Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Evvel Zaman İçinde

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Evvel Zaman İçinde

Bir varmış, bir yokmuş.Evvel zaman içinde,kalbur saman içinde ihtiyar bir avcı ve onun
    genç, becerikli bir oğlu varmış. Babası ona avcılığın en zor,en çetrefilli yönlerini öğretmiş.
    Boynuz kulağı geçmiş,oğlu babasından daha becerikli çıkmış.

Hedefi ıskalamak nedir bilmezmiş.Hiçbir şey,dağlardaki hiçbir av onun mermisinden kaçamazmış.
    Boz keçi sürüsünü silahıyla tek tek avlamış.Geriye bir tek dişi boz keçi ile erkek boz keçi kalmışlar.
    Dişi keçi avcıya erkeğini öldürmemesi için yalvarmış.Avcı onu dinlememiş, erkek keçiyi bir
    kurşunla öldürüvermiş,keçi uçurumdan aşağı yuvarlanmış.

Dişi keçi avcıya dönüp 'Beni de kalbimden vur,haydi!Kıpırdamayacağım, ama beni vuramayacaksın,
    bu, senin hayatının son atışı olacak' demiş. Genç avcı önce gülüp ateş etmiş, ama keçi yere yığıl-
    mamış,kurşun arka ayağına isabet etmiş.Daha önce hiç böyle bir şey yaşamadığı için avcı afallamış.
    Boz keçi 'Haydi, şimdi beni yakala bakalım!Bak,artık sakat bir keçiyim ben' demiş.Avcı, keçiye bir
    kez daha gülmüş. 'Kaçmaya çalış o zaman,seni yakalayıp boynunu keseyim de merhametsizlik ne imiş
    gör bakalım,seni zavallı yaratık' demiş.

Sakat boz keçi koşmaya başlamış.Avcı da arkasından onu kovalamış.Bu kovalamaca uçurumlarda,
    dağların yamaçlarında,yokuşlarda,karda, günlerce sürüp gitmiş.Boz keçi pes etmemiş.Avcının kıya-
    fetleri paçavraya dönmüş , en sonunda silahını elinden atmış.Kendisini uçurumun kenarında bulmuş.
    Ne aşağı inebiliyor, ne yukarı çıkabiliyor,ne sürünebiliyor, ne de başka bir kayaya atlayabiliyormuş.
    Boz keçi onu oracıkta bırakıp 'Buradan asla kaçamayacaksın, seni kimse kurtaramayacak.Tıpkı benim
    yavrularıma ağladığım gibi şimdi de senin baban ağlasın bakalım.Baban buralara gelip yalnız başına
    feryat etsin, ben de dağlara gidip ağlayayım.Ben, bütün keçilerin anası, boz keçi, seni lanetliyorum.
    Seni lanetliyorum!' deyip ağlaya ağlaya oradan uzaklaşmış.

Genç avcı yalnız başına bir kayanın üzerinde kalmış.Ne aşağı inebiliyor, ne yukarı çıkabiliyormuş.
    Aşağı bakmaktan korkuyor,ne gökyüzünü, ne de ayaklarının altındaki yeri görebiliyormuş.

Bu arada babası, her yerde onu arıyormuş.Yerde oğlunun silahını görünce,oğlunu bir felaketin
    aldığını sezmiş.Kayalıklar boyunca dağların ardında 'Karagül,neredesin?Cevap ver Karagül!' diyerek
    koşup durmuş. Her seferinde 'Karagül neredesin?Cevap ver Karagül' diyen kendi sesini işitmiş.

Sonra , aniden yukarılardan bir yerlerden 'Buradayım baba' diye bir ses gelmiş.Adam başını kaldırınca
    ulaşamayacağı kadar uzaktaki dik bir uçurumun kenarında, yavru bir karga şeklinde görmüş.Arkasını
    dönmüş bir şekilde duruyor,yüzünü dönemiyormuş.

'Benim biçare oğlum,sen nasıl oldu da oraya gittin?'
    'Bana hiçbir şey sorma baba! Lanetlendiğim için buradayım.Dişi boz keçi,beni lanetleyerek buraya mah-
    kum etti.Birkaç gündür buradayım.Ne güneşi, ne gökyüzünü ne de dünyayı görebiliyorum.Senin yüzünü
    de bir daha göremeyeceğim baba.Bana acı,lütfen beni öldür, bu acıma bir son ver.Sana yalvarıyorum!
    Beni öldür ve göm.'

Devam edecek!

Şaman TÜRKSOY

Ynt: Evvel Zaman İçinde

Baba çaresiz kalmış.Umutsuzluk içinde gözyaşlarına boğulunca oğlu yine yalvarmış.
    'Hemen öldür beni!Haydi ateş et!' Fakat baba ne yapacağına bir türlü karar vere-
    miyormuş. Gün batımından önce nişan alıp ateş etmiş.Sonra da silahını bir kayaya
    çarparak parçalamış ve oğluna şu ağıdı söylemiş.

