Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bu mümkün mü?

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Orjinal yazı sahibi: hakkan View Post
    Bence önerilen sistem gayet mantıklı araca dışarıdan birşey takmaktansa orijinal fonksiyonları devreye almak daha doğru olur buradaki kimsenin arabayı virajlarda savuracak kadar agresif kullanacağını da düşünmüyorum.

Amacı spor araç kullanmak olan birinin adı sport bile olsa 1600 küsür KG'lık bir Insignia ile işi olmaz sanırım ! Gidip Sport Plus modu olan 3.20i Sport alıp çok daha güçlü ve agresif bir araç kullanmak çok daha doğru bir seçim olacaktır. O yüzdendir ki 3.20i Sport arabalarda önden kazalısını bulmak pek zordur :-))
    Ne yapılırsa yapılsın orjinal flexride fonksiyonlarını kazanamazsınız. Arabanın sistemine aykırı bir kere. Viraj konusunda ise bir hafta perşembe buluşmalarına gelirseniz neyin nasıl olduğunu kendi gözleriniz ile görebilirsiniz...
    Sola Sinyal Devamlı Açık!

Yorum

İlginç bir tartışma oluyor, sistemi yapan da paylaşan da "flexiride'ın tüm özelliklerini kazandırıyor" demiyor; sadece gaz ve direksiyon tepkimelerini değiştirdiğini söyleniyor. Ki eklenen parça ile bunun sağlanması "imkansız" değil. kdristnbl ise bunu da yapmadığını söylemiş. Kim haklı bilmiyorum ama tartışma yanlış bir çerçevede dönünce açıklama gereği duydum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kdristnbl View Post

Bahsettiginiz sey ile soft yazilimin alakasi nedir ?
        sport tusu olunca arac daha atik daha serimi olucak zannediuorsunuz tamamen kandirmaca o sonradan yapilan islem
        forumdan bir arkadasimiz ikinci el aldigi aractada vardi denedik.
        Sadecw gosterge isiklari kirmizi olmustu o baska bir fark yok
        Flexride şaside sport moduna alınca farklı bir haritada araç çalışıyor diye düşünmüştüm hep. Lakin sonraki mesajımda sadece gaz tepki sürelerini değiştirdiğini öğrendiğimi belirtmiştim.

Yorum

Direksiyon nasıl yumuşayıp sertleşiyor? Sonradan yapılan bu uygulamayla bu mümkün mü? Direksiyona müdahaleyi nasıl sağlıyor bu sistem?
          @Murat
          2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

Şöyle ki Flexride sport modunun 4 özelliği var;

- Kırmızı gösterge aydınlatması
            - Daha seri gaz tepkisi (otomatiklerde şanzımanda da bir miktar değişim oluyor, bir alt viteste gitme ve gazı bırakınca vites yükseltmeme gibi)
            - Direksiyon sertleşmesi
            - Süspansiyonların sertleşmesi

Videoda menüde sadece motor gücü menüsü olduğuna göre sadece gaz tepkisi açılmış. Bu da "motor gücü" yazmasına rağmen güçle bir ilgisi yok, gaz pedalının tepkisini artıran bir işlem.
            Göstergelerin orjinal kırmızı aydınlatması gece bile bu kadar parlak olmadığından ve ayar ekranında da göstergeyle ilgili birşey yazmamasından kırmızı ledler de sonradan takılmış diye tahmin ediyorum. Eğer sadece yazılımla aktif edildiyse o da mümkün olabilir tek tip gösterge yapmışlardır alt yapısında kırmızı led vardır ama özellik açıldıktan sonra ekranda ayarlarda da görünmeliydi benim düşüncem.

Sadece bu iki özellik için ben olsam yaptırır mıydım, muhtemelen yaptırmam hatta kimsenin de yaptırmasını istemem çünkü ilanlara bakarken flexride var sanıyorsun ama sorunca yada arabanın yanına gittiğinde bir bakıyorsun gerçek Flexride yok. Bu yüzden karşıyım.
            Kötü niyetli bir satıcıya denk gelirseniz bir arkadaşımızın da başına geldiği gibi Flexride'lı araba aldığını düşünürken elinizde sadece tuş takımıyla kalabilirsiniz.
            InsigniaTEAM

Yorum

Kimsenin ekmeğine mani olmak istemem. Tam tersi bu tarz uygulamalar kullanıcı beğenisinde iş yapıyorsa destek olmak lazım.
              Ancak belirtmeden geçmek istemiyorum ki, makyajlı kasa aracımda hem flexride hem de pedal commander var.
              İkisi asla aynı şeyler değiller. Aracı sport konumuna aldığımda, direksiyon ve amortisörü sertleştirme müdahalesini devre dışı bırakıp sadece motor müdahalesini bıraksam yani sport seçeneğiyle birlikte sadece motora performans getiri seçeneğiyle pedal commander daki 3 seçenekten hangisini seçersem seçeyim aynı şekilde bir çalışma mümkün değil.
              Aynı ya da benzer çalışır diyen arkadaşlar bu konuda hatalılar. Ben çoğu kez pedal commander ı kapalı kullanıyorum.
              Gerek gördüğümde sport tuşuna basıyorum. Aracı kullanmak çok daha keyifli bir hale geliyor. Her gaz pedalına dokunmanızda, her viteste ve hızlanmada flexride devredeyim diyor.
              Pedal commander ın ayarları ise gaz kelebeğini daha erken açmayla alakalı olduğu için ilk gaz pedalına dokunduğunuz anda çok daha agresif bir kalkış yapıyor, sonrasındaki kullanımda araç gaz yedikçe pedal commander etkisi azalıyor. En yüksek ayarda bu daha az oluyor ancak yine de oluyor.
              Ben aracımda ani hızlanma değil, kafa kaldıran fakat akıcılığı devam eden bir hızlanmayı tercih ettiğimde sport tuşuna basıyorum.
              Ani hızlanma olsun, sonrası doğaçlama olur dediğimde pedal commander açıyorum.
              Aralarındaki süspansiyon, direksiyon değişikliği farkına girmiyorum bile, bunlar pedal commander ile olmuyor, sonradan da kazandırılamaz seçenekler..
              @Murat

Yorum

(hayabusa) bence bu işlemi yaptırmanın bir sakıncası yok, uygulamayı yapacak arkadaş nelerin yapılabileceği hakkında bilgi vermiş zaten. Açılan konu başka yerlere gitmeye başladı bence Yapılacak modifiye işleminde, vadedilen özelikleri yerine getirip getirmediğini kontrol edin güle güle kullanın.
                Pedal tepki süresi kısaltan ürün ecu'ya dolaylı yoldan etki eder sport ile aktif edilen sistem özellikleri mutlaka farklı olur gaz kelebeği kapatma süresi bile ayarlanıyor o sebeple aynı olmaz zaten sonradan takılan ürün ile. Sport "Sadece gaz pedalı tepkisini değiştirir" konuya itafen yaptığım bir açıklama idi. Tabiki çok detaylı bir değişik lik oluyor bu aşikar.
                1.6 SIDI

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Wolverine View Post
                  Kimsenin ekmeğine mani olmak istemem. Tam tersi bu tarz uygulamalar kullanıcı beğenisinde iş yapıyorsa destek olmak lazım.
                  Ancak belirtmeden geçmek istemiyorum ki, makyajlı kasa aracımda hem flexride hem de pedal commander var.
                  İkisi asla aynı şeyler değiller. Aracı sport konumuna aldığımda, direksiyon ve amortisörü sertleştirme müdahalesini devre dışı bırakıp sadece motor müdahalesini bıraksam yani sport seçeneğiyle birlikte sadece motora performans getiri seçeneğiyle pedal commander daki 3 seçenekten hangisini seçersem seçeyim aynı şekilde bir çalışma mümkün değil.
                  Aynı ya da benzer çalışır diyen arkadaşlar bu konuda hatalılar. Ben çoğu kez pedal commander ı kapalı kullanıyorum.
                  Gerek gördüğümde sport tuşuna basıyorum. Aracı kullanmak çok daha keyifli bir hale geliyor. Her gaz pedalına dokunmanızda, her viteste ve hızlanmada flexride devredeyim diyor.
                  Pedal commander ın ayarları ise gaz kelebeğini daha erken açmayla alakalı olduğu için ilk gaz pedalına dokunduğunuz anda çok daha agresif bir kalkış yapıyor, sonrasındaki kullanımda araç gaz yedikçe pedal commander etkisi azalıyor. En yüksek ayarda bu daha az oluyor ancak yine de oluyor.
                  Ben aracımda ani hızlanma değil, kafa kaldıran fakat akıcılığı devam eden bir hızlanmayı tercih ettiğimde sport tuşuna basıyorum.
                  Ani hızlanma olsun, sonrası doğaçlama olur dediğimde pedal commander açıyorum.
                  Aralarındaki süspansiyon, direksiyon değişikliği farkına girmiyorum bile, bunlar pedal commander ile olmuyor, sonradan da kazandırılamaz seçenekler..
                  Bu dediklerinizden anladığım kadarıyla sport tuşu motora ekstra bir güç getiriyor (doğru anladım değil mi, gaz tepkisi ile alakalı bir durum değil demişşiniz). Bu durumda ya araç ayrı bir map ile çalışıyor yada overboost suresi her viteste 5sn değilde daha uzun kalıyor diyebilirmiyiz. A16LET turboda (2009-2012 1,6T) kullanılan motor overboost ile 230'dan 266nM ye çıkmakda. (Bu overboost özelliği sadece 3 ve 4 viteste var diye biliyorum yanlışım bvarsa düzeltin)

Yorum

Bence görsel olarak sport tuşunun araca kattığı hava dışında başka bir olumlu tarafı yok yada atılan taş ürkütülen kurbağaya değmeme durumu...

Güzel bir konu açtığınız için teşekkürler...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: hakkan View Post
                      Bence önerilen sistem gayet mantıklı araca dışarıdan birşey takmaktansa orijinal fonksiyonları devreye almak daha doğru olur buradaki kimsenin arabayı virajlarda savuracak kadar agresif kullanacağını da düşünmüyorum.

Amacı spor araç kullanmak olan birinin adı sport bile olsa 1600 küsür KG'lık bir Insignia ile işi olmaz sanırım ! Gidip Sport Plus modu olan 3.20i Sport alıp çok daha güçlü ve agresif bir araç kullanmak çok daha doğru bir seçim olacaktır. O yüzdendir ki 3.20i Sport arabalarda önden kazalısını bulmak pek zordur :-))
                      Yüzüme istemsiz bir gülücük kondu.
                      34 ST 579 '09 C180 Kompresor

BİR ZAMANLAR 34 KRR 79 1.6T Edition Elegance Teknik Gri

Yorum

Flexride çok detaylı ve mükemmele yakın çalışan bir sistem. Çağrı'nın bahsettiği gibi alıcıyı kandırabilme durumu da olmasına karşın, fena bir uygulama değil. Önceki 1.6 T aracımda sprintbooster kullandım. Sprintbooster'i sport tuşu ile kontrol etmek ve göstergelerin kırmızıya dönmesi hoş olurdu. (Maliyeti uçuk olmadıktan sonra) Ama kesinlikle araca sonradan flexi ekleniyor durumu da olmaz.
                        34 ST 579 '09 C180 Kompresor

BİR ZAMANLAR 34 KRR 79 1.6T Edition Elegance Teknik Gri

Yorum

Sport tuşu ile pedal commander kesinlikle şehir içi kullanıma uygun değil. Uzun yolda geniş yollarda roket etkisi yaratıyor. Araç resmen yarış aracı moduna geçiyor.
                          @Murat

Yorum

İşleniyor...
                          X