sesi dikkate almazsanız fren disklerinizde çizilmeler oluyor. fren balatasının ömrümü araca ve kullanıma göre değişiyor sizinki çok sakin bir kullanım şekli km'den bu anlaşılıyor balata değişim periyodları kullanıcıların yaş aralığına göre değişiyor da diyebiliriz..

Yorum

Özlem Hanım,

Koruma sacı fikride iyi. Ama Opel fren ikaz fişli olanını koysaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
                    Çok kötü ses yapıyor. İkaz vermemesinden çok daha iyi tabi. Fişli olanlarda fiyat farkı çok fazla olmasa gerek.
                    Opel işin kolayına kaçmış

Yorum

astra g ve vectra kasalı araçların bazılarında ikazı fişi var fren balata fiyatının üzerine her balata değişiminizde yaklaşık 100TL'de fiş ücreti ödediğinizi düşünün evet ses kötü ama Opel sizin için ve tabiiki kendi içinde maaliyetten kısmış

Yorum

İşleniyor...
                      X