Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yakıt Tüketimini Düşürmek İçin Ne Yapılmalı? 1.6 Dizelde Bu Tüketimler Normal Mi?

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• 18XET01
    replied
    Orjinal yazı sahibi: Insignia View Post
    Arkadaşım astra k otomatik ile şehir içi 5-6 arası geziyor.Sizin mesafe çok kısa.Ayrıca manuel kullanmayın,araç optimum devirde vitesi değişir zaten.
    Astra K , Astra Jden hele sedandan 200 kilo daha hafif diye biliyorum. Tahminim benim bu aşırı kasıntı kullanımımla 4-5lerde gezecektir. Otomatiği neden manuel kullanıyoruma gelirsek 1. vitesten 2. vitese geçişi 20 km civarlarında yapıyor. Ben o hızlarda 3. vitese elimle atabiliyorum. Düşük devir+Az Gaz= Yakıt tasarrufu gibisinden.

Leave a comment:

• 18XET01
    replied
    Orjinal yazı sahibi: cagri View Post
    Tüketimi düşürmek için güzergah uzatın. 1,5 - 2 km yürüme mesafesi, çok yakması normal
    Doğru diyorsun abi, ben de bu şekilde düşünüyorum. İnşallah başka bir problemden ötürü değildir diye düşünüyorum. Sırf bu yüzden yarın 140 kilometrelik bir güzergahda sabit hızla bi deneme yapacağım.

Leave a comment:

• 18XET01
    replied
    Orjinal yazı sahibi: selcuktuncer View Post
    aynen öyle 1 lt için bunca eziyet çekmeye sıkıntıya düşmeye gerek yok. 90 sabitle 3.6 ya düşürmek falan yani hedefler bu olmamalı ne kadar uzun yol yapıyorsunuz ki zaten. kısa mesafede aracın ekonomisini özellikle otomatik viteste mukayese edemezsiniz. araçlar performanslı, hakkını vermek için hakkını istiyor.
    Gazlamayı da ne çok istiyorum bir bilseniz esasen. Ama ülkede ne yakıt fiyatları normal, ne de otoban hız sınırları. Şöyle Almanyada olsak da top speedde viraj almayı denesek, virajda 320 dizellerle oyun oynasak diye düşünmüyo değilim bazen, ama yakıtı koyacak parayı benim kazanmıyor olmam beni gaz pedalına basarken (sinirlendiğim anlarda dahi) dizginliyor. İçimde bir apaçi ağlıyor, "Vurma" diye ihihiihihi

Leave a comment:

• 18XET01
    replied
    Orjinal yazı sahibi: ahmet_turedi View Post
    Dizel araba motor ısınmadan çok yakar.Açıkcası söylediğiniz şekilde araç normal yakıyor.Motor ısınmadan stop ediliyor.Sürekli kısa mesafe yakıtı aşırı arttırır.Önemli olan uzun yolda değerleri yakalayıp yakalayamadığınız.Benim aracımda kısa mesafede çok yakıyor 7 litre altını pek göremiyorum.Ancak şuanda hiç kasmıyorum gaza yüklenmem ile yüklenmemem arası 1 litre fark ancak oluyor.En iyisi gazlayıp araçtan zevk almak.Uzun yolda 110 sabit hızlarda 5-5.5 litre arası tutturabiliyorsanız sorun yok.Bu arada aracım 1.6 dizel yeni kasa mondeo
    Yarın ilk adam akıllı uzun yola çıkacağım çevre yolunda 100 civarı bi hızda sabitleyip deneyeceğim. Gazlamayı da severim ancak şu an çalışmıyor olmam beni o kadar dizginliyor ki. Yoksa vurucam kırbacı

Leave a comment:

• Oguz_75
    replied
    Şirkete eş zamanlı 3 golf almıştık.Arkadaş sizin gibi çok yaktığından şikayet edip bizim değerleri soruyordu.Araçlar dizel ve ısınma süresi dikkate alndığında ben 20 km o ise 4 km yol katettiğinden bu farkın normal olduğunu bulmuştuk.Araç tavsiye ederken veya seçerken kullanım tarzınız,nerede kullanacağınız çok önemli.Bazen İnsignia makul olabilirken bazende külfet olabiliyor.Sizin benzinli bir araç kullanmanız belki daha mantıklı olur.Eğer yakıt sizin sürüş zevkinizden ve konforunuzdan öncelikli ise ki öyle duruyor daha küçük bir araç alıp 1-2 litre tasarruf edebilirsiniz.Benim 180 bg benzinli st aracım 11 lt ortalama ş.içi tüketimi var.sizin beğenmediğiniz değerleri görünce ahh çekmiyor değiliz.

Leave a comment:

• Insignia
    replied
    Arkadaşım astra k otomatik ile şehir içi 5-6 arası geziyor.Sizin mesafe çok kısa.Ayrıca manuel kullanmayın,araç optimum devirde vitesi değişir zaten.

