Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bakım Sonrası Araç Bazen Gaza Basmama Rağmen Stabil Oluyor

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Bakım Sonrası Araç Bazen Gaza Basmama Rağmen Stabil Oluyor

Araç Cosmo 2.0 Cdti 160'lık.
    İki gün önce bakımını özel serviste yaptırdım. Yağ ve Filtreler değişti.
    Bilgisayara bağlandı. Kontroller yapıldı, servis bakımı gerekiyor uyarısını kaldırmak için araç bilgileri menüsünden yağ ömrü sınırlandırılması ama tekrar hata vereceğini düşündüğüm için bilgisayardan yapılabilecek bir sıfırlama varsa oradan yapalım dedim oradan da yaptık.Uyarı gitti ama bir süre sonra tekrar uyarı vermeye başladı. Servis bakımı uyarısını tam olarak nasıl kaldırabilirim?
    İkinci ve asıl sorun bakımdan bir gün sonra yola çıktığımda yaşadım. Aracın 1-2 defa gaza yüklenmeme rağmen önce gaz yemeyerek sonra devir saati yükselmesine rağmen hiçbir şekilde hızlanmadığını ama sonraki değişimlerde aslında gaz yerken vites küçüldüğünü ama hızlanmasında hiçbir artış olmadığını farkettim. Pekçok defa tekrar edince nereden kaynaklanabileceğini gözlemledim. Örneğin ataç D konumunda 2000 devirde 125-130 km hızla seyrederken gaz pedalının devre dışı kaldığını gissediyorsun. Gaza yükkeniyorsun 3 sn sonra devir saati 3000 i buluyor araç hızlanmıyor 1-2 sn sonra 4000 i buluyor araç hızlanmıyor vitesi manuele alıp bakınca bu durumda 4te olduğunu görüyorsunuz. Önce ESP ile ilgili bir durum.olabileceğini düşündüm devre dışı bıraktım ama devre dışında olunca da sorun yaşandı.
    Bu şekilde bir sorun yaşayan var mı, varsa sorun nereden kaynaklanıyor olabilir ve çözümü nedir?
    İnsignia CDTİ 160ps COSMO Siyah Flexiride+Sunroof

Ynt: Bakım Sonrası Araç Bazen Gaza Basmama Rağmen Stabil Oluyor

Sorun Turbu mu, Hava debimetresi mi yoksa Şanzuman mı?

Yorum

Gaza bastiginizda devir yükseliyor ama arac hizlanmiyorsa genelde sanzumanda sıkıntı olabilir dilerim sanzumanlik bir durum değildir

Yorum

Aracınızın kavramasına bir baktırınız.

Yorum

Evet motor değil de şanzuman ya da kavrama ile ilgili gibi
          ahlaksızla birlikte yaşayacağına YİĞİTLE ÖLÜME GİT

Yorum

Otomatiklerde baskı balata var mı bilmiyorum ama varsa baskı balata,yoksa da kavrama ile ilgili bir sıkıntıdır.
            2009 1.6 T 180 hp Edition Elegance,Sprintbooster,BMC kutuiçi spor filtre,KitMTM Keihin Enjektör,1.8 MB Genius Max regülatör...

Yorum

Merhaba,

Belli ki aracınız motor gücünü yola aktaramıyor. Bu konunun muhatabı da maalesef oldukça karmaşık ve pahalı olan şanzuman. Aslında daha net bir tahminde bulunma gerekirse tork konvertörünüzde bir arıza olabilir. Bu parça manuel viteslerdeki baskı balata gibidir demek yanlış olmaz sanırım. Baskı balatanız bittiğinde benzer bir sorun yaşayabilirsiniz. Aracınızda baskı balata bulunmadığı için tork konvertörü olabilir diye düşünüyorum. Aslında dayanıklılıklarıyla ünlüdür bu parçalar ama netice kul yapısı Oraya da bi odaklanın derim.

Selamlar, geçmiş olsun.
              2009 - Cosmo - 2.0 CDTI 160 HP - Flexride - Sunroof - Piyano Lake - Infinity Ses - Spor Deri Koltuklar - BlackVue Cams - DVD 800 - Lite Body Kit - OPC Pedallar ve Sinyal Çerçeveleri - Ayna Altı Işıklandırması - 245-40-19 Lastikler Yazlık: Michelin PSS ve PS3 + Kışlık: Kumho KW27 ve Pirelli Sottozero

Yorum

Hayatımın en gergin yolculuğuda nihayet eve vurabildim.
                Detayları paylaşırım.
                İyi geceler.

