Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Afl far hatasi

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Afl far hatasi

merhabalar;
    2009 model 1,6T Cosmo aracımızda sık sık AFL FAR HATASI diye uyarı çıkıp far kontrolu devre dışı kalıyor. sadece kısa hüzmeleri kullanabilip uzunları kullanamıyoruz. bazen kontağı kapatıp açtığımızda düzeliyor, bazen de hemen tekrarlıyor. ayrı ayrı far beyinleri değiştirilmesine rağmen problem çözülemedi. aranızda daha önce bu problemi yaşayan ve/veya sonuçlandırabilen var mı, yoksa bu arızayla yaşamaya devam mı etmemiz gerekmektedir?
    konuyla ilgili desteklerinizi rica ederim..

uzunların birinde sıkıntı vardır.eski insigniam 2009 1.6T cosmo da aynı olay başıma gelmişti.çözümü mercek değişiminde olmuştu.umarım sizin sorun farklıdır. konusu ve çözümü burda http://www.insigniateam.com/forum/te...l-sol-uzun-far

Yorum

konuya göz attım da, bizim normalde her 2 far da yanıyor, normal şartlarda selektör de yapabiliyorum, ta ki hatayı verene kadar. manuel modda da denedik, örneğin otomatiğe hiç almadan normal seyir halindeyken de hata verdiği oldu. hata verdiğinde selektör yapmıyor. gösterge panelinde mavi işaret yanıyor ama uzunlara geçmiyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: metintataroglu View Post
        konuya göz attım da, bizim normalde her 2 far da yanıyor, normal şartlarda selektör de yapabiliyorum, ta ki hatayı verene kadar. manuel modda da denedik, örneğin otomatiğe hiç almadan normal seyir halindeyken de hata verdiği oldu. hata verdiğinde selektör yapmıyor. gösterge panelinde mavi işaret yanıyor ama uzunlara geçmiyor.
        yani devamlı yaşadığım bir sıkıntı değil, ilk çalıştırmada hareket ediyor, selektör de yapabiliyorum. ama ne zaman hata vereceği belli olmuyor. verdiğinde de sadece kısa farlara kalıyorum. konuyla ilgili olarak hata verdiğinde bağlanıp kodlara baktılar. buna bağlı olarak far beyinleri ayrı ayrı değiştirildi. hani birbirini tetikler mi hatalar gibisinden 2 far için de beyin takıldı ki problem kesinlikle beyinlerden değil. he kablosunda vardır problem bilemem, ona da usta bakmıştır diye düşünüyorum. konuyla ilgili babam ilgileniyor sanayide. bugün servis için 15 gün sonraya randevu almış. o zamanda hata verir mi şansa bilemicem, doktor hasta misali..

Yorum

şöyle olabilir; uzunların yanmasını sağlayan sağ-sol motorlardan biri bazen çalışıyor bazen çalışmıyordur.uzunların yanması için mercekteki motor merceğin önündeki perdeyi kaldırıyor. sağ veya soldaki motor arıza veriyordur. Bir tanesi arıza verirse ötekisinin de yanmasına izin vermez.aracı ilk çalıştırdığınızda hatanın daha ekrana düşmediği anda birisi sellektör yapsın ya da manuel olarak uzunları yaksın, başka birisi farlara baksın yanmayanı görmeye çalışsın.araç arızayı algıladığı anda iki uzunun da yanmasını izin vermediğinden arızalı olanı anlayamazsanız.arıza verirse arızayı sildirip tekrar denemeniz gerekir bunu.(Tabi bu yöntem merceklerden birisi arızalıysa çözüm olur.)

Yorum

Akünün kutup başını söküp takarmısınız.

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Orjinal yazı sahibi: eto1907 View Post
              şöyle olabilir; uzunların yanmasını sağlayan sağ-sol motorlardan biri bazen çalışıyor bazen çalışmıyordur.uzunların yanması için mercekteki motor merceğin önündeki perdeyi kaldırıyor. sağ veya soldaki motor arıza veriyordur. Bir tanesi arıza verirse ötekisinin de yanmasına izin vermez.aracı ilk çalıştırdığınızda hatanın daha ekrana düşmediği anda birisi sellektör yapsın ya da manuel olarak uzunları yaksın, başka birisi farlara baksın yanmayanı görmeye çalışsın.araç arızayı algıladığı anda iki uzunun da yanmasını izin vermediğinden arızalı olanı anlayamazsanız.arıza verirse arızayı sildirip tekrar denemeniz gerekir bunu.(Tabi bu yöntem merceklerden birisi arızalıysa çözüm olur.)
              onu denedik, en azından hata vermezken selektör yaptığımda her 2 farda yön değiştirdiğini gördük. ondan yana sıkıntı yoktur diye düşünüyorum. he dediğiniz gibi arasıra yapıyorsa, örneğin takılma gibi, normalde çalışırken takıldığında hata veriyorsa mantıklı, ama kısalar ile giderken selektör yapmadan da hata verebiliyor. bu sebeple o ihtimal de çürüyor sanırım malesef..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FacomX View Post
                Akünün kutup başını söküp takarmısınız.
                abi aküyü bile değiştirdik ama sıkıntı devam..

Yorum

merhabalar;
                  2009 model 1,6T Cosmo aracımızda sık sık AFL FAR HATASI diye uyarı çıkıp far kontrolu devre dışı kalıyor. sadece kısa hüzmeleri kullanabilip uzunları kullanamıyoruz. bazen kontağı kapatıp açtığımızda düzeliyor, bazen de hemen tekrarlıyor. ayrı ayrı far beyinleri değiştirilmesine rağmen problem çözülemedi. aranızda daha önce bu problemi yaşayan ve/veya sonuçlandırabilen var mı, yoksa bu arızayla yaşamaya devam mı etmemiz gerekmektedir?
                  Metin bey aynı hatayı benim aracım da veriyor, fakat benim uzunlar da bir sıkıntı yok. Sadece afl far hatası servis gerekli uyarısı cıkıyor. kapıları actığımda sağ-sol-yukarı-aşağı hareketini de yapıyor mercek. siz çözebildiniz mi sorunu?
                  2011 1.6T Cosmo + Sunroof

Yorum

merhabalar;
                    tüm bu yaşadığınız sıkıntılar aynı şekilde bende de mevcut. bir sonuca ulaşabilidiniz mi metintataroglu
                    Insignia 1.6 T Cosmo // Safire Black // Flexride // Bej + Maun Deri Döşeme // Koltuk Isıtma // Sunroof

Yorum

merhaba, baskı balata vb. parçalar değişirken kırılabilen veya bişekilde yerinden oynayan bir parça var.
                      ön sol tekerin arkasında, plastik kapağın hemen arkasında traverse bağlı. hatta abs kablosu yanından geçiyor. kibrit kutusundan biraz uzun bir parça. teker dönüş ve aşağı yukarı eğimi algılıyor. ona baktırabilirsiniz.
                      You do not have permission to view this gallery.
                      This gallery has 1 photos.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: egeyildirim View Post

tüm bu yaşadığınız sıkıntılar aynı şekilde bende de mevcut. bir sonuca ulaşabilidiniz mi metintataroglu
                        malesef herhangi bir sonuca ulaşamadım. en son servis yaklaşık 7000 gibi bir fiyat vererek farların değişmesi gerektiğini söyledi. o da kesin olacak bişey diyemedi. teklifte bile extra çıkan sorunlar hariç diye belirtmişler. ben nasıl güvenipte farları değiştireyim o kadar para verip garanti çözülecek demedikten sonra..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: qerdinc View Post
                          merhaba, baskı balata vb. parçalar değişirken kırılabilen veya bişekilde yerinden oynayan bir parça var.
                          ön sol tekerin arkasında, plastik kapağın hemen arkasında traverse bağlı. hatta abs kablosu yanından geçiyor. kibrit kutusundan biraz uzun bir parça. teker dönüş ve aşağı yukarı eğimi algılıyor. ona baktırabilirsiniz.
                          servise veya sanayide dükkana ben gitmediğimden nerelere baktılar neyi kontrol ettiler bilmiyorum. o işlerle babam ilgilendi her seferinde. bakmışlar mıdır bilmiyorum ama sorarım. belki de gözden kaçmış bir detaydır. siz de aynı problemi mi yaşıyordunuz da problem ordan çıktı biliyorsunuz? yoksa sadece ihtimal olarak mı dediniz bu arada?

Yorum

Hocam ben yukarıda qerdinc beyin bahsettiği parçayı yanlışlıkla yolda ki plastik babayı ezince kırmıştım ve anında AFL hatası vermişti. Farlarda bir problem yoktu. Parça değişti kod bile silinmeden anında sistem hatayı düzeltti. Pahalı bir parça değil diye hatırlıyorum. Hatta ismini de servisteki arkadaş AFL seviye braketi olarak belirtmişti diye hatırlıyorum.
                            Insignia Sport Line 1.6 CDTI 136 Hp AT6

Yorum

Uzunları yakmadan bile far hatası vermesi, bu sensörden kaynaklanabileceğini gösteriyor bence çünkü merceklerin yükseklik ayarı otomatik olduğu için arabanın seviyesine göre farları kendi kendine yukarı aşağı yapar. Umarım sorun budur, en kısa zamanda halledersiniz
                              InsigniaTEAM

Yorum

İşleniyor...
                              X