Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Pasta-cila ve Boya Koruma Hakkında Yardım

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Pasta-cila ve Boya Koruma Hakkında Yardım

Selamlar,

biliyorsunuz aracımı 2. el aldım. İlk sahibi sanırım ykama olayına pek dikkat etmemiş ve fırça ile yıkatmış. Bu nedenle kaput üzerinde uzaktan belli olmasa da yakından bakan dikkatli gözlerin görebileceği yuvarlak hareler oluşmuş.

Tatil dönüşü bunları gidermek için pasta-cila uygulaması yapmak istiyorum. Bu konuyla ilgili olarak şu sorularıma sizlerden öneri-yanıt bekliyorum

1- Bu uygulamayı kendim yapmak istiyorum. Daha önce hiç pasta cila yapmadım ancak çabuk cila uygulamıştım. Makine kullanmadan pasta yapmayı kedim halledebilir miim?

2-Şimdi cila için moda olan ürünler sanırım içinde WAX içerenler. Yalnız wax zaten cila demek değil mi ?

3- Son olarak yukarıda bahsettiğim yıkama hatası olan hareleri ve küçük çizikleri gidermek ayrıca boyaya daha fazla parlaklık vermek için bana hangi ürünleri tavsiye edersiniz?

Ynt: Pasta-cila ve Boya Koruma Hakkında Yardım

WAX denilen şey koruyucu tabaka olarak düşünebilrsin.
    Cilada ise aşındırıcı bir kimysal var.
    O sebple ayrılıyorlar. bilgim buraya kadar.
    Insignia Editition Elegance - 18" jant Teknik gri

Yorum

Benim bildiğim de Polish de aşındırıcı madde var. Polish burdaki tabiri ile pasta gibi. Polish yapıp aşındırılan boya wax ile parlatılıp korunuyor sanırım

Yorum

Zamanınız varsa linkli videoyu izlemenizi öneririrm. Biraz sabrederseniz bu konuda birçok önemli ayrıntı anlatılıyor. Kendi elemanlarını eğitmek için hazırladıkları bir video. http://www.youtube.com/watch?v=iPdShfeakzw

Meguiars ürünleri oldukça kaliteli ürünler ve rahatlıkla tavsiye edebilirim ancak el ile Swirlmark ve hologram gibi defektleri yok etmek, arabayı yıkayıp "wax" lamak kadar kolay değil. Ben bir kaç ürün denedim (swirlX, Polishing compound vs) uygularken de büyük zevk aldım ama emeklerime değdiğini söyleyemem. Belki bir "rotary buffer" kullanarak daha iyi sonuç alınabilir ama ben henüz o aşamada değilim. Belkide en iyisi işin o kısmını profesyonellere bırakıp, "maintenance" anlamında mümkün olduğunca dikkatli olup yeni çiziklerin oluşmasını minimuma indirmeye çalışmaktır.

Beyaz Insignia 1.6T Cosmo

Yorum

Yardımlar için teşekkürler,

Şimdilik aklmdaki fikir:

1- Yıkama
          2- Sonrasında kil ile temizlik
          3- Dolgu özellikli Polish
          4- Teflon bazlı cila uygulama

birgün sabahtan akşama kadar bu 4 uygulamayı sırasıyla yapacağım. Hatta imkan olursa foftoları çekip burada paylaşırım. Baktım sonuç tatmin edici değil (hareler vs kaldı) artık mecbur boya korumaya göüreceğim

Yorum

Foto şart olmaz yoksa saymayız
            Kullndığın ürünlerin de uzun vadede etkisini not emek gerekir.
            Insignia Editition Elegance - 18" jant Teknik gri

Yorum

İşleniyor...
            X