Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Şanzımanda uğultu ve yetkili servis tavsiyesi

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Şanzımanda uğultu ve yetkili servis tavsiyesi

Herkese Merhaba;

2010 insignia 1.6T aracımda yüksek hızlarda ve düşük viteste gazdan çekince bi uğultu sesi var. sabah çalıştırmalarımda aynı sesin rolantidede çok az olduğunu farkettim. debriyaja basınca ses kesiliyor. durumu samsun reis otomotivde dile getirdim. usta sesi duyabilmek için epey ugrastı. rölantide debriyaja basınca kesilen sesin yüksek hız ve düşük viteste gelen sesin kaynagının aynı olduğunu, şanzımandaki bilyalardan geldiğini söyledi.

Astralarda fazlaca değiştirdiklerini ancak insigniada denk gelmediklerini söyledi. Toplamda set halinde 6adet bilyanın değişeceğini işçilikle birlikte 2000tl tutacağı bilgisini verdiler. Daha büyük bir problem olmasın diye yaptıracağım. Şanzıman inmişken baskı balata ve volanıda kontrol ettirmeyi düşünüyorum. Hatta her halükarda debriyaj balatasını değiştirmeyi volanı ise eger problem varsa değiştirmeyi süşünüyorum. Ancak baskı balata ve volan dahil olduğunda ortaya çıkacak faturadanda korkmuyor değilim.

Servislerle alakalı ise gereksiz bir parçanın bile arızalı diye değiştirildiği söylentiler var bu tarz bişey yaşamak istemiyorum. şanzıman işin içinde olduğu için yetkili servisten vazgecmekte istemiyorum.

Fatura hakkında ön görünüz ve öneride bulunabileceğiniz durumlar varsa bilgi almak istiyorum.
    Ayrıca fiyat ve ilgilenmek konusunda (makum tanıdık biri olunca ilgi alaka baya değişiyor.) reis opel samsunda tanıdıgı olan yardımcı olabilecek birisi varmı ?

Tavsiye edebileceğiniz tanıdık olan ankarada yetkili serviste olabilir ankarayada gidebilirim.

2010 INSIGNIA SEDAN COSMO 1.6T 180HP MT6

Ynt: Şanzımanda uğultu ve yetkili servis tavsiyesi

Ankara'da genelde yetkili servisler ilgili ve işini düzgün yaparlar. Ben size kendi kullandığım servisi tavsiye edebilirim. Opel Opak direk olarak arayıp operatörden Remzi ustaya bağlatıp danışabilirsiniz. Kafanıza yatarsa gidip gösterin test sürüşüne çıkın. Hatta bu pazar günü gelip pazartesi baktırma imkanınız varsa. Çayyolunda Pazar 11 de Lemankültür kafede kahvaltıda insignia sever arkadaşlar buluşacaklar katılırsınız

(2009) 1.6 Turbo Cosmo Spor Tourer >>> (2012) 1.4 Turbo Edition Elegance Yeni Stil Sunroof >>> (2015) 1.4 Turbo Edition Elegance Sunroof Orginal LPG power

Yorum

Teşekkür ederim araştırmaya devam ediyorum muhtemelen ayın 26-27si gibi gidebilecegim servise işlerim ancak o zaman müsait olacak

Yorum

Aynı problem benim aracimda da basladi. Üç ayri servise gosterdim.üç ayri yanit aldim. 1) priz direk bilyasi 2) debriyaj bilyasi 3) sanziman bilyasi. Dorduncu servise gitmedim zaten baska alakali bilya kalmadi soylenecek.
        Aracin tepkileri su sekilde :
        Arac duruyorken vites bosta veya viteste debriyaja basili iken ses kesiliyor.
        Arac hareket halinde iken viteste debriyaja basili iken bile ses devam ediyor. Bosa alip debriyaja basinca azalan ivmeli bir ses gelip kesiliyor. Ben de emin olamadim hangisi diye. Debriyaj bilyasini degistirmedim ondan supeleniyorum. Sanziman degildir umarim.

