Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Otomatik Şanzıman Vuruntu

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Otomatik Şanzıman Vuruntu

Merhaba arkadaşlar,

2012 model 2.0, 130 hp aracım uzun mesafeli sürüşlerden sonra dur kalk yaparken vuruntu yapıyor. Aynı zamanda vites düşerken 5.vitesten 4.vitese düşerken de aynı şekilde vuruntulu geçiyor. Vuruntu olmaya başladıktan sonra buradaki yorumlardan veya başka sürücülerin tavsiyelerinden kaynaklı olarak şanzıma yağını değiştirdim 2 ay önce fakat sonuç alamadım. 2 hafta önce yetkili serviste yazılım güncelleme ve kalibrasyon yaptırdım yine sonuç alamadım. Son çare olarak birkaç şanzımancı ile görüştüm epey yüksek maliyetler çıkardılar ve her biri ayrı telden konuştu. Daha önce bunu tecrübe etmiş birisi var mıdır ve nasıl tamiri yapıldı acaba? Konya, Ankara veya İstanbul'da tavsiye edeceğiniz servisler var mıdır?

Aynı problem bende de vardı ilerleyen süreçte vites değiştirmesi anında hafif gaz verip toparlıyor. Şanzımancıya gittim revizyon dedi 5-6 bin masraf var. Hidrolik üniteye ve beyne baktı sorun yok dedi. Mekanik problem elden çıkarmaya karar verdim

Yorum

Aisin şanzımanlarda kronik bir durum; ben yağ değişimini 2 kez yaptırdım; 1 yıl kadar sonra tekrar 2 kez yağ değişimi yaptırdım; şu anda vuruntular minumuma indi. Ankara'da gittiğim şanzımancı bu şanzımanları iyi bildiğini, vuruntunun kronik olduğunu ancak endişe edecek bir durum olmadığını, bu şekilde uzun yıllar kullanabileceğimi söyledi. Ben genelde usta sözüne güvenmem ama şanzımanın markasını/kullanılan yağı bile bilmeyen diğer şanzımancılardan sonra bu usta gerçekten bana işinini ehli gibi geldi; üstelik para kazanacağı bir durum varken bana "gönül rahatlığıyla bin" demesi güvenimi perçinledi.

Muhtemelen sizinki de benzer bir durum, benim izlediğim yolu izleyerek 1-2 yağ değişimi daha yaptırıp aracı kullanabilirsiniz. Ya da onarım/satış yoluna gidebilirsiniz, tercih sizin. Ancak onarım konusunda şüpheci olmakta fayda var çünkü onarıldığı halde problemi çözülemeyen çok otomatik şanzıman var.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ufukkk View Post
        Aisin şanzımanlarda kronik bir durum; ben yağ değişimini 2 kez yaptırdım; 1 yıl kadar sonra tekrar 2 kez yağ değişimi yaptırdım; şu anda vuruntular minumuma indi. Ankara'da gittiğim şanzımancı bu şanzımanları iyi bildiğini, vuruntunun kronik olduğunu ancak endişe edecek bir durum olmadığını, bu şekilde uzun yıllar kullanabileceğimi söyledi. Ben genelde usta sözüne güvenmem ama şanzımanın markasını/kullanılan yağı bile bilmeyen diğer şanzımancılardan sonra bu usta gerçekten bana işinini ehli gibi geldi; üstelik para kazanacağı bir durum varken bana "gönül rahatlığıyla bin" demesi güvenimi perçinledi.

Muhtemelen sizinki de benzer bir durum, benim izlediğim yolu izleyerek 1-2 yağ değişimi daha yaptırıp aracı kullanabilirsiniz. Ya da onarım/satış yoluna gidebilirsiniz, tercih sizin. Ancak onarım konusunda şüpheci olmakta fayda var çünkü onarıldığı halde problemi çözülemeyen çok otomatik şanzıman var.
        Merhaba, Ankara'da hangi şanzımancıya gittiniz? Bi de yağ değişimini kaç km iken yaptırdınız?

Yorum

Hocam benim aracım 1-2 kez aşırı sert vuruntu yapınca; son 3 yılda sanırım 7-8 kez yağ değişimi yaptırdım; araç şu anda 130.000 km'de. Bahsettiğim usta Aydoğmuş Şanzıman'da çalışıyordu... Her ustaları onun gibi midir bilmiyorum.

NOT : Daha önce "Vitas" diye bir şanzımancıya gidiyordum; adamlar bizim şanzımana ATF VI konulabileceğini, ATF VI'nın ATF III ile uyumlu olduğunu bile bilmiyordu; hatta "ATF VI koyarsan bu araç yürümez" dedi. Vitas'tan sonra Aydoğmuş'daki usta bana "profesör" gibi geldi.

Yorum

Hocam benim aracım 1-2 kez aşırı sert vuruntu yapınca; son 3 yılda sanırım 7-8 kez yağ değişimi yaptırdım; araç şu anda 130.000 km'de. Bahsettiğim usta Aydoğmuş Şanzıman'da çalışıyordu... Her ustaları onun gibi midir bilmiyorum.

NOT : Daha önce "Vitas" diye bir şanzımancıya gidiyordum; adamlar bizim şanzımana ATF VI konulabileceğini, ATF VI'nın ATF III ile uyumlu olduğunu bile bilmiyordu; hatta "ATF VI koyarsan bu araç yürümez" dedi. Vitas'tan sonra Aydoğmuş'daki usta bana "profesör" gibi geldi.
            Hocam nette burayı buldum http://atco.com.tr/

İşinin ehli insanlara benziyorlar. Telefonda konuştuk yetkili birisiyle. Arıza tespitini yarım saatte bilgisayarlı makinalar ile yaptıklarını söyledi. Farklı servisler sorunu anlattığım zaman direk revize olması gerektiğini söylediler. Burası ise tam tersine revizeye gerek kalmadan beyin arızası veya selenoid arızası olabileceğini söyledi. Müsait bir zamanda götürmeyi düşünüyorum açıkcası.

Yorum

Teşekkürler, ben de ise sorun ilk çalışmada 3 ten 4 e geçerken bir kaçırma söz konusu ve sadece 1 kereye mahsus yapıyor. Daha sonra araç soğuyana kadar bir daha yok. Soğuk çalışmada sonra bir daha oluyor

Yorum

Bendeki sorun çok seyrekleşti ama devam ediyor. Bazen haftalarca sorun çıkarmazken, bazen bir kaç km içinde 3-4 kez vuruntu yaptığı oluyor. Benim gözlemlerime göre vuruntular araç doluyken (yüklüyken) ve çok fazla yokuş-iniş olan güzergahlarda artıyor. Günlük güzergahım oldukça düz ve tek kişi kullandığımdan, çoğu zaman hiç vuruntu olmuyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: jodup View Post

Hocam nette burayı buldum http://atco.com.tr/

İşinin ehli insanlara benziyorlar. Telefonda konuştuk yetkili birisiyle. Arıza tespitini yarım saatte bilgisayarlı makinalar ile yaptıklarını söyledi. Farklı servisler sorunu anlattığım zaman direk revize olması gerektiğini söylediler. Burası ise tam tersine revizeye gerek kalmadan beyin arızası veya selenoid arızası olabileceğini söyledi. Müsait bir zamanda götürmeyi düşünüyorum açıkcası.
                  Bu firmayı benim de gözüm tutmuştu ama Ankara'da olduğumdan gidemedim. Umarım iyi bir firmadır, yaşadıklarınızı paylaşırsanız sevinirim.

Yorum

Bu firmayı benim de gözüm tutmuştu ama Ankara'da olduğumdan gidemedim. Umarım iyi bir firmadır, yaşadıklarınızı paylaşırsanız sevinirim.
                    Hocam kısmetse aralık ayında gideceğim. Konya da ikamet ediyorum ama araç için mecburen buraya gideceğim.

Yorum

İşleniyor...
                    X