Duyuru

Collapse
No announcement yet.

95 mi 97 mi sorusuna Akademisyenler ne diyor ?

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• 95 mi 97 mi sorusuna Akademisyenler ne diyor ?

Arkadaşlar bu gün internette Gazetelere bakarken bu haberi gördüm sizinle paylaşmak istedim

Opel Insignia Sıkıştırma oranı 8.8 : 1 olduğunu biliyoruz buna göre yorum aşağıda

Otomobilini tanımadan litresi 3,95 lira olan 95 oktan kurşunsuz benzin yerine litresi 4 liraya satılan 97 oktan benzin kullanan sürücüler, böylece yakıta fazla para harcamış oluyor.

Gazi Üniversitesi Otomotiv Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup İçingür, benzinde oktan sayısının yükselmesinin motordaki sıkıştırma oranının artmasıyla ilişkili olduğunu belirtti.

Türkiye'de kullanılan otomobillerin önemli bölümündeki motorların sıkıştırma oranının 9-10 arasında olduğunu vurgulayan İçingür, şöyle konuştu:

"9-10" arasında sıkıştırma oranına sahip motorlarda 95 oktan yakıt, vuruntusuz çalışmayı temin edebilir. 97 oktanlık yakıta kesinlikle ihtiyaç yok.

Motorun sıkıştırma oranı 10'un üzerinde olan otomobillerde 95 oktanlık yakıt kullanılması, vuruntuya yol açabilir. Ülkemizdeki araçların genelindeki sıkıştırma oranı 9-10 arasında olduğu için bu otomobillere 97 oktan yakıt almanın anlamı yok.''

İçingür, 10'un üzerindeki sıkıştırma oranına sahip motorların belirli lüks modellerde bulunduğunu ifade ederek, ''Bu oran da genelin içinde çok çok az. 97 oktan yakıt, 9-10 sıkıştırma oranları araçlara zarar vermez ama fayda da sağlamaz.

Birçok kişi, 97 oktanı motoru koruduğu, performansı artırdığı için tercih ediyor. 97 oktan kurşunsuz benzin, performansı artırmıyor, yakıtı azaltmıyor, motoru korumuyor. Bu yüzden belirli lüks modeller dışında 95 oktan benzin en iyisi. Diğerinden ucuz'' dedi.

Sonuçta Opelde 95 diyor unutmayalım

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Ynt: 95 mi 97 mi sorusuna Akademisyenler ne diyor ?

teşekkürler bilgilendirme için, bu konu artık aydınlanmış oldu...

Yorum

Oktan sayısı benzinin yanmaya direncini gösterir.Yani yazıldığı gibi 97 oktan 95 oktan daha fazla performans sunmaz aksine performansı düşürür.
      Dizelde durum tersidir setan sayısı mazotun yanma isteğini belirtir.
      http://www.imgim.com/e85671e9-558c-4412-92af-c591def396ba.jpg

Ellere yar oldu
      2.0 CDTI
      Cosmo,sunroof,dvd800+interface,flexride,bej deri

5.25 Xdrive ///M(azot) Power

Yorum

teşekkürler bu güzel bilgilendirme için
        Beyaz tutkudur.

Yorum

aracı aldığım bayi 97 demişti ısrarla üstünde durmuştu(mantıklı bi açıklamada yapamamıştı neyse dedim üstelemedim ) bu yazıdan sonra 95 kullanıcam bende teşekkürler bilgi için...

Yorum

Forever 95

Yorum

Teşekkürler Fatih hocam Önemli bir bilgiydi..
              Gri Bmw F10 5.25 xd 2014

Yorum

paylaşım için teşekkürler Fatih abi

INSIGNIA Cosmo 2010 1.6 Turbo + DVD800 Navi.

Yorum

Ben 95 oktan alıyorum ama FacomX'in yazısından sonra aklıma şöyle bir şey takıldı. Bizim motorlar 8,8 sıkıştırma oranına sahip ve 9-10'a kadar olanlar 95 oktan kullanmalı.
                  Yani sıkıştırma sonucunda (P.V=n.R.t) basınç 1 atm'den 8-10 atm arası değere yükseliyor. Ama bu atmosferik motor için geçerli. Turbolu motorda turbo basıncının etkisini de eklersek; turbo basıncını 2atm kabul edersek sonuçta motor içi basınç 15-20 atm arası bir değere ulaşır. o zaman 97 mantıklı oluyor.

Bundan sonra 95 yerine 97 almayı düşünebilirim.
                  1,6 Turbo cosmo+nav+ergo deri

Yorum

Tolga bey bu konuyla alakalı teknik bilgi ekte mevcuttur
                    http://www.insigniateam.com/forum/in...40667#msg40667

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

çok tşkler her benzin almaya gittiğimde 95 -97 arasında kararsız kalıyordum acaba 97 aldığımda dahada artarmı performans diyordum ama hiç denememiştim.
                      aydınlanmış oldu bu konuyla ilgili

Yorum

İşleniyor...
                      X