Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Vectra B - Philips CCR 600 Aux-In Eklentisi

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Vectra B - Philips CCR 600 Aux-In Eklentisi

Opel Vectra B'lerde birkaç çeşit teyp mevcut
    CAR 400, CDR 500 ve CCR 600 benim bildiklerim.

CAR 400 - Radyo-Kaset çalar
    CDR 500 - Radyo-CD çalar
    CCR 600 - Radyo-Kaset-CD Changer

Zamanında bu kadar çeşit yapmışlar ama en basit AUX bağlantısını atlamışlar, onu da ben tamamladım ihihi

Aux'un kattığı özellikler
    - mp3 player veya telefondan müzik dinleme
    - Kulaklığın mikrofonu ve aracın hoparlörlerini kullanarak telefon görüşmesi yapabilme (araç kiti gibi)
    - Telefon ile internet radyo imkanı
    - Teybin önceki tüm özellikleri halen çalışmaya devam ediyor

Gereken malzemeler
    - Aux jakı (dişi)
    - Ara kablo (iki ucu erkek-erkek kulaklık jakı)
    - Bir miktar kablo

mp3 player bağlamak için bu kadarı yeterli. ama ben telefon bağlamak istediğim için, telefonumda Nokia olduğu için biraz daha zahmete girdim.
    - 2,5mm jaklı yan sanayi kulaklık
    - Nokia AD-54 Kulaklık aparatı (telefonu kullanmadan müzik çaları kontrol edebilme ve telefon cevaplama imkanı sağlıyor)

Maliyet
    Aux jakı - milyoncularda satılan 1 liralık radyodan söktüm
    2.el Nokia AD-54 - 10 TL
    Yan sanayi kulaklık - 7,5 TL
    1 tane kulaklık jakı (erkek) - 0,50 TL
    Ara kablo - kullanmadığım bir kulaklıktan faydalandım

Aşağıdaki fotoğrafta fazladan malzemelerde mevcut, lazım olursa diye almıştım

Yapıma başlıyoruz
    Öncelikle AD-54 aparatı 3,5mm jak kullanıyor, bunu telefona uygun 2,5mm jaka çevirmek için yan sanayi kulaklığın kablosunu AD-54'e aktardım

Artık AD-54'ü E71'de kullanabiliyorum.
    Sırada teybi sökmek var

Fotoğraftaki 4 vidayı söktükten sonra o deliklerden teyp sökme aparatını sokup radyoyu çekmek gerekiyor.
    Bende o aparat olmadığı için 4 tane tornavidayla sökmeyi denedim ama kullanışsız oldu işe yaramadı ihihi
    Bu yüzden tersten sökmeyi denedim, ön paneli tamamen söküp tırnakları arkadan çıkardım. Türk aklı ihihi

Teybi çıkardıktan sonra alt kapağı söküyoruz ve bağlantıyı yapacağımız TEA0675 entegresi karşımızda

Ben ön konsol içinde ve radyodan çıkan kablolarla uğraşmak istemediğim için Aux jakını teyp üstüne yerleştirmek istedim
    Bunun için teyp panelinde uygun bir boşluk var.

Gerekli ölçüleri alıp paneli deliyoruz ve jak orjinaliymiş gibi yerine oturuyor
    (yanlışlıkla CODE yazısı üzerine ufak bir çizik attım ihihi )

Sıra entegrenin bağlantısında.
    Aşağıdaki resimde 1-R, 24-L, 16-Şase uçlarından kablo alıyoruz
    Ben kulaklıktan artan tek kabloyu kullandım.

Jakı yerine sabitlemek kaldı. 1mm kalınlığında plastik levhadan parçalar kesip üstüste yapıştırdım.
    Bir kenarından da delik açıp teyp panelindeki board'un vida deliğine geçirdim.

Board'u yerine vidalayınca jakı arkadan desteklediği için yerine tam oturdu

ve teyp hazır

Ses kalitesi çok iyi, ayrıca telefonun EQ ayarlarından da faydalanarak daha temiz ses alma imkanı da oldu.
    Müzik dinlerken telefon çaldığında müzik otomatik kapanıp telefona geçiyor.
    Telefon görüşmelerinde ses net ama eğer sesi fazla açarsam mikrofon karşı tarafa kendi sesini tekrar dinletiyor Insignia'daki gibi kaliteli görüşme sağlayamıyor.

Sistemin çalışma yapısını da kısaca anlatırsam;
    kasetçaların dilini tornavidayla içeri ittim, bu yüzden kaset sesi veremiyor ama aux girişinden aldığı sesi hoparlörlere veriyor.
    yani teyp kaset çaldığını sanarken aslında mp3 çalıyor ihihi

Kullanım Videosu
    http://www.youtube.com/watch?v=tXxXqRtIMx4

(fotoğraf makinası videoları 3er dakikalık çekiyormuş, tam cd'ye geçerken kesince bende devamı için uğraşmadım)
    InsigniaTEAM

Ynt: Vectra B - Philips CCR 600 Aux-In Eklentisi

eline sağlık abi.internette bu işi yapan insanlar çk ticarete dökmüşler artık işi en büyük keyifte kendi yaptığın şeyi kullanmak.

Yorum

çağrı sana helal olsun valla dicek bişey yok

1998 Opel Vectra 2.0 Cdx

Yorum

Tebrikler Çağrı'cım güzel uygulama olmuş.

Yorum

tebrikler kardeşim güzel olmuş bu arada telefonun ekranındaki e30 gözümden kaçmadı

Yorum

beğenmenize sevindim, teşekkür ederim. çok iyi oldu artık yerel radyo dinlemem, cd'lerle de uğraşmak zorunda kalmıyorum ihihi
            tek eksiğim symbian'da power fm yok onun yokluğunu çekiyorum onuda bi şekilde çözersem tam istediğim gibi olacak.

Orjinal yazı sahibi: 35OFT23
            tebrikler kardeşim güzel olmuş bu arada telefonun ekranındaki e30 gözümden kaçmadı
            e30 efsane. 2010 mart'ta, ilk Florya buluşmamızda Bmw'cilerle denk geldik orda çekmiştim, o günden beri telefonumda

InsigniaTEAM

Yorum

fenaymış hakkaten opc ile yürüse ne olur acaba

Yorum

Çağrıcım harikasın sen cd 400 için usb işini deniyelim senle

Yorum

Harikasın abi Biz de Almanyadan CD Çalar Bulmaya çalışıyoruz bulursak yine de Aux girişi lazım olacak Çok Harika ya

Bu arada bir şey soracağım abi sizin ön hoparlörlerden gelen tizde bir aşırılık var mı? Bizde öyle de. Arkada da Bass çok fazla.

Bunu amfi olmadan ayarlatabileceğimiz bir yer var mıdır acaba?
                  Sonuna Kadar Vectra , Sonuna Kadar 125 HP , Sonuna Kadar LPG Power hiho

Yorum

Orjinal yazı sahibi: nuriozen
                    bakalım abi onunda bir yolu vardır kesin, zamanla ortaya çıkar özellikleri halledilir

Orjinal yazı sahibi: 18XET01
                    Harikasın abi Biz de Almanyadan CD Çalar Bulmaya çalışıyoruz bulursak yine de Aux girişi lazım olacak Çok Harika ya

Bu arada bir şey soracağım abi sizin ön hoparlörlerden gelen tizde bir aşırılık var mı? Bizde öyle de. Arkada da Bass çok fazla.

tizde aşırılık yok.
                    arkada her zaman daha fazla bass hissedilir bence. üstelik arka hoparlörler daha kötü olmasına rağmen öyle.
                    Corsa C, Vectra C, Vectra B, 3 Opel deneyimimde de arkadaki bass öndekine göre daha fazlaydı.
                    InsigniaTEAM

Yorum

Tebrikler güzel çalışma olmuş
                      2016 w205 AMG

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cagri
                        Orjinal yazı sahibi: nuriozen
                        bakalım abi onunda bir yolu vardır kesin, zamanla ortaya çıkar özellikleri halledilir

tizde aşırılık yok.
                        arkada her zaman daha fazla bass hissedilir bence. üstelik arka hoparlörler daha kötü olmasına rağmen öyle.
                        Corsa C, Vectra C, Vectra B, 3 Opel deneyimimde de arkadaki bass öndekine göre daha fazlaydı.
                        Dünyanın parası kardeşim serviste usb uygulaması yaptırmak,altıüstü bi kablo yahu

Yorum

ellerinize sağlık çok güzel bi uygulama olmuş.kendinizin uğraşıp yapmanız taktireşayan.benim araçta kendinden var aux ilk ay aux u nasıl kullancagımı anlayamamıştım bızıklaya bızıklaya direksyondan geçirmeyi buldum 1 ay sonunda

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cagri
                            tizde aşırılık yok.
                            alala acaba bizim önlerde eski sahibi mi oynamış acaba sesi tamamen öne alıp bası sonuna kadar açıp tizi sonuna kadar kıstığım halde en ufak bir bass ses yok (bu ayarlardan eminim , bu ayarları uyguladım , bütün sesi arkaya verip full bass verince yarım seste camlar patlayacaktı )

Sen anlarsın acaba ayarlatabileceğimiz bir yer var mıdır abi?
                            Sonuna Kadar Vectra , Sonuna Kadar 125 HP , Sonuna Kadar LPG Power hiho

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Astra H
                              ellerinize sağlık çok güzel bi uygulama olmuş.kendinizin uğraşıp yapmanız taktireşayan.benim araçta kendinden var aux ilk ay aux u nasıl kullancagımı anlayamamıştım bızıklaya bızıklaya direksyondan geçirmeyi buldum 1 ay sonunda
                              bende telefonu kullanabileceğimi bilmiyordum, güzel keşif oldu benim içinde ihihi

Orjinal yazı sahibi: aRsLan
                              Tebrikler güzel çalışma olmuş
                              saol Anıl teşekkürler

alala acaba bizim önlerde eski sahibi mi oynamış acaba sesi tamamen öne alıp bası sonuna kadar açıp tizi sonuna kadar kıstığım halde en ufak bir bass ses yok (bu ayarlardan eminim , bu ayarları uyguladım , bütün sesi arkaya verip full bass verince yarım seste camlar patlayacaktı )

Sen anlarsın acaba ayarlatabileceğimiz bir yer var mıdır abi?
                              ben anlamam ses sistemi ayrı bir dünya, sistem kurabilmeyi ayarlayabilmeyi bilsem bile ses kişiden kişiye değişir. bana güzel gelen başkasına kötü gelir, yada tam tersi.
                              eğer bass yoksa; donanıma göre ses sistemi farklı olabilir, hoparlör patlak olabilir, kablolarda problem olabilir vsvs. profesyonel birisinin bakması lazım.
                              InsigniaTEAM

Yorum

İşleniyor...
                              X