Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İkinci el Insignia için öneri ricası...

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• İkinci el Insignia için öneri ricası...

Tecrübeli ve özellikle aşağıda yazdığım türde araçları kullanan arkadaşlardan bir ricam olacak. Fiyatının daha uygun olması sebebiyle 2009-2010-2011 yıllarına ait benzin + LPG'li bir Insignia bakıyorum. Ancak bu araçları çok tanımadığım için birkaç sorum olacak cevaplarsanız çok memnun olurum:

1. LPG'li olan bu araçların Turbo olanları LPG ile uyumlu değil diye duydum doğru mudur, sorun yaşar mıyım.
    2. LPG'li ve çelik subap taktırılmış bir araç alırken neye dikkat etmek gerekir (ekspertiz yaptıracağım elbette ama yine de özel bir konu var mıdır)
    3. 1.6 115 HP ve LPG'li olan aracın çekişi çok düşük olur mu tövbe ettirir mi. (benzinlisi bile ağır deniyor)
    4. LPG'li araçların ŞEHİR İÇİ ORTALAMA yakıt tüketimi nedir.
    5. Son olarak da 2011 model C sınıf bir sürü yeri boyalı Peugeot 308, Citroen C4 gibi araçlar bile 70 bin küsür TL iken 2010 model LPG'li birkaç yeri boyalı bir Insignia nasıl oluyor da onlarla aynı fiyat oluyor, parçaları pahalı diye mi yoksa LPG li bile olsa çok yakıyor diye mi.

Yardımcı olan, cevap veren herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Burada kimsenin karşı çıkmayacağını düşündüğüm ilk fikrim; 115'likleri unutun!

Turbo 180'ler ise fabrikasyon turbolanmış ve performans için üretilmiş motorlar. Sanırım tasarlayanlar LPG takılacağını hesaba katmamışlar ki düzgün ayarlanmayan motorlar çabuk su koyveriyor. Şunu unutmayın tek aşınan parça sübaplar değil. Buradaki ortak görüş şöyle; hiç LPG takılmamış bir araç alın ve ilk siz taktırın. Düzgün bir kit alın ve yolda yapılan doğru bir AFR ayarı yaptırın. Yüksek devirlerde gazlama gibi ağır yükler altına sadece benzinle sokun. Bu şekilde kullanıp mutlu olan pek çok insan var.

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Orjinal yazı sahibi: hakkan View Post
      Tecrübeli ve özellikle aşağıda yazdığım türde araçları kullanan arkadaşlardan bir ricam olacak. Fiyatının daha uygun olması sebebiyle 2009-2010-2011 yıllarına ait benzin + LPG'li bir Insignia bakıyorum. Ancak bu araçları çok tanımadığım için birkaç sorum olacak cevaplarsanız çok memnun olurum:

1. LPG'li olan bu araçların Turbo olanları LPG ile uyumlu değil diye duydum doğru mudur, sorun yaşar mıyım.
      Kendi adıma
      2. LPG'li ve çelik subap taktırılmış bir araç alırken neye dikkat etmek gerekir (ekspertiz yaptıracağım elbette ama yine de özel bir konu var mıdır)
      3. 1.6 115 HP ve LPG'li olan aracın çekişi çok düşük olur mu tövbe ettirir mi. (benzinlisi bile ağır deniyor)
      4. LPG'li araçların ŞEHİR İÇİ ORTALAMA yakıt tüketimi nedir.
      5. Son olarak da 2011 model C sınıf bir sürü yeri boyalı Peugeot 308, Citroen C4 gibi araçlar bile 70 bin küsür TL iken 2010 model LPG'li birkaç yeri boyalı bir Insignia nasıl oluyor da onlarla aynı fiyat oluyor, parçaları pahalı diye mi yoksa LPG li bile olsa çok yakıyor diye mi.

Yardımcı olan, cevap veren herkese şimdiden çok teşekkür ederim.
      1- Bu belki ilk yapılan LPG uygulamalarında bilinçsizde yapılan işlerin sonucunda ortaya çıkan bir sonuç diye düşünmekteyim.Ben dahil bu forumda lpg dönüşümü yaptırmış ve sorunsuz bir şekilde üstelik performans kaybetmeden araçlarını kullanan onlarca kişi var. LPG dönüşümü konusunda kendini ıspatlamış gerçek mühendislik firmaları mevcut. Ben, dönüşüm ve alt yapı yapılırken Ahmet Nalbantoğlu danışmanlığında yaptırdım.Sonrasında AFR ayarı yine Ahmet Nalbantoğlu tarafında yolda yapıldı.En küçük bir sorun ve şikayetim yok.(30.000 km oldu)

2- Bence mutlaka bir kompressyon testi yaptırın.