Leave a comment:

• cagri
    replied
    Tüketimi düşürmek için güzergah uzatın. 1,5 - 2 km yürüme mesafesi, çok yakması normal

Leave a comment:

• selcuktuncer
    replied
    aynen öyle 1 lt için bunca eziyet çekmeye sıkıntıya düşmeye gerek yok. 90 sabitle 3.6 ya düşürmek falan yani hedefler bu olmamalı ne kadar uzun yol yapıyorsunuz ki zaten. kısa mesafede aracın ekonomisini özellikle otomatik viteste mukayese edemezsiniz. araçlar performanslı, hakkını vermek için hakkını istiyor.

Leave a comment:

• ahmet_turedi
    replied
    Dizel araba motor ısınmadan çok yakar.Açıkcası söylediğiniz şekilde araç normal yakıyor.Motor ısınmadan stop ediliyor.Sürekli kısa mesafe yakıtı aşırı arttırır.Önemli olan uzun yolda değerleri yakalayıp yakalayamadığınız.Benim aracımda kısa mesafede çok yakıyor 7 litre altını pek göremiyorum.Ancak şuanda hiç kasmıyorum gaza yüklenmem ile yüklenmemem arası 1 litre fark ancak oluyor.En iyisi gazlayıp araçtan zevk almak.Uzun yolda 110 sabit hızlarda 5-5.5 litre arası tutturabiliyorsanız sorun yok.Bu arada aracım 1.6 dizel yeni kasa mondeo

Leave a comment:

• 18XET01
    replied
    Orjinal yazı sahibi: selcuktuncer View Post
    aracınız hayırlı olsun öncelikle, bu kadar eziyet çekerek kendinizi sıkarak tad alamazsınız, gözünüzü litre sayacından ayırın, aracınızın tadını çıkarın, şehir içi trafiğinde güzergah kesinlikle çok aldatıyor. uzun yolda sakin kullanımda 5 küsürlere düşecektir. benim araç içinde geçerli güzergahım kısa oldukça daha motor ısınmadan işe geliyorum. ortalamam 8.4/100 5.000km yolda. ama uzun yolda 120km hızla 5.9 alıyorum. tadını çıkarmaya bakın, resmen psikolojinizi bozmuş değerler.
    Teşekkür ederim, gözümü sayaçtan ayırmaya çalışıyorum ama öğrenciliğim halen devam ediyor, yakıtını ben koyamadığımdan içim rahat gezemiyorum. Dediğiniz gibi sinirimi bozdu bu durum arabayla savaşır hale geldim, forumlarda insanlar karma tüketimde 4.7 gibi değerler veriyor, 90 sabitte 3.6lara düştüğünü videolu kanıtlarıyla veriyorlar (araçları manuel) Ben de haliyle diyorum ki acaba motorda bi sıkıntı mı var da bahsettiğim değerlerin 3 litre üstünde seyrediyor. Yani ilk daha arabayı alırken Jetta dizelle arasında kalmıştık, daha güçlü olduğu için Astrayı tercih etmişti babam. Bana yakıtlarını sordu dedim ki aşağı yukarı kafa kafayadırlar diye. Hem mahcubum hem şaşkınım niye böyle diye. Bunum için sorma gereksinimi hissettim.

Leave a comment:

• 18XET01
    replied
    Orjinal yazı sahibi: FacomX View Post
    Guzegahiniz nasıl yol durumu rampalar vs
    Abi ben kullanırken genelde daha çok düz ve uzun yollarda kullanıyorum bu sırada zaten ortalama aşağı doğru iniyor ama babam benden daha çok kullanıyor arabayı ve o da 1-1.5 km trafiksiz, eğimsiz düz bir alanda motor ısınamadan işe gidip geliyor.

Leave a comment:

• selcuktuncer
    replied
    aracınız hayırlı olsun öncelikle, bu kadar eziyet çekerek kendinizi sıkarak tad alamazsınız, gözünüzü litre sayacından ayırın, aracınızın tadını çıkarın, şehir içi trafiğinde güzergah kesinlikle çok aldatıyor. uzun yolda sakin kullanımda 5 küsürlere düşecektir. benim araç içinde geçerli güzergahım kısa oldukça daha motor ısınmadan işe geliyorum. ortalamam 8.4/100 5.000km yolda. ama uzun yolda 120km hızla 5.9 alıyorum. tadını çıkarmaya bakın, resmen psikolojinizi bozmuş değerler.

Leave a comment:

• FacomX
    replied
    Guzegahiniz nasıl yol durumu rampalar vs

Leave a comment:

• Yakıt Tüketimini Düşürmek İçin Ne Yapılmalı? 1.6 Dizelde Bu Tüketimler Normal Mi?

Arkadaşlarım, abilerim. Cümleten selamlar. Eski bir Vectra yeni bir Astra kullanıcısı olarak tekrardan aranızdayım. Bu konu Astra başlığına mı açılmalıydı bilemiyorum. Kusurum varsa affola.

