Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Airbus Motor Değişmi

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Ynt: Airbus Motor Değişmi

Orjinal yazı sahibi: myanmaz
    çok isterdim bir video eklemeyi ama malum askeri kurallar...
    kıyısından köşesinden baksakta mı olmaz heveslendik valla

Yorum

biz bizeyiz şurda yaaaaa haha haha haha haha haha
      Hayat bisiklete benzer,Pedal çevirmeyi bıraktığın an düşmeye mahkümsun...
      [img height=150]http://i1096.photobucket.com/albums/g322/emrezxr/144_zps71fffeb4.jpg[/img]

Yorum

Orjinal yazı sahibi: myanmaz

Bu da A321-200 uçağının motor değişimi sonra yaptığımız test ten bir video...

http://www.flickr.com/photos/61647989@N05/5638069084/

Kontrollerini yaptıktan sonra yukarı çıkıp birde ben çalıştırdım.
        Take-Off gücü yani kalkış gücüne kadar çıktık.
        İnanılmaz dı kokpitte zıplıyoduk resmen.
        Ciddi bir güç var...Motor yerinden kopucak gibi oynuyordu sağa sola...
        Bu motoru değiştirmemiz 3 gün sürdü.
        Bu motor Rolls Royce
        IAE V2500 motoru.Yaklaşık 25.000 lb/thrust güç üretiyor.
        yaklaşık 100.000 lb boş ağırlığı olan A321 üzerindeki 25.000 lb lik motorun uçağı zıplatmasından bu kadar etkilendiyseniz 20.000 lb ağırlığı olan F-!6 daki 30.000 lb güç üreten P&W F100 turbofan motorun F-16 yı nasıl zıplattığını görmenizi isterdim
        25.000 değilde 50.000 olmasın 2 tane var o motordan...

A321 benim lisans taki küçük kuşlardan...
        Bide 777-300 ER var..
        Tek motor 115.000 lb thrust..2 tanesi 330.000 lb yaparki zıplamaya doyamazsın...
        Take-off gazında 650 mt yaklaşma diyo arkasına...insan kuş bina uçak F-16 ne varsa süpürür.

F-16 ya saygım var...Avcı uçağı sonuçta.Teyyare sadece motor dan oluşuyo zaten...
        Güç olayı başka bişi ama.
        GE90-115 B tek geçerim... ihihi

Yorum

naill 330lardaki GE motor daha güzel bnce RR den duruşu daha büyük ve cüsseli bn sevmem RR motoru uzunlamasına olduğu için tk son 330ları RR aldı geçen ay bindim sesi bile değişik GE li 330ada bindim sesi yeterr)) ama dediğin gibi 773 başka bişey resmen take off ta ölüme gider gibi kalkıo)
          2010 1.6T Cosmo,Teknik Gri, 19 jant,Cyclone navigasyon, JBL ses sistemi, ayna altı led,

Yorum

Aynen Bilal...
            Bizim filodaki A330 lar Pratt&Whitneyy(PW4000)
            TK nın ilk getirdikleri GE idi.
            Sonradan gelenlerin hepsi RR geldi.
            Hepsinin sesi birbirinden farklı iyi dikkat etmişsin.

Şİmdi 777-300 ER daki GE90-115B 115.000 lb ile şu an dünyada üretilmiş en güçlü High Bypass Turbofan motoru olarak geçiyor.
            Ben o motorun kursunu Amerika lı bi hocadan almıştım...
            Çok değişik bir motor..Motorun en önünde gözüken paller(biz fan blade diyoruz) kompozit malzemedir.Hucüm kenarları yani rüzgarla temas eden ilk yüzeyleri titanyum kaplamadır.Tanesi 120.000 dolardı diye hatırlıyorum.22 tane var bir motorda.İhya eder adamı walla
            Bu motoru test amaçlı 747 uçağına takmışlar.747 kalktıktan sonra diğer 3 motoru kapatmışlar.Tek motor ile (GE90-115B) 5 saat uçmuş 747.Daha ne olsun...

Motor çalıştırırken nasıl bir uğultu çıkıyor anlatamam.Böbrek taşı olan düşürür hemen orda.Adamlar yapmış diyoruz başka birşey diyemiyoruz.
            Bu GE nin sahipleride belli zaten biraz araştırısan şaşırmassın.

Çok bilgi var Bilal...ANlatmakla bitmez...

Bu resimde Fan Blade ler gözüküyor..
            Kompozit malzeme ve Titanyum kaplama...
            Yapısı ve şekli ise tasarım harikası...
            (resimdeki ben değilim.arkadasım)

28985_408841268648_704573648_4276417_3266631_n by skydroll, on Flickr

Yorum

aynen nail bnde çok yakından ilgiliyimdir ztn sanal f/o yum 320 de sürekli araştırıyorum bilmekle bitmez uçak sistemleri motorları hastalık gibi bişey dostum bu havacılık) bn 340a da bindim ondada 4 x CFMI CFM56-5C4 var biliosun reverse açınca çok tatlı oluyo çiçek gibi açılıo motor özellikle onu görmek için koltuğumu ona göre almıştım)) 77de reverse açınca içerde yeşil acayip bir tabaka vardı çok farklı bi motor ya gerçekten ztn 747 yi kaldırıyo daha ne olsun baksana ))
              2010 1.6T Cosmo,Teknik Gri, 19 jant,Cyclone navigasyon, JBL ses sistemi, ayna altı led,

Yorum

Sanal uçuyosan tamamdır yaa...

A340 motorları evet şekil olarak güzel ama yetmiyor o uçağa..
                340 için bir espri vardır.Dünya yuvarlak olmasa kalkamaz diye çok gülerim Ama güzel uçak...Heybetli...

77 in reverse açınca gördüğün yeşil delikli kısım..Motorun fan kısmından geçen havayı aksi yöne çevirmek için yapılmıştır.Hava ters akışlı olunca motor da fren yapıyo oluyor...340 ta ise o gördüğün çiçek gibi açılan yerlerden ters akışlı hava çıkıyor.youtube ta karlı havalarda reverse açılınca ortaya çıkan görüntüler var harika...

Resimde mavi hava fan havası...Kırmızı hava ise core havası.
                Mavi havayı ters akışlı yapıp motor fren yapıyor...

reverse by skydroll, on Flickr

Yorum

harika resimlerrr süpersin daha varsa paylaş ya bana döküman çok lazım)))) bizim 340lar 300 ya ondan yetmiyor 340-600 lardaki motor fena gerçekten korkunç kuvvetli ve büyük 300den) sen 77ye bakabiliyomusun lisansın varmı dostum

Yorum

A319/320/321(V2500)
                    B 757-200/300(PW&RB)
                    B 777-300 (GE90-115B)

Bunlar var lisansta şimdilik...Lisans var.
                    Ama TK dan ayrıldığım için 777 lere uzaktan bakabiliriyorum artık.

A320 ilk kursum benim..İlk göz ağrım.
                    Bende bi kaç kez uçtum FS de..
                    SOnra bıraktım bilirim ama FPLAN girmesini falan kaldırırım indiririm autoda
                    Döküman sağlarız elimde olanları ayıp ediyon..

Yorum

777LR da 300ER e göre fark ne çünkü mezil olarak aralarında fark baya var o ayrım neye göre biliomusun??

Yorum

İşleniyor...
                      X