Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Akü değişimi sonrası performans kaybı hakkında.

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Akü değişimi sonrası performans kaybı hakkında.

Arkadaşlar merhaba,

Severek kullandığım İnsignia 2.0 CDTI aracımın aküsünü sanayide bir ustada değiştirdim. Akü değişimi sonrasında bir takım sorunlar yaşıyorum. Kontağı açınca, ekranda "aracı servise götürün uyarısı" görülmeye başlandı. Asıl canımı sıkan ise, gaza basınca hızlanması çok hoşuma giden arabam gaza basınca artık bir türlü hızlanmıyor. Arac 100'ün üstünü görmüyor, hızlanması ise felaket, trafikte şerit değiştirmek tehlikeli bile olabiliyor.

Bu sorunu daha önce yaşan veya bu konu hakkında fikri olan üstadlardan yardım istiyorum. Servise gitmeden önce biraz ön bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır.

Herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Tek aklıma gelen şey acaba doğru akü mü takılmadı?

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Orjinal yazı sahibi: HaniBanaDemiş View Post
      Tek aklıma gelen şey acaba doğru akü mü takılmadı?
      Hocam sanırımakunun gücü 80 ha idi. Markası everyday gibi bilinmeyen birseydi.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Cezmi View Post
        Arkadaşlar merhaba,

Severek kullandığım İnsignia 2.0 CDTI aracımın aküsünü sanayide bir ustada değiştirdim. Akü değişimi sonrasında bir takım sorunlar yaşıyorum. Kontağı açınca, ekranda "aracı servise götürün uyarısı" görülmeye başlandı. Asıl canımı sıkan ise, gaza basınca hızlanması çok hoşuma giden arabam gaza basınca artık bir türlü hızlanmıyor. Arac 100'ün üstünü görmüyor, hızlanması ise felaket, trafikte şerit değiştirmek tehlikeli bile olabiliyor.

Bu sorunu daha önce yaşan veya bu konu hakkında fikri olan üstadlardan yardım istiyorum. Servise gitmeden önce biraz ön bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır.

Gecmis olsun...yine iş bilmez birine denk gelmişşiniz. Kaputu açıp bi inceleyin aracınızı. Aküyü söküp takmak için etrafında neleri sokmek aralamak lazım diye bi bakın. Mutlaka bişeyi eksik bıraktılar. Muhtemelen hava filtresi, turbo tesisatları gibi bişeyi ya sıkmadılar iyice yada bi sensörün soketini takmadılar. Başka bir problem olamaz. Akünün gücü marşa basmada etkilidir, 70-80-90 lık olması sadece marşı ne kadar süre çevirebilecegini ektiler. Detaylara girmeye gerek yok ama araç çalıştıktan sonra şarj dinamosu elektrik ürettigi için araç beyni akünün şarj durumuna göre sistemlerin beslemesini otomatik ayarlar. Çok extrem hallerde akü tamamen boşşa yada ölüyse mesela araçta bazı özellikler dogru calısmayabilir, mesela farlar, ışıkların seviyesi motor devrine göre değişir, araç rolantide teklemeli gibi çalışır, gaz verince düzelir. Ama bu kolay kolay sürüşte araç performansını etkilemez. Muhtemelen tanımadıgınız birine gititiyseniz ki öyle anladım aracı tekrar götürseniz sorumlulugu üstüne almayacak, ben sadece aküyü degistirdim başka bişey yapmadım senin aracın problemli diyecek, yada göz ucuyla bi bakacak, şansa eksigini farkerse düzeltir. Telaş etmeye gerek yok. Bence bi daha oranın yolundan bile geçmeyin, sırf fantazi olsun diye tipini begenmedi diye milletin aracına suikast yapan, bunuda yapınca profesyenelce yapan, dükkandan cıkınca problemsiz gibi gorunen ama bi süre sonra arıza cıkaran bişeyler yapanıda gordum duydum..Güvendiginiz bi yerde tekrar kontrol ettirin..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Cezmi View Post
          Arkadaşlar merhaba,

Inanın memlekette işini dogru durust yapan kimse kalmadı nerdeyse..eline tornavida alan kendni tamirci sanıyor..boyle seyleri gorunce cok sinirleniyorum..en son basıma geleni anlatayım..aracın ön balatalarını degistirmek icin bi yere girdim.. hıyar tamirci fren pistonunu ona uygun aletle geri itecegine tornavidayla bastırmaya çalışmıs, kanırtmıs, piston koruma körük lastigini yırtmış, araç 5-6 gün sonra frene basınca ön tekerken katırtı takırtı gelmeye başladı. neden oldugunu bulana kadar bi sürü yer gezdim. Kimisi kaliper degisecek, kimisi porya degisecek kimisi aks degisecek bi sürü şeyler söylediler..en son tanıdık bi yere gittim ve eliyle koymus gibi buldu problemi...yırtılan lastigi degistirdi, yagsız kalmıs ve toz girmiş, içini dışını iyice temizledi yagladı ve hicbir problem kalmadı..

Yorum

Herşey normal gözüküyor ise akünün kutup başını söküp tekrar takın
            geçmiste bu tür sorun yaşayan ve çözümü bu şekilde bulmuştu

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
              Bu sabah aracımın yine eskisi gibi canavar gibi olduğunu görünce çok sevindim. Akü bitince ve yeni akü hemen takıldıktan sonra beliren " Aracın servisini en kısa zamanda yaptırın" uyarısı, bu sabah gelmedi. Gaza basınca aracın hızlanmasının da eskisi gibi olduğunu gördüm. Neden ve nasıl düzeldi bilmiyorum, inşallah tekrarlamaz. Zira Escape arkadaşımızın dediği gibi işinin ehli usta bulmak özellikle küçük şehirlerde bulmak çok zor.

Yorum

Geçmiş olsun , alınan uyarı için hata kodu kaydetmiştir sistem. Obd den bağlanıp baktırın hata koduna. Uyarı gitti diye boşvermeyin , nolur nolmaz.

Yorum

İşleniyor...
                X