Uzun bir süre araç bakındıktan sonra 1 yaşına henüz basmamış bir 1.6 Dizel Otomatik (Temiz, Uygun fiyatlı ve Düşük KM manuel bulunamadığından) Astra aldık.

Aldık almaya ama yakıtla başımız dertte. Şehir içinde 7.5 litrenin altına indirmeyi başaramadık (katalogda 5.2 yazıyor, Manuel kullanıcıları 5.5-6 litre şehir içi kullanımlarından bahsediyor.) Ayrıca bu yakıtları bundan 150-200 kilo daha ağır olan 1.6 dizel insignianın yaktığını biliyorum. O araç o halde 7 litreler civarında geziyor. İnanın yakıt kasacağım diye sürüşten keyif alamaz oldum.

Kendimce çözümler denedim. Madde madde yazacağım, öbür türlü yazılar karışıyor.

-Lastik basınçlarını ekonomi önerisinde olduğu gibi, konfordan büyük ödünler vererek 39 PSI basınca ayarladım. 4 teker birden 39 PSI basınçta şu anda (Soğuk lastikte bastım).

-İnsanlara bu değerlerden bahsedince gaz pedalının altında yumurta varmış gibi kullan diyorlar. Ben kullanırken doğru düzgün dokunmuyorum ki pedala. Basmak tabiri yerine üflüyorum da kullanılabilir. O kadar ki,50 km hıza çıkmak için kullandığım süre abartısız 2 dakika civarında ve tahminen bu hıza çıktığımda 1 kilometre yol gitmiş oluyorum. Bir çekiş hissetmiyorum, o derece.

-Dizel araçlar anladığım kadarıyla benzinliler gibi değil. Buji olmadığından patlama şiddeti yakıt miktarıyla kontrol ediliyor, yani düşük devir=düşük yakıt. Buna binaen, otomatik vites arabayı geçişleri geciktirmemesi için devamlı olarak manuelde kullanıyorum. 11 km hızda 2. vitese atmama, 24 km hızda 3. vitese atmama ve 40 km hızda 4. vitese atmama izin veriyor. Zaten genelde 50ye limitör kurduğum için 4. vitesin üstüne çıkmıyorum.

-Düz yol gördüğüm anda 50-60 arası bir hızda sabitleyici açıyorum. Ankarada yaşıyorum ve burda şehiriçi hız sınırı 82. Tır önce selektör yapıyor, sonra sollayıp geçip gidiyor. Tüplü vectrayı kullanırken 80in altına inmeyen adam, dizel astrada 50-60 km hızların üstüne çıkamaz oldu. Sürüşten zerre lezzet alamadığımı az çok anlayabilmişsinizdir.

Yahu inanın arabayı alalı neredeyse 1 ay ve 1200 kilometre civarı olacak. Daha bir kere ne şu bahsi geçen 320 Nm torku, ne de 136 beygiri tadabilmiş değilim. Arabayı aldığımızda 20 bin küsür kilometredeydi. Rodajının da bitmiş olduğunu düşünüyorum. İlk bakımı da geçti. İkinci bakım ya önümüzdeki kış ya da 30 binde yapılacak. Yani yakıtın daha düşeceğini sanmıyorum.

Aklıma tek bir yanıt geliyor bu durumla alakalı. Arabayı benden çok babam kullanıyor, ve dizel bir arabaya yeni alışmaya başladı. O da gaz pedalını üfleye üfleye gidiyor. Ancak sabahları işe giderken izlediği güzergah 2 kilometre ya var, ya yok. Yani motor çalıştıktan sonra termodinamik verime ulaşamadan stop ediliyor. Genelde işe ulaştığında hararet ibresi yerinden bile oynamamış oluyor. Ayrıca otomatiklerde start stop teknolojisine yer vermemiş Opel.

Yakında inip arkadan ittireceğim ihihi

Sevgili abilerim, kardeşlerim, yakıt konusuyla alakalı daha büyük tasarruflara nasıl gidilebileceğini bana izah ederseniz çok sevinirim. Neyi eksik yapıyorum? 4.66dan doldurulan 56 litrelik depo ( aşağı yukarı 250TL aldı.) 720 kilometre dayanabildi (Henüz 2. depoda olduğumuz için elimde başka veri yok), bu da aşağı yukarı 34 kuruş yapar, ki benim bu 720 km içerisinde 100 kmlik bir uzun yol kullanımım var.

Ha ufak bir ekleme yapmak istiyorum burada, düz yolda sabit 90 giderken 1200 kilometrenin ortalamasını 7.7lerden 6.9lara kadar çekebiliyorum, bir yandan az yakıyor gibi de yani. Kafam çok karıştı. Yönlendirirseniz sevinirim.

İyi forumlar arkadaşlar. Uzattığım için kusura bakmayın.
İşleniyor...
X