Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Alexandroupolis / Yasu (Dedeağaç)

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Alexandroupolis / Yasu (Dedeağaç)

Sevgili İnsigniaTeam

Yurtdışına açılma vakti geldi mi!!!

Benim çalıştığım şubede kendisine insignia aldırdığım arkadaşım ile ortak düşüncemiz bu. İki insignia ile Kapıkule'den çıkalım diyoruz.

Sonra foruma yazmak istedim. Belki yine bu bölge için fikirleri, önerileri olan kişilerin de olası katkıları ile daha iyi bir organizasyona imza atılabilir.

Türkiye içinde günden güne büyüyen ekibin INSIGNIATEAM bu vesile ile belki artık üstüne bir basamak daha koyarak bir şeyler yapmasının önü açılabilir.

Bizim kendi planımız daha çok Nisan ayı için, malum vize başvurusu yapılması biraz da havaların ısınması ile anca.

Vİze alımı kosmos aracılığı ile kolay, araç çıkışı da geçtiğimiz yıl ehliyet olayının kalkması ile daha da kolaylaştı. Eskiden beynelminel ehliyet alınması ve buna hatırı sayılır bir para ödenmesi gerekiyordu, üstelik 1 yıllık süreç. Sonra yenile tekrar para. Şimdi vizeniz var ise, araca yapılacak sigorta ile çıkışı yeterli. Bunu da sınır kapısında kredi kartı ile bile ödeyerek yapabiliyorsunuz.

Günü birlik program için zor ama neden olmasın da denebilir. Farzedin Topuk yaylası daha uzak değil tek gece kalmalı program ile güzel bir haftasonu geçirilebilir.

Anlamlı olması açısından 23 Nisan (Çarşamba) öncesi yada sonrası haftasonu olabilir.

Katlımcılar bu süreçte vize işlemlerini halleder. Her türlü bilgi için aşağıdaki linkler kullanılabilir.

Yine grup harici arabası ile gelmek isteyeni kendi 2 kişilik insignia ekibimize dahil de edebiliriz.

Böyle bir katılım, organizasyon sevgili admin içinde uygunsa ilk etapta katılımcı sayısı belirlenebilir, akabinde vize ve otel rezervasyonu işlemlerine ben destek verebilirim.

Ön Bilgiler;

Dedeağaç - istanbul arasdı 300 km. Gümrükten çıktıktan sonra Dedeağaç'a ulaşım 40 km.
    Ortalama yolculuk süresi 4,5 saat (Araya Edirne sabah kahvaltısı programı eklenebilir, saat 14:00 otel girişi zamanı değerlendirilebilir.)
    Yunan gümrük kapısından çıkar çıkmaz ; Egnatia Odos Otobanı başlar. Otoban 900 km boyunca Atina’ya kadar devam ediyor . Alexandroupoli sapağından girip Dedeağaç ‘ a ulaşılır.
    Yunanistan’ın genelinde ise yemek fiyatları gerçekten çok uygun fiyatlarda. 4 kişilik bir masa 60-70 euro’ya rahatlıkla doyabilir . Masadaki herkesin bir ana yemek yerine ortaya bir balık söylemelerini karınlarını ise Yunan mezeleri ile doyması öneriliyor.

Ve ilk iş Sahilde Erika Otelin arka sokaklarındaki kebapçılara girip süblaki yemek olmalı (garsona kebap çıta olsun demeniz yeterli 4-5 çeşit var çünkü) ve Melamati (Reçina şarabı) söylenebilir.
    Erika Otel şehir merkezi, rezervasyon için değerlendirilebilir. Merkez otel olması sebeb ile fiyat alternatifleri nispeten uzak otellere bakılabilir.

Morpheus

http://www.kosmosvize.com.tr/page/84/Anasayfa.html
    http://www.turing.org.tr/
    http://www.mfa.gov.tr/yunanistan.tr.mfa
    Morpheus
    61 TT 971

Ynt: Alexandroupolis / Yasu (Dedeağaç)

Daha önce de yazılmıştı bakalım bu sefer ne yorumlar gelecek.
    Oktay guzel düşünce ,ben iki sefer çıktım o guzergaha aracimla, birisinde o meşhur otobandan Atinaya kadar inmistim
    Gri Bmw F10 5.25 xd 2014

Yorum

Beynelminel ehliyet hala gereklidir.Hata yapmayın.Bulgaristanda sorun olmamakla birlikte Yunanistan gümrüğünde veya trafik denetlemesinde beynelminel ehliyet kontrolü yapılmaktadır.
      Böyle bir gezi yapmak isteyenlere yardımcı olurum.Gündüz cami,kale vb yerleri gezerim fakat gecede clup ve tavernaya giderim
      Eğer amaç Yunanistan gezisi ise kapıkuleden çıkmak mantıksız olur bence.İpsaladan çıkış rahat olur.Anlamsız 150 km yapılmamış olur.Bulgaristanı merak edecek gurupta kimsenin olduğunu düşünmüyorum
      sonuç :Yunanistan gezisi beni heyecanlandırır Fakat bakınız üçüncü cümlem
      https://www.youtube.com/watch?v=Jem11GNnbzg

''Fidan dikmek için en iyi zaman yirmi yıl önceydi.Sonraki en iyi zaman ise şimdi'' İhtiyar Balıkçı

Yorum

İpsala Evet

Beynelminel konusunda 2014 Kasım'da yeni bir düzenleme olmuş olmalı, araştırıyorum. 31 Aralık'ta kalkıyor olmalıydı.