2009 insignia 1.6T Cosmo - CDC400 - Ergonomik Spor Deri Koltuk

Yorum

Debriaja basıldığında grup bilyalı hareketini aldığı volan dan ayırır. Sadece grup mili dönerken priz direk yalnız kalır. Kısaca debriaja basınca rolantide kesilen ses priz direk bilyası ile doğrudan alakalıdır.

Debriaj bilyası dönen bir parça değildir. Bü nedenle ugultu değil tıkır ti yapar.

Araç vitesé geçirdiğinde grup bilyası döner.

Rolantide veya bosta debriaj basıldığında baskı priz direk ve volan ayırir sesin kesilmesi de bu nedenden dir. Yani kapı yine priz direğe çıkıyor. Grup dişli leri ile alakasız yok. Boşuna 6 takım değişimi yaptırmayın.
          CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
          SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

Grup dişli leri sorunu yolda giderken belirli hız yada viteslerde duyulan ugultu var sa ve boşa atar atmaz kesiliyorsa değişimi gerekir.
            CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -

Yorum

Orjinal yazı sahibi: omfaya
              Ankara'da genelde yetkili servisler ilgili ve işini düzgün yaparlar. Ben size kendi kullandığım servisi tavsiye edebilirim. Opel Opak direk olarak arayıp operatörden Remzi ustaya bağlatıp danışabilirsiniz. Kafanıza yatarsa gidip gösterin test sürüşüne çıkın. Hatta bu pazar günü gelip pazartesi baktırma imkanınız varsa. Çayyolunda Pazar 11 de Lemankültür kafede kahvaltıda insignia sever arkadaşlar buluşacaklar katılırsınız
              Konudan farklı olacak ama Ömer Faruk'un mesaj sayısı : leet olarak gözüküyor bizim forumda ilk defa denk geldim

Yorum

Myopel de 5 yaş ustu araçlara parça ve işçilikte %25 indirim var. Sıkıntınız ise mesela 2. viteste gaz verip yokuş çıkarken ses gelmiyor ama yokuş inerken gaz vermeden inleme gibi bir ses duyuyorsaniz şanzıman da vites bilyalari sekromec leri degismesi gerekiyordur gerekiyordur. Servis de 6 vitesinde değişimini yapıyorlar tek tek yapmıyorlar. Tavsiyem ise Ankara Opal da Ali usta var 20 senedir Opel teknik servisine bakıyor sorunuzasorunuza net bir cevap verecektir.
                İnsignia 1.6T Cosmo Metro Mavi DVD800

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Rae
                  Konudan farklı olacak ama Ömer Faruk'un mesaj sayısı : leet olarak gözüküyor bizim forumda ilk defa denk geldim
                  Bendede olmuştu..)) 1337 dir o

1.4 T EDİTİON ELEGANCE + AFL+18 jant +NAVİ+sprintbooster+ses sistemi+opc sinyal çerçeveleri+turn push+kaliperler app +full led aydınlatma... vs..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: aSya
                    Grup dişli leri sorunu yolda giderken belirli hız yada viteslerde duyulan ugultu var sa ve boşa atar atmaz kesiliyorsa değişimi gerekir.
                    Vitese bagli veya hiza bagli bir degisim yok. Arac tepkileri anlattgim gibi. Ugultu seklinde kaputu kaldirinca net duyuluyor. Arac icine cok fazla ses gelmiyor ancak kulak kesilince belli oluyor. Senin teshisin priz direk bilyasi oyleyse
                    2009 insignia 1.6T Cosmo - CDC400 - Ergonomik Spor Deri Koltuk

Yorum

Bugün gidiyorum servise periyodik bakımlarınıda düzenli olarak samsun reiste yaptırıyorum zaten yine oraya gideceğim.
                      Ses çok net değil kulak kesilince duyuluyor. Rölantideki ses ise neredeyse yankı yapması lazımki duyulsun. Yüksek hızda 5 ve 6. Vitestede var biraz o yüzden servistede grup olarak değiştirelim dediler. Dikkat etmeyince cok duyulmuyor ama beni rahatsız ediyor. Arkadaslarımada anlattım, özellikle dinlemedikleri sürece farkedemiyorlar. Maksat araca gönül rahatlığıyla binmek. Sabah çalıştırırken marş sesi birazcık fazla gelse aklıma takılıyor. Açılmışken grup olarak değiştireceğim.
                      Biraz araştırdım astra grubunda mt6 larda oldukça fazla yasanmış bi durum ama insignialarda çok yok.
                      Şanzımanda inmişken detaylı mekanik kontrol (debriyaj balatası rulmanı volan vs) yaptırayım diyorum.
                      Astra forumda bi arkadaş bilyalar set halinde değiştikten sonra araç inanılmaz rahatladı demiş. Bende öyle kasıntı veya çekişte bi problem yok sadece ses var ve daha büyük soruna neden olmasın diye önlem almak istiyorum. Bakalım bir değişiklik farkedecekmiyim değişimden sonra. Durum hakkında güncel bilgileri paylaşacağım.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: insgna44
                        Orjinal yazı sahibi: Rae
                        Bendede olmuştu..)) 1337 dir o
                        1337 tersten okuyunca LEET diye görünüyor. O da ELİT anlamını taşıya ELEET in jarbonlaşmış haliymiş.

https://en.wikipedia.org/wiki/Leet forumun taslağını yazan arkadaş oraya bir imza atmış demekki

(2009) 1.6 Turbo Cosmo Spor Tourer >>> (2012) 1.4 Turbo Edition Elegance Yeni Stil Sunroof >>> (2015) 1.4 Turbo Edition Elegance Sunroof Orginal LPG power

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Gokhan.05
                          Bugün gidiyorum servise periyodik bakımlarınıda düzenli olarak samsun reiste yaptırıyorum zaten yine oraya gideceğim.
                          Ses çok net değil kulak kesilince duyuluyor. Rölantideki ses ise neredeyse yankı yapması lazımki duyulsun. Yüksek hızda 5 ve 6. Vitestede var biraz o yüzden servistede grup olarak değiştirelim dediler. Dikkat etmeyince cok duyulmuyor ama beni rahatsız ediyor. Arkadaslarımada anlattım, özellikle dinlemedikleri sürece farkedemiyorlar. Maksat araca gönül rahatlığıyla binmek. Sabah çalıştırırken marş sesi birazcık fazla gelse aklıma takılıyor. Açılmışken grup olarak değiştireceğim.
                          Biraz araştırdım astra grubunda mt6 larda oldukça fazla yasanmış bi durum ama insignialarda çok yok.
                          Şanzımanda inmişken detaylı mekanik kontrol (debriyaj balatası rulmanı volan vs) yaptırayım diyorum.
                          Astra forumda bi arkadaş bilyalar set halinde değiştikten sonra araç inanılmaz rahatladı demiş. Bende öyle kasıntı veya çekişte bi problem yok sadece ses var ve daha büyük soruna neden olmasın diye önlem almak istiyorum. Bakalım bir değişiklik farkedecekmiyim değişimden sonra. Durum hakkında güncel bilgileri paylaşacağım.
                          Bekliyoruz şimdiden kolay gelsin

Yorum

MT6' ların büyük düşmanı ATF dir. Muhtemelen şanzımanda ATF koyulmuş olabilir zamanında?

Yorum

Rölantide sadece volan ve grup mili, bilyası döner. Tabi, krank mili, krankın kendisi, eksantirik mili vs de döner. Ayrıca, Krankla veraber, krank kasnağı ile V kayışı yardımıyla şarj dinamosu, devirdaim, klima kompresörü, ve haricen kayışla da direksöyon pompası döner. Dönen her parça ya taktaktaktak gibi vurur. Yada sabit veya yükselen / alçalan uğultu yayar. Yani, rölantide ve yolda giderken şanzıman harici bir çok parça var. Özellikle uğultu türü seslerin yerini tespit etmek zordur.

Yorum

İşleniyor...
                              X