Seni öldürdüm oğlum Karagül,
    Dünyada tek başıma kaldım,oğlum Karagül.
    Kader beni ağır bir biçimde cezalandırıyor oğlum Karagül.
    Kader beni yerden yere vuruyor oğlum Karagül.
    Çünkü,sana avcının sanatını öğrettim oğlum Karagül.
    Çünkü,hepsini öldürdün oğlum Karagül.
    Bütün hayvanları ve canlı yaratıkları,oğlum Karagül.
    Çünkü yok ettin oğlum Karagül.
    Yaşamak ve çoğalmak için doğanları oğlum Karagül.
    Şimdi şu dünyada yapayalnızım,oğlum Karagül.
    Kimse bana cevap vermedi oğlum Karagül.
    Ağlamalarım,gözyaşlarım,oğlum Karagül.
    Seni öldürdüm,oğlum Karagül.
    Kendi ellerimle seni öldürdüm,oğlum Karagül.

Tanabay,yurdun yanında oturmuş,bu çok eski Kırgız ağıdını dinliyor,ayın karanlık, sessiz
    dağların arasından yavaş yavaş yükselişini, keskin,karlı zirvelerine asılıp dinlenişini sey-
    rediyordu. Bir kere daha rahmetli dostundan kendisini bağışlaması için özür diledi.

Yurtta,Çaydar hala büyük avcı Karagül'ün ağıdını çalıyordu.
    Seni öldürdüm oğlum Karagül,şimdi şu dünyada yapayalnızım, oğlum Karagül...

Bitti...

Şaman TÜRKSOY

Alıntı/Kaynak:
    Ünlü Kırgız Yazar/Şair Cengiz Aytmatov
    (1963) 'Elveda Gülsarı' romanından...

Yorum

Tesekkürler.
      İnsignia >> 2010 >> 1.6 T Cosmo >> Teknik Gri
      Vw  CC  >> 2013 >> 1.4 TSİ BMT >>  Beyaz

Yorum

Bir solukta okudum,tesekkurler.
        2015 BMW F30 M Sport

Yorum

Kissadan hisse cikarmak lazim

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Güzel

Bir zamanlar 1.6 CDTİ 136 hp Flexride, ÇG2, Sunroof , Ergonomik PerforjeSpor Deri koltuklar, Bose 19" jant
            Şimdi F30 Modernline Sunroof

Yorum

Emeğine sağlık abi.

Bu küçük baş hayvanlar beni oldum olası korkutmuştur, gereğinden fazla hissiyatlılar

https://www.youtube.com/watch?v=ma2-VF7QXWs
              2015 Audi A4 2.0 Tdi 190 Hp Sport Quattro

Yorum

Allah iyiliğini versin Muharrem, akşam akşam iyi güldüm
                34 ST 579 '09 C180 Kompresor

BİR ZAMANLAR 34 KRR 79 1.6T Edition Elegance Teknik Gri

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FacomX
                  Kissadan hisse cikarmak lazim
                  Mesaj alınmıştır
                  Neden böyle bir paylaşımda bulundum?
                  'Subliminal' bir mesaj mı var? Evet, bir mesaj var, ama
                  subliminal değil, açık ve bariz:Tegş Ülküsü

Altay Türkleri, Kazaklar, Kırgızlar, Buryatlar, Tunguzlar ile Moğol boyları.
                  Tegş Ülküsü ile yaşayan Ortalık Asya halkları için 'doğa' dosttur,başkaca
                  hiçbir gerçeklik yoktur!..
                  Onlar, tabiatı hesapsızca yağmalanacak bir ganimet olarak görmezler.
                  Tersine, koruyup kollanması gereken ‘öteki yarımız’ olarak kabul ederler.

Hikayedeki avcı Karagül, ihtiyacından fazlasını almakla kalmamış, bir
                  hayvanın soyunu tüketmek gibi büyük bir günah işleyerek 'doğa ruhlarına'
                  hakaret etmiş ve cezalandırılmıştır.

Yorum

Bildiğim kadarıyla aynı düşünce Amerikan Kızılderilileri'nde de var, ihtiyaçlarından fazlasını avlamazlarmış, o yüzden çok büyük bizon sürüleri oluşmuş ama tabi ki beyaz adam dinler mi?
                    ahlaksızla birlikte yaşayacağına YİĞİTLE ÖLÜME GİT

Yorum

Kızılderililerin de kökeninde Türkler olduğu söylenir

Amerikalı ve Rus antropologların araştırmasında, Kuzey Amerika kıtasının ilk sakinlerinin genetik beşiğinin Sibirya'nın güneyindeki dağlık Altay bölgesi olduğu ortaya çıktı.

ABD'deki İnsan Genetiği dergisinde yayımlanan araştırmayı yapanlardan Pennsylvania Üniversitesi Antropoloji bölümü Doçenti Theodore Schurr, Rusya, Moğolistan, Çin ve Kazakistan'ın kesiştiği Altay bölgesinin onbinlerce yıldır çok sayıda halkın gelip gittiği kilit bir yer olduğunu belirtti.
                      Araştırmaya göre, Amerika kıtasındaki ilk insanların ataları bu halklardan biriydi ve bugün Rusya Federasyonu'nun bir parçası olan Altay'dan 20 bin ila 25 bin yıl önce gelmişlerdi.