Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Motor Yağ Seçimi

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Motor Yağ Seçimi

Arkadaşlar merhaba,

Yakın bir zamanda aracımın 60.000 bakımı var ve bu zamana kadar kullandığım GM dexos 2 (serviste önerilen) yağdan vazgeçip farklı yağ kullanmak istiyorum. Çok memnun değilim. Bunu da etrafımdaki aynı araca sahip arkadaşlarımdan duydum ve burda sizinde fikirlerinizi almak istiyorum. Farklı birkaç yağ var kullanan veya bilgisi olan varsa yorumlarını bekliyorum.
    * Mobil 1 ESP 0W-40 * Castrol Magnetic 5W-40 veya da * Castrol Edge 5W-30

Ynt: Motor Yağ Seçimi

Bizim 1.6 turbolarda 0-30 kullansak sıkıntı olur mu? Sıcak memleketteyiz
    ahlaksızla birlikte yaşayacağına YİĞİTLE ÖLÜME GİT

Yorum

Mobil 1 ESP 0W-40 ı tavsiye ederim.
      İnsignia >> 2010 >> 1.6 T Cosmo >> Teknik Gri
      Vw  CC  >> 2013 >> 1.4 TSİ BMT >>  Beyaz

Yorum

Önerilerinizle beraber neden tercih ettiğinizi de yazarsanız benim için daha faydalı ve yağ seçiminde daha etkili olacaktır. Yorumlarınız için teşekkürler..

Yorum

mobil 1 in son çıkan yağ modellerinden biri esp 0W-40 ve esp 0W-30 olup hem benzinli hem de dizellerin bütün ihtiyaçlarını karşılar. netten inceleyebilirsiniz. kullandığım ve tavsiyem esp 0W-40 dır.

Yorum

aslına bende mobil kullanmak istiyorum amam servis hep dexos atıyor.
            Ergün GÜRBÜZ

Yorum

Uzun müddettir 5w30 la kullanılan yağ sonrası daha ince yağ kullanmak yağ yakımına sebep verebilir. Deneyerek anlarsınız. Olursa 0W40 güzeldir.
              CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
              SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

Zaten yağ değişimi yaparsam ki muhtemelen denicem farklı bir yağ, ilk kullanımdan belli bir süre sonra bir miktar yağ azalımı olacağını ve bunun herhangi bir sıkıntı oluşturmayacağını düşünüyorum. Sadece bizim araçlarda mobil ve castrol hangi yağ kullanan varsa deneyimlerini merak ettim yoksa ikiside kaliteli yağ zaten tartışılmaz..Ama biraz mobil 1 e doğr gidiyorum sanki

Yorum

Soguk havalarda 0w40 daha iyi koruma sagliyor. Arac motoru daha sessiz calısıyor. Motor daha rahat devir ceviriyor. Uzun yoldada yakıtım 8ltden 7ltye düsmüstü. Ayrıca 5w30 kullanırken girdigim dyno testinde aracın motoru %90 cikmisti, daha sonra aynı yerde 0w40 ile girdigimde %96 cikti. 45bine kadar 5w30 kullanılmıs, 45binde 0w40 kullandım 60bindede aracı sattım kesinlikle gram yag eksiltmedi.

Yorum

10-40 mi daha sessiz yoksa 0-40 mı?

Yorum

10w40 yarı sentetik bi yag, 0w40 ise tam sentetik. 10w40 kullanmadım bilmiyorum ama uzun vadede 0w40ın daha koruyucu ve daha sessiz olacagini tahmin ediyorum. 10w40 kullanan araç kaldımıki?

Yorum

OW40 daha sessiz çalıştırır.Daha incedir. Daha ince noktalara nüfuz eder. Bu nedenle, uzun müddettir 5W kullanan motorlarda bölgesel olarak yağ yakabilir. Uzun km lerdir standart 5W30 ile motorda sSegman aralarında bir miktar micron değerinde bollaşma olabiliyor. Bu normal. Fakat, sonradan ince yağ eklenirse bu segmanlardaki boşluklardan girebilme ihtimali oluyor. Yanma odasına yağ girmesi ve bir miktar eksiltmesi anlamına geliyor. Bu bir sorun değil. Yanma odasına giren miktar çok az olduğundan duman renginde de değişme olmaz. Çünki bariz bir yakma söz konusu hiç bir zaman olmaz başka bir sorun yoksa.
                        Zamanla eksiltir. Bazı sıcak iklimlerde bu eksiltme daha fazla görülür.

Kendi aracımda 0w40 birkaç yüz km içinde neredeyse 700 grama kadar eksiltti. Ciddir bir rakam. 5W30' a dönünde sorun bitti.
                        CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
                        SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

Şuan Insignia 1.6 170Hp aracım var, önceki aracım Astra J 1.4 140Hp ydi.

Astra ma GM dexos2 den memnun kalmadığım için (GM yağ ithal iken iyiydi, Petrol Ofisi üretimi olunca her nedense çok çabuk vasfını-viskozitesini bozar olmuştu) Mobil 1 0w40 dexos2 kullanmaya başlamıştım, motor sesinde hissedilir düzeyde düşüş, üst devirlere tırmanma isteğinde artış, tüketimde az da olsa düşüş olmuştu, motor soğukken daha hızlı marş alıyordu.
                          2014 Insignia 1.6 170Hp A.Select Cosmo + Sunroof

Yorum

Hiç anlamıyorum şu yağ işlerinden Ben de aynı git gelleri yaşıyorum. Castrol'a geçeyim servisin yağından dedim ama biraz araştırınca Mobil 1'in daha çok tavsiye edildiğini gördüm. Konudan hiç anlamadığım için genel tavsiyelere uyum Mobil'e geçeceğim gibi.
                            2009 - Cosmo - 2.0 CDTI 160 HP - Flexride - Sunroof - Piyano Lake - Infinity Ses - Spor Deri Koltuklar - BlackVue Cams - DVD 800 - Lite Body Kit - OPC Pedallar ve Sinyal Çerçeveleri - Ayna Altı Işıklandırması - 245-40-19 Lastikler Yazlık: Michelin PSS ve PS3 + Kışlık: Kumho KW27 ve Pirelli Sottozero

Yorum

Benim dikkatimi çeken; aracın yağ çubuğunu çektiğimde inanılmaz yoğunlukta çiğ benzin (1.6 170Hp) kokusu geliyor, sanki motordaki yanma karışım oranı çok dengesizmiş gibi, gerçi o zaman ya performans ya tüketim sorunlu olurdu ama ikisi de gayet iyiyken egzost çıkışlarındaki kurum dikkat çekici.
                              2014 Insignia 1.6 170Hp A.Select Cosmo + Sunroof

Yorum

İşleniyor...
                              X