3- 115hp'lik olanı düşünmeyin bile.Sizin tabirinizle tövbe ettirebilir.

4- Tamamen sizin kullanım karakteristiğinize göre değişir. Ama ortalama 10,5-13lt/100km diyebiliriz.

5- Tamamen önyargı başka birşey değil.Benim daha önce E segmentte araçlarımda olmuştu.Alırken biraz tereddütlerim olmadı değil.(İlk Opelim).Ama sonrasında iyi bir seçim yapmış olduğunuzun farkına varacaksınız. Her forumda İnsignia için tam bir fiyat/performans aracı olduğu belirtilmektedir.Son haftalarda forumumuza birçok İnsigniayı tercih etmiş yeni arkadaşlar katılmakta. Bu etki mutlaka ikinci el piyasasını ivmelendirecek etkinin küçük adımları olacak gibi.

Artı olarak belirtmekte fayda var,malum sitede cosmo donanım araçlar içerisinde edition yada edition elegance araçlar bulunmakta ve satıcı tarafında en fulu en donanımlısı olarak pazarlanmak istenilmektedir. Cosmoyu diğerlerinden ayırmanın en basit yolu AFL farlardır.(2009-2011 için).

Yeni aracınız şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

Yorum

[QUOTE=hayabusa;n631626]
        3- 115hp'lik olanı düşünmeyin bile.Sizin tabirinizle tövbe ettirebilir.

4- Tamamen sizin kullanım karakteristiğinize göre değişir. Ama ortalama 10,5-13lt/100km diyebiliriz.

5- Tamamen önyargı başka birşey değil.Benim daha önce E segmentte araçlarımda olmuştu.Alırken biraz tereddütlerim olmadı değil.(İlk Opelim).Ama sonrasında iyi bir seçim yapmış olduğunuzun farkına varacaksınız. Her forumda İnsignia için tam bir fiyat/performans aracı olduğu belirtilmektedir.Son haftalarda forumumuza birçok İnsigniayı tercih etmiş yeni arkadaşlar katılmakta. Bu etki mutlaka ikinci el piyasasını ivmelendirecek etkinin küçük adımları olacak gibi.
        /QUOTE]

Ben aslında belirtmeyi unuttum mevcut aracım zaten 2016 model 1.6 dizel Insignia, 2. araç ihtiyacı oldu ve 70-80 bin TL'lere 2012 model Peugeot 308, Citroen C4, Hyundai i20 yerine çok daha konforlu Insignia çok mantıklı geldi ancak eski modelleri yani makyajsız ve LPG'li olanları hiç bilmiyorum o yüzden bu kadar soru soruyorum. Pek cevap gelmemiş olması ilginç doğrusu ben çok daha fazla görüş bekliyordum...

10,5-13 litre LPG mi benzin tüketimi mi ? Ben LPG'li araç baktığım için LPG ise gayet makul diyebilirim.

Ben mevcut aracımı da çok ağır ve sakin kullanıyorum, İstanbul içinde ortalamanız 40-50 zaten. 115'lik olanları özellikle soruyorum zira bütçeme göre temiz ve donanımlı araçlar genelde 115 HP'lik oluyor. 1.4T'ler çok pahalı 1.6T'lerde de genelde kaza fazla ya da fiyatı yüksek. Hatta bir tane çok temiz 2009 Cosmo 1.6 buldum LPG'li tam bütçeme de uygun ama sizler aman uzak dur deyince tereddüt ettim...

Cevap verenlere teşekkürler, bu araçları kullanan veya kullanmı olan diğer arkadaşların da varsa görüşlerini beklerim.

Yorum

Vermiş olduğum tüketim LPG tüketimi. Benim Benzim ortalamam 10,5lt/100. Bu veri Sabah ve akşam trafiğine maruz kalmış halim.Daha küçük şehirde yaşasaydım 1,5lt daha düşerdi diye düşünüyorum.

Yorum

İşleniyor...
          X