Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Araç yüksekliğindeki orantısızlık

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Araç yüksekliğindeki orantısızlık

Arkadaşlar Merhaba. Aracımı yeni satın aldım (Opel astra j 1.6 dizel). Bugün bir arkadaşım aracımı kullanmak istedi bende onun aracı ile arkadasından takip ettim. Aracın arka kısmında sola yatıklık hissettim. Arkadan bakınca sol taraf aşağıda, sağ taraf yukarıda duruyor gibiydi. Lastik havalarından şüphelendim ve benzinliğe giderek havaları kontrol ettim ama sıkıntı yoktu. Üşenmedim elime metre alarak çamurluk ile zemin arasını 4 teker içinde ölçtüm. Ok işareti ile gösterdiğim kısımların yerden yükseklik ölçüleri ön tekerler ve sol arka teker için 70 cm civarında iken sağ arka teker için 71.7 civarı çıktı. Yani sağ tekerin çamurluk başlangıcından zemine olan yüksekliği diğerlerine göre daha yüksek. Bu sorunun sebebi ne olabilir? 3 tekerin yüksekliği aynı ölçüyü veriyor ise anormallik sadece sağ arka teker kısmında. Amortisör bozuk olsa tam tersi sağ arkanın çökük olması gerekmez mi? Bu konuda yorum yapabilecek var mı?

You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 2 photos.

araç kazalı mı?
    lastiklerin markası aynı, aşınmaları aynı oranda mı?
    yaylar orjinal mi, ısıtma falan yapılmış mı?
    amartisörler değişmişse takım olarak mı değişmiş?
    birçok sebebi olabilir bunun, farklı bir astra ile kıyaslayıp onun düz olduğundan emin olduktan sonra durum değerlendirilmeli bence.
    OPC Line Sport

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mhmtzncrkrn View Post
      araç kazalı mı?
      lastiklerin markası aynı, aşınmaları aynı oranda mı?
      yaylar orjinal mi, ısıtma falan yapılmış mı?
      amartisörler değişmişse takım olarak mı değişmiş?
      birçok sebebi olabilir bunun, farklı bir astra ile kıyaslayıp onun düz olduğundan emin olduktan sonra durum değerlendirilmeli bence.
      Hocam araç 77 binde boya,hasar,kaza yok. Önceki sahibi yaşlı bir amcamızdı, yani press ısıtma vs işlemler yok. Amortisörler değiştimi bilmiyorum ama aklıma sağ arka amortisörün tek olarak değiştirilmiş olma ihtimali geliyor. Çünkü diğer 3ünde sorun yok. Eğer sağ yeni ise diğerlerine göre salınımı daha az olacağından yüksek atıyor olabilir diye düşündüm. Lastiklerin tarihleri ve aşınma oranları aynı. Bunu yay,amortisör ve lastik dışında başka bir şeyden yapabilir mi? Örneğin araçta watts bağlantısı var, burada bir ayarı var mı?

Yorum

muhtemelen ikisinden biri hocam, şemasına baktım ayar var gibi görünüyor, daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olacaktır
        OPC Line Sport

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mhmtzncrkrn View Post
          muhtemelen ikisinden biri hocam, şemasına baktım ayar var gibi görünüyor, daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olacaktır
          İlginçtir, bu gün sarı sitede bir kaç araç fotosuna baktım onlardada sanki öyle gibi. Watts bağlantısında ne tür bir ayar yapılıyor acaba? Lastiğin birini yere basıyor diğerini yüksekte tutuyor olabilir mi ki?

Yorum

İşleniyor...
          X