Duyuru

Collapse
No announcement yet.

SIDI LPG Dönüşümü

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• SIDI LPG Dönüşümü

Merhaba,
    Biraz "ben demiştim" tarzında bir konu alacak ama amacım kesinlikle kendimi övmek değil. Sadece bu ülkede düşünce tarzımızı nasıl şekillendirmemiz gerektiğine dair güzel bir örnek yaşandığı için hatırlatmak istedim.

Forumda zaman zaman SIDI motorlara LPG kiti uygulaması gündeme gelmiş ve direkt enjeksiyonlu bir motor olduğu için maliyetleri o dönemde bile 7000 lirayı bulan sıvı sistem lpg kitleri konuşulmuştu. Ben de her ne kadar tüketimden şikayetim olmasa da araca daha rahat binebilmek için lpg dönüşümü düşünmüştüm. Ancak o dönem "lpg fiyatları çok avantajlı, bu yüzden ek vergi getirilmesi mümkün, daha lpg kitinin maliyetini amorti etmeden lpg fiyatlarına zam gelebilir" demiş ve vazgeçmiştim. Bu görüşümü de hem bu forumda hem de takip ettiğim bazı forumlarda bir çok kez paylaşmıştım. Gelinen noktada Ankara için lpg fiyatı 5.1 TL olmuş ki bu da -lpg kullananlar yanlışsam düzeltsin- lpg tüketimi benzine göre yaklaşık 1.5 kat fazla olduğu için zaten benzinle aynı fiyat demek. (Hadi 1.3-1.4 kat bile tüketse, hem baştan peşin ödenen maliyet hem de her yıl muayene zorunluluğu gibi sebeplerle fark yine yok denecek seviyede; üstelik bir de risk faktörü var ki bu faktörü göze alabilmek için ciddi tasarruf avantajı olmalı.)

Umarım o mesajlarımın birilerine faydası olmuştur.

Aynen
    @Murat
    2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ufukkk View Post
      Merhaba,
      Biraz "ben demiştim" tarzında bir konu alacak ama amacım kesinlikle kendimi övmek değil. Sadece bu ülkede düşünce tarzımızı nasıl şekillendirmemiz gerektiğine dair güzel bir örnek yaşandığı için hatırlatmak istedim.

Forumda zaman zaman SIDI motorlara LPG kiti uygulaması gündeme gelmiş ve direkt enjeksiyonlu bir motor olduğu için maliyetleri o dönemde bile 7000 lirayı bulan sıvı sistem lpg kitleri konuşulmuştu. Ben de her ne kadar tüketimden şikayetim olmasa da araca daha rahat binebilmek için lpg dönüşümü düşünmüştüm. Ancak o dönem "lpg fiyatları çok avantajlı, bu yüzden ek vergi getirilmesi mümkün, daha lpg kitinin maliyetini amorti etmeden lpg fiyatlarına zam gelebilir" demiş ve vazgeçmiştim. Bu görüşümü de hem bu forumda hem de takip ettiğim bazı forumlarda bir çok kez paylaşmıştım. Gelinen noktada Ankara için lpg fiyatı 5.1 TL olmuş ki bu da -lpg kullananlar yanlışsam düzeltsin- lpg tüketimi benzine göre yaklaşık 1.5 kat fazla olduğu için zaten benzinle aynı fiyat demek. (Hadi 1.3-1.4 kat bile tüketse, hem baştan peşin ödenen maliyet hem de her yıl muayene zorunluluğu gibi sebeplerle fark yine yok denecek seviyede; üstelik bir de risk faktörü var ki bu faktörü göze alabilmek için ciddi tasarruf avantajı olmalı.)

Umarım o mesajlarımın birilerine faydası olmuştur.
      Aşağıdaki hesaplama Ankara'ya göre yapılmıştır.

13/08/2021 tarihi itibariyle;
      Benzin: 7.85TL
      LPG: 5.16 TL

1.6 SIDI Motor şehiriçi ortalama 10 LT yakıt tüketse 100km maliyeti 78.5TL
      LPG dönüşümünde ideal karışım benzinin yaklaşık olarak 1.25 katı olduğu için 12.5LT LPG tüketecek. Bu da 100km maliyeti olarak 70TL'dir.

100 Kilometrede 8.5TL'lik bir kar durumu mevcut. 100km'de 1 lt benzin

Şu durumda LPG ile 100.000km kullanmadan kara geçmek mümkün değil Benzinle devam etmek mantıklı.
      1. 2000 Volkswagen Passat 1.8T Comfortline, Manuel, Deniz Mavisi; 259.400km ----> Satıldı
      2. 2012 Renault Fluence 1.5 dCi Business, Manuel, Gri; 81.500km ----> Satıldı
      3. 2011 Opel Insignia 2.0 CDTI Edition Elegance, Otomatik, Beyaz, 88.500km ----> Satıldı
      4. 2017 Volkswagen Polo 1.4 TDI Comfortline, DSG, Beyaz 46.000km ---->; Satıldı
      5. 2013 Kia Ceed 1.6 CRDI Premium, Otomatik, Siyah, 98000km ---->; Satıldı
      6. 2016 Opel Insignia 1.6 CDTI Cosmo+Stil, Otomatik, Siyah

Yorum

yalnız Ankara'da iyi yüksekmiş lpg, adıyaman gölbaşında bp de 4.30 lara falan alabiliyoruz.
        OPC Line Sport

Yorum

Dizel yerini fiyatlarda da lpg ye bırakıyor sanırım. Er yada geç bu gidişat ile dizel araçlar bitecek.(Ticariler harici)

Yorum

İşleniyor...
          X