Ben 2 insignia ile Nisan ayı içinde gidiyor olacağım. Gündüz cami, Gece taverna iyiymiş Dedeağaç'ta bir gece kalırız.

Katılmak isteyenler ile bu link üzerinde konuşuruz.

Heyecan iyidir
        Morpheus
        61 TT 971

Yorum

1 OCAK 2015'TEN İTİBAREN GEÇERLİ

Öte yandan uluslararası ehliyetlerin verildiği kurum olan TURİNG, söz konusu uygulamanın 1 Ocak 2015'ten itibaren değiştirilecek olan ehliyetlerle birlikte geçerli olacağını, halihazırda geçerli olmadığını açıkladı. Yapılan açıklamada, "Yunanistan Büyükelçiliği’nin bildirimi, 1968 Viyana Konvansiyonu’na göre düzenlenen Türk Sürücü Belgelerinin Yunanistan’da geçerli olacağını açıklamaktadır. Ancak mevcut Türk Sürücü Belgeleri bu standartlarda olmadığından resmi olarak Yunanistan’da ve diğer Viyana Konvansiyonu’na taraf ülkelerde geçerli değildir. Zaten uygulamada da Yunanistan mevcut Türk Sürücü Belgeleri ile ne sınırdan girişe ne de ülkede taşıt kullanımına izin vermemektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden verilen son bilgilerde Türk Sürücü Belgeleri ’nin 01 Ocak 2015 itibariyle düzenlenmeye başlanacağı belirtilmiştir. 1968 Viyana Konvansiyonu’na göre yeni düzenlenecek Türk Sürücü Belgeleri Yunanistan’da geçerli olacaktır" denildi.

MEVCUT UYGULAMA NASIL?

Türkiye'den Yunanistan'a özel araçları ile gidecek olanların mecburen uluslararası pasaport alması gerekiyor. TURİNG'in Levent'teki merkezinden veya İpsala'daki sınır kapısından alınabilen bu ehliyeytler için 2014 için yıllık 373 TL ödenmesi gerekiyor. Bu rakam her sene yeniden değerleme oranında artırılıyor. Ehliyetin 1 yıl sonunda yenilenmesi durumunda ise ücretin yarısını ödemek yeterli oluyor.

Yeni kararla birlikte 2015'ten itibaren kendi araçları ile sınırı geçecek sürücüler sadece sigorta parası ödeyecek. Onun da bedeli 15 gün için 63 euro
          Morpheus
          61 TT 971

Yorum

Katılım umarım olur.Katılım olursa eğlenceli olabilir TC ehliyetleri uluslararası olması durumunda beynelminel ehliyete gerek kalmayacaktır.Konsolosluğun sayfasında da 19'uncu maddede beynelminel ehliyet aranır diyor.
            http://www.yunanistankonsoloslugu.co...stik-vize.html

''Fidan dikmek için en iyi zaman yirmi yıl önceydi.Sonraki en iyi zaman ise şimdi'' İhtiyar Balıkçı

Yorum

Bu ehliyetin adı beynelminel mi yoksa beynelmilel mi?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Şaman TÜRKSOY
                Beynelmilel

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FacomX
                  Orjinal yazı sahibi: Şaman TÜRKSOY
                  Beynelmilel
                  http://www.turing.org.tr/index.php?r...surucu-belgesi

ağabey iyi ki varsın,harikasın ... affet ...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FacomX
                    Beynelmilel
                    Demek ki bir ''galat-ı meşhur'' daha bulmuş olduk

Yorum

Bu ehliyet nedir? Bizim ehliyetler geçiyor diye biliyorum.
                      2011 1.6 T Cosmo Sports Tourer

Yorum

Ben 2005 yılında gittiğimde,turing ten beynelmilel ehliyet,bir de triptik belgesi vermişlerdi.Ayrıca araç icin yeşil kart,yani yurtdışı kasko ve kişiler icin de sağlık sigortası gerekiyordu.Ayrıca önemli bir not: Eğer araç şirket üzerine ise imza sirküleri sordular bana sınırda.Yani araç kendi üzerinize değilse sıkıntı yaşanabilir.
                        Gri Bmw F10 5.25 xd 2014

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Seyyah
                          Ben 2005 yılında gittiğimde,turing ten beynelmilel ehliyet,bir de triptik belgesi vermişlerdi.Ayrıca araç icin yeşil kart,yani yurtdışı kasko ve kişiler icin de sağlık sigortası gerekiyordu.Ayrıca önemli bir not: Eğer araç şirket üzerine ise imza sirküleri sordular bana sınırda.Yani araç kendi üzerinize değilse sıkıntı yaşanabilir.
                          Araç kendi adınıza değilse (vekaletname olmadan) çıkış yapamazsınız zaten Doğu tarafında her şey serbest .Batıda her şey yasak.

Yorum

İşleniyor...
                          X