Yorum

Devir artiyor ve arac gitmiyorsa aktarma ekipmanlarinda sorunu aramak lazim yada kucuk bir ihtimal yazilimi kontrol etturin bir akunun kutup basini sokun takin

Otomatik şanzumanda bu tür problem duymadık bu ilk olmasın

Gecmis olsun

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dargure3
                    Hayatımın en gergin yolculuğuda nihayet eve vurabildim.
                    Detayları paylaşırım.
                    İyi geceler.
                    Geçmiş olsun, meraklandım şimdi... Neler oldu acaba?
                    2009 - Cosmo - 2.0 CDTI 160 HP - Flexride - Sunroof - Piyano Lake - Infinity Ses - Spor Deri Koltuklar - BlackVue Cams - DVD 800 - Lite Body Kit - OPC Pedallar ve Sinyal Çerçeveleri - Ayna Altı Işıklandırması - 245-40-19 Lastikler Yazlık: Michelin PSS ve PS3 + Kışlık: Kumho KW27 ve Pirelli Sottozero

Yorum

Hayırlı Sabahlar Arkadaşlar;

Dün gece Adana'dan Adıyamana doğru yola çıktım. Gündüz kutup başlarını söküp düzelebilir mi diye düşündüm ama olmadı. Otobana çıktıktan sonra arıza tam olarak kendisini gösterdi.
                      16 yıldır araç kullanıyorum. Bazen yaz tatillerinde 5.000 km yol yaıtğım veya tek kontakla neredeyse 1.000 km'yi devirdiğim zamanlar oldu. Arkadaşların araç konusunda bu kadar hassas olmana gerek yok dediği durumlarda gecenin bir yarısı eşim ve çocuklarımla ıssız bir yolda kalmanın maddi hiçbir karşılığı yoktur diye ifade ederdim. Maalesef 16 yılın sonunda dün gece kalmadıysam da her an kalabilecekmişim gibi bir yolculuk geçirdim. Adıyaman'dan Kozan-Adana-Adıyaman güzergahında bir haftasonu olacaktı. Perşembeden aracın bakımlarını yaptırdım. Yağını, filtrelerini, suyunu ve diğer tüm mekanik aksamını elden geçirdim. Cuma akşamı yoğun bir yağmurlu havada yola çıktım. Yola çıktıktan 80-90 km sonra rampa çıkarken birkaç defa bir anormallik hissettim (gaza basıyorsunuz birkaç sn araç ayağınız gazda olmasına rağmen hızında zerre kadar bir değişme olmuyor, birkaç sn sonra ayıkıyor gaz yiyiyor) ama acaba ESP ile ilgili bir durum olabilir mi diye düşündüğüm için önemsemedim. Fakat ilerledikçe sorunun sıklaştığını farkettim. ESPyi kapattım düzelir mi diye baktım sorun yineleniyor.

Araçta düz yolda veya inişlerde sorun yok, tam performansla olmasa da yine de süret artıyor. Fakat rampalarda araç iyice hantallaşıyor, 50-60'lara hatta normal yolda rampada 40'a kadar düştü (bir canavarın bu duruma gelmesine gerçekten üzüldüm Adeta üzerinde 30 tok yük olan bir kamyona döndü İnsignia). Araç rampada gaz yemiyor, manuel araçlarda bu durumda gaz yer ama araç debriyaj baskı balatadan dolayı gitmez motor bağırır ama şanzuman bir nevi devre dışıdır. Ama benim yaşadığım sorunda siz ne kadar gaza yüklenseniz de araç km olarak hiçbir şekilde hızlanmıyor aksine rampada yavaşlıyor. Sizin gaza yüklenmenizle araçta devir saati ancak vites küçülünce artıyor. Sanırım Flesius arkadaşımızın dediği gibi tork konvertörü ile ilgili bir durum. Öğleden sonra bilgisayardan kontrol ettirip hata kodlarına bakacağım. Sanırım o zaman daha net bir bilgi edinebiliriz.

Temennim araçtaki sorunun yazılımsal olması.

Yorum

Büyük geçmiş olsun

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FacomX
                          Büyük geçmiş olsun
                          Teşekkür ederim Fatih bey.

Yorum

Çok geçmiş olsun, umarım sadece yazılımsaldır da hızlıca ve masrafsızca atlatırsınız. Sonucu paylaşırsanız çok sevinirim, tekrar geçmiş olsun...

Yorum

Geçmiş olsun Sami Bey; bizim şanzumanlar pek arıza yapmaz, şikayetiniz de bence
                              bununla ilgili değil. Tahminimce sizin arabanın partikül filtresi dolmuş, tıkanmış;bunun
                              için verimli çalışamıyor

Yorum

İşleniyor...
                              X