Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Corsa Sport : Yeni orijinal donanım uygulamaları ile tekrar merhaba :)

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Ynt: Corsa Sport : Yeni orijinal donanım uygulamaları ile tekrar merhaba

Orjinal yazı sahibi: Insignia
    Helal olsun tebrikler.
    Daha satamazsınız sanırım bu aracı,eliniz gitmez.
    Aynen öyle

Yorum

Bu arada AFL'li Insignia, Astra ve varsa diğer model araç sahiplerine bir soru :

Kontağı kapattığınızda köşe lambaları ya da farların içindeki herhangi bir lamba (hem sağda hem solda) yanıp 7-8 saniye sonra sönüyor mu ?

Böyle bir özelliği AFL'li Corsa'larda daha önce görmedim, duymadım.
      Bir arıza ya da yanlış bağlantıdan mı kaynaklanıyor, yoksa farların bir fonksiyonu mudur, onu anlamak istiyorum.

Yorum

tebrikler
        Hayat bisiklete benzer,Pedal çevirmeyi bıraktığın an düşmeye mahkümsun...
        [img height=150]http://i1096.photobucket.com/albums/g322/emrezxr/144_zps71fffeb4.jpg[/img]

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Serdar99
          Bu arada AFL'li Insignia, Astra ve varsa diğer model araç sahiplerine bir soru :

Kontağı kapattığınızda köşe lambaları ya da farların içindeki herhangi bir lamba (hem sağda hem solda) yanıp 7-8 saniye sonra sönüyor mu ?

Böyle bir özelliği AFL'li Corsa'larda daha önce görmedim, duymadım.
          Bir arıza ya da yanlış bağlantıdan mı kaynaklanıyor, yoksa farların bir fonksiyonu mudur, onu anlamak istiyorum.

İnsigniada kesinlikle böyle bi durum yok, dediğiniz durum yıllar önce passata led beyaz park ampülü taktırdığımda oluşmuştu, farları kapattıktan sonra bi süre daha yanmaya devam ediyordu, sebebi ise ampülün kablodaki akımı bitirene kadar yanmasıymış, yani o derece az akım çekiyorki stop ettikten sonra kabloda kalan akımla 1-2 dak.yanıyordu...

Yorum

Cevap için çok teşekkürler

Benimki biraz farklı bir durum sanırım.
            Farları kapatınca tamamen kapanıyor, yani öyle bir süre daha yanmaya devam etmesi gibi bir durum yok.
            Ardından kontağı kapatıyorum, o an her iki köşe lambası da yanıyor ve 10 saniye sonra sönüyor.
            Yani bunun bir sorundan ya da akımla ilgili bir durumdan ziyade "Coming Home" fonksiyonu gibi çalışan bir özellik olduğunu düşünüyorum.

Konuyu Alman Corsa forumunda da gündeme getirdim.
            AFL'yi benim gibi sonradan uygulamış birisi aynı durumun onda da olduğunu, fabrikada takılmış AFL'li araçlarda bu özelliğe rastlamadığını yazdı.
            Henüz emin değilim ama Tech2 üzerinden yaptığımız aktivasyonlarla ilgili bir konu olabileceğini düşünüyorum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Serdar99
              Cevap için çok teşekkürler

Benimki biraz farklı bir durum sanırım.
              Farları kapatınca tamamen kapanıyor, yani öyle bir süre daha yanmaya devam etmesi gibi bir durum yok.
              Ardından kontağı kapatıyorum, o an her iki köşe lambası da yanıyor ve 10 saniye sonra sönüyor.
              Yani bunun bir sorundan ya da akımla ilgili bir durumdan ziyade "Coming Home" fonksiyonu gibi çalışan bir özellik olduğunu düşünüyorum.

Konuyu Alman Corsa forumunda da gündeme getirdim.
              AFL'yi benim gibi sonradan uygulamış birisi aynı durumun onda da olduğunu, fabrikada takılmış AFL'li araçlarda bu özelliğe rastlamadığını yazdı.
              Henüz emin değilim ama Tech2 üzerinden yaptığımız aktivasyonlarla ilgili bir konu olabileceğini düşünüyorum.
              İlginç bi durum gerçekten...

Yorum

abi yaklaşık olarak ne kadar para harcadın bu iş için? ne kadar zaman harcadın karar verdiğin andan itibaren?

Yorum

Öncelikle Opel'in teknik dokümantasyon uygulaması olan TIS'ın başında uzun saatler, uykusuz geceler geçirdim.
                  Şemaları, soket bağlantılarını ve ihtiyaç duyacağım her türlü bilgiyi çıkartabilmek epey zamanımı aldı.

Farları değiştirmek için ön tamponu indirmek gerekiyor.
                  Elin alet tutuyorsa tampon indirmek ve far değiştirmek kendi başına da yapılabilecek işler, ancak işin ehli birinin yardımı işleri hızlandırır.
                  Ben tanıdık bir Opel özel servisinden ve benim gibi bu işlere meraklı bir arkadaşımdan yardım aldım.
                  Farlara bağlanan soketlerde (sağ ve sol ayrı ayrı) birkaç kablonun yerinin değişmesi, birkaç da yeni kablo çekilmesi gerekiyor.
                  Bu kabloları motor bölmesinden içeri geçirmek de biraz zahmetli bir iş.
                  Aracın ön sol kapı altındaki iç kaplamayı söküp orada bulunan bir soketten de birkaç tel kablo çekilmesi gerekiyor.
                  Ayrıca bir de arka sigorta kutusundan kapı altlarını takip ederek çekilmesi gereken bir kablo daha var.
                  Toplamda 13 adet kablo bir sokete bağlanıyor ve bu soket sayesinde beyin denen AFL kontrol ünitesine giriyor.
                  Son olarak kontrol ünitesi sol ayağın dayandığı bölgede uygun bir yere sabitlenerek montaj işi tamamlanıyor.

İşin son adımı Tech2 cihazını kullanarak, AFL kontrol ünitesinin araçtaki yüksek hızlı CANBUS iletişim ağında bulunan diğer kontrol üniteleri ile iletişimini aktive etmek.

Tüm bu işler tek başına 2 gününü alır, yardım edecek birisi varsa 1 tam günde bitebilir.

Parçalara gelince, temin etmen gereken bir çift AFL far, AFL kontrol ünitesi ve bu üniteye girecek olan soket, 4 metre 1.5'luk kablo, yaklaşık 12 metre 0.75'lik kablo, kablo bağlantıları için ısıtmalı makaron ve kabloları toparlamak için izolebant.

Farları orijinal GM alırsan çifti 2000 TL civarında.
                  Orijinal farları üreten Valeo firmasının GM logosu koymadan piyasaya sürdüğü farlar ise çifti 1200 TL civarında.
                  Ancak bunları bulmak biraz zor, Valeo distribütörleri tek tük ithal etmiş, stoklarında bir iki çift ya vardır ya yoktur.

Kontrol ünitesi yalnızca orijinal GM olarak mevcut, ve sıfırı Opel servislerinde 400 TL civarında.
                  Ben ikinci el olarak Almanya'dan 60 euro'ya bulup getirttim.

Sokete gelince, bu parça hem Opel'in başka modellerinde hem de VW ve BMW gibi başka markaların elektronik aksamlarında kullanılıyor.
                  2x9=18 pin yuvası bulunan ince küçük bir kilitli soket.
                  Sıfırını Türkiye'de bulmak zor, bu saydığım markaların çıkmacılarında mevcut kablo demetleri arasından arayıp tarayarak bulunabilir.
                  Opel servisi aracılığı ile getirtilebilir ancak minnacık plastik parçaya muhtemelen 40-50 euro gibi bir fiyat çıkartırlar.
                  Ben sıfırını Almanya'da bir elektronikçide 15 euro fiyatla buldum ve getirttim.

Kablo, makaron vs gibi malzemeler herhangi bir oto sanayide elektrik malzemeleri satan bir dükkândan temin edilebilir.

Bu kadar uzun lafın ardından, şunu da hatırlatmam lazım : AFL projesine kalkışmak için, aracın elektronik altyapısının buna hazır olması gerekiyor.

Örneğin direksiyon sisteminde yer alan ve direksiyon kolonu (steering column) olarak bilinen elektromekanik parçanın temel olarak iki farklı versiyonu var.
                  Biri standart ve ESP'siz AFL'siz araçlarda bulunuyor.

Diğeri ise direksiyon açısını ölçüp beyne gönderen sensörlere sahip olan versiyon. (AFL'nin viraj ve köşe aydınlatma fonksiyonlarının çalışması için söz konusu açı bilgisine ihtiyaç var.)
                  Bu AFL ve ESP sistemlerinden birine veya ikisine birden fabrikasyon olarak sahip olan araçlarda bulunuyor.

Benim aracımda ESP fabrikasyon olarak mevcut olduğu için, bahsi geçen parça ikinci tip, yani sensörlü, dolayısı ile AFL'yi de destekliyor.

Eğer araçta birinci tip yani standart sensörsüz direksiyon kolonu varsa AFL'nin dönüş fonksiyonları çalışmaz.
                  "Bu parça değişmez mi" dersen, elbette değişir ama en az 1500 TL civarında ek masraf anlamına gelir.

Son olarak ek bir bilgi vereyim:

"AFL'nin dönüş fonksiyonları olmasa da olur, sadece görüntü güzel olsun, mercekli farım olsun, xenon da takarım" vs diye düşünerek
                  kontrol ünitesi işine hiç girmeden sadece standart aydınlatma (park-kısa-uzun lambaları ve yükseklik ayarı) işlevlerini yerine getirecek şekilde monte etmek de mümkün.

Kolay gelsin

Yorum

arabanıza olan bu sevginiz onu ısrarla en dolu pakete doğru çeviriş süreciniz çok güzel çok iyi tüm mesajlarınızı okumaya çalıştım aydınlatıcı oldu ama yeterince değil ama tebrikler maşallah rengide çok iyi satmaya kıyılmıycak bir araç olmuş tek eksik bence gid ekran bu konuda isterseniz size yardımcı olabilirim

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Tunaks
                      arabanıza olan bu sevginiz onu ısrarla en dolu pakete doğru çeviriş süreciniz çok güzel çok iyi tüm mesajlarınızı okumaya çalıştım aydınlatıcı oldu ama yeterince değil ama tebrikler maşallah rengide çok iyi satmaya kıyılmıycak bir araç olmuş tek eksik bence gid ekran bu konuda isterseniz size yardımcı olabilirim
                      "En dolu paket" olarak nitelediğimiz donanım seviyesi Türkiye için bir hâyâl aslında.
                      Almanya'da parasını bastırınca alınabilen bu opsiyonların çoğu bırakın Türkiye'ye ithal edilen araçlarda bulunmayı, opsiyonel donanım listesinde bile yoktu.
                      Bu da bizde yerleşmiş ve bana göre yanlış olan bir yaklaşımdan kaynaklanıyor.
                      Araca tüm bu opsiyonları koyduğunuzda, fiyatı bir üst sınıfın baz modelini geçiyor, bu da Türk tüketicisinde refleks olarak "ona bu parayı vereceğime x marka-modeli alırım" tepkisi yaratıyor.
                      İnsanların kafasında belirli araç sınıfları için aşılamaz fiyat üst limitleri mevcut.
                      B sınıfı araca 40 binden fazla vermem, C sınıfı araca 70 binden fazla vermem gibi.
                      Haliyle tüketicinin bu yaklaşımını bilen ithalatçı da o donanımları listeye bile koymuyor.

Halbuki özel sipariş yolu her zaman açık olmalı.
                      Piyasada talep göreceğini bildiğin standart donanımlara sahip araçları direkt ithal eder, showroom'a koyar satarsın.
                      Ama eğer fabrikanda siparişe göre üretim diye bir kavram varsa, ki var, kendi memleketinde müşteriye sunduğun imkânları tüm pazarlarda tüm müşterilere açarsın, parasını vermeye ve üretimi beklemeye razı olan da alır, keyifle biner, o model aracın da çok güzel reklâmını yapar.

GID ekran konusuna gelince, aracımda dokunmatik ekranlı orijinal Touch & Connect mevcut, o yüzden GID'i pek gerekli bulmuyorum.
                      Altlı üstlü iki tane geniş ekrann olması pek şık görünmeyebilir, o da işin ayrı bir boyutu.

Yorum

Gid ekran tek başına yetersiz ama touch connect cihazla fena olur gid ekran tamam şimdi ön konsolda piano black oldu artı olarak gid ekranın oldugu yeri ve kadranın üzerindeki şapkayıda piano black yaptım çok hoş geldi gözüme bugün touch connect piano black fiyat uygun bulursam oda 2.projem 3.projem cid ekran ona igo destekleyip blackpound aparatla geri görüş ve tv de destekleniyo şuan için hayal ama şartlar elverirse zamanla olucak inşallah

Yorum

Geri görüş, tv vs güzel tabii fakat araç için orijinal olarak üretilmemiş olan donanımlar benim ilgi alanıma girmiyor. Ama zevk meselesi tabii, herkesin zevkine ve harcadığı emeğe saygım var

Yorum

Serdar bey;
                            Sizi ve corsanıza yaptığınız modifikasyonları corsamı ilk aldığım günlerden beri -yaklaşık 5 yıldır hayret ve hayranlıkla takip ediyorum. Afl farlarınızı mutlu günlerde kullanın. Affınıza sığınarak bir şey sormak istiyorum: bizim makyajlı kasa insigniaların bagaj kapağındaki ledleri nasıl aktive ederiz. Cosmoların stoplarını görünce bir edition sahibi olarak içim gitmiyor değil.

2014 INSINGNIA 1.4 TURBO Sedefli Mahagony Kahve Edition Elegance + Stil Paket + Sunroof Paketi
                            2016 MOKKA X 1.6 CDTI AT Amber Turuncu Excellence + Opel Eye + Deri Paketi + Sunroof Paketi

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mccoffeer
                              Serdar bey;
                              Sizi ve corsanıza yaptığınız modifikasyonları corsamı ilk aldığım günlerden beri -yaklaşık 5 yıldır hayret ve hayranlıkla takip ediyorum. Afl farlarınızı mutlu günlerde kullanın. Affınıza sığınarak bir şey sormak istiyorum: bizim makyajlı kasa insigniaların bagaj kapağındaki ledleri nasıl aktive ederiz. Cosmoların stoplarını görünce bir edition sahibi olarak içim gitmiyor değil.
                              Teşekkür ederim

Açıkçası bu daha önce karşılaştığım ve araştırmasını yaptığım bir konu değil, dolayısı ile bilgi sahibi değilim.
                              Ama ilk fırsatta ön araştırmasını yapar, bilgi edinmeye çalışırım.

Yorum

Sizinle bu konuda hem fikirim orjinal harici bir donanım yapmak banada mantıklı gelmiyor bu söylediklerim zaten orjinal olsn donanıma ek olarak yapılıcak bi kaç artı hız sabitliyci kol aldım taktım ekranda tamam bunları sadece aktiv etmek kaldı yarın çağrı beyin yanına gidicem yağmur far sensörü için 2013nurbirg far aldım afl tamponları bekliyorum afl aktiv etmek için esp şart mı

Yorum

İşleniyor...
                                X