Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Biturbo periyodik bakım ve şanzıman yağı değişimi

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Biturbo periyodik bakım ve şanzıman yağı değişimi

Merhaba,

Bakımının üzerinden 1 sene ve 10 bin km geçmesinden dolayı dün itibarı ile aracımın bakımını yaptırdım. Bu kapsamda şanzıman yağını da değiştirdim. Normalde 8 litre kapasitesi olmasına rağmen alt tapa açıldıktan sonra 4 litre yağ aktı ve eksilen kadar tamamladık. Yakşalık 1000-2000 km sonra aynı yöntemle tekrardan yağ değişimi yapacağız ki sistem ve tork konvertörü içerisinde kalan yağ da büyük oranda yenilenebilsin. Kullandığım parçaların yaklaşık olarak fiyatları fikir vermesi açısından aşağıdadır. Ayrıca GM markalı parçaların yanına da hangi markaya yaptırıldığını da yazıyorum.

Mobil 1 5w30 ESP yağ 4,5 lt 300 TL
    Gm (Mann) Polen Filtresi
    Gm (Hengst) Mazot Filtresi
    Gm (Mann) Yağ Filtresi
    Gm (Sogepi) Hava Filtresi (Filtreler Toplamı) 440 TL
    Gm Otomatik Şanzıman Yağı 1LTx4 200 TL
    Delphi ön fren balataları (Fren balatası için TRW aradım ama nedense piyasada kalmamış) 160 TL
    34 ST 579 '09 C180 Kompresor

BİR ZAMANLAR 34 KRR 79 1.6T Edition Elegance Teknik Gri

Merhaba ,

araç yaş ve km durumu ne idi acaba? Şanzıman yağ değişimi ihtiyacınızın hususi bir sebebi varmıydı?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: seloselo View Post
      Merhaba ,

araç yaş ve km durumu ne idi acaba? Şanzıman yağ değişimi ihtiyacınızın hususi bir sebebi varmıydı?
      2012 model 72 binde. Yaş ve kmden ötürü yağı değiştirdim. Sonrasında çok fazla kullanamadım ama vites geçişleri rahatladı. Daha önce değişti mi bilmiyorum ama 3 sene/60 bin km gibi periyotta değiştirmek faydalı olacaktır.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ratip View Post

2012 model 72 binde. Yaş ve kmden ötürü yağı değiştirdim. Sonrasında çok fazla kullanamadım ama vites geçişleri rahatladı. Daha önce değişti mi bilmiyorum ama 3 sene/60 bin km gibi periyotta değiştirmek faydalı olacaktır.
        Benim aracımda 2011 model 53 bin kmde. Bende bir ara değişmeye yeltendim , şanzımancıların çoğu gerek yok 100 bin e kadar kullan dedi. Bu sebeple bende vazgeçmiştim.
        Tekrar gündeme alayım bende yağ değişimini.

Yorum

1.6 CDTI için yetkili servislerde mi 2 kerede değiştiriyor. Servis bana 4 L aldığını söylemişti

Yorum

Şanzıman yağında nedense şanzımancılar yağ değiştirmeyin diyorlar. Acaba Türkçesi değiştirmeyinde bizede iş çıksın mı? ☺️
            F30 Sport+

Yorum

60.000 bakımında servis hem şanzıman yağını hemde V kayışı değişikliği yapıyor

Yorum

Orjinal yazı sahibi: M.Aydın View Post
                1.6 CDTI için yetkili servislerde mi 2 kerede değiştiriyor. Servis bana 4 L aldığını söylemişti
                Şanzıman yağ kapasitesi 8 litre ama tor konvertörü içindeki yağ boşalamadığı için alttaki tapadan 4 litr kadarı boşalıyor

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Gökhan_55 View Post
                  Şanzıman yağında nedense şanzımancılar yağ değiştirmeyin diyorlar. Acaba Türkçesi değiştirmeyinde bizede iş çıksın mı? ☺️

Aynen öyle.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: M.Aydın View Post
                    60.000 bakımında servis hem şanzıman yağını hemde V kayışı değişikliği yapıyor
                    Olması gereken de o zaten ama çoğu zaman kampanya/fiyat sebebi ile sadece yağ ve filtre değişimi ile geçiştiriliyor. Özellikle istenmedikçe çoğu servis diğer kısımlara bakmıyor bile

Yorum

İşleniyor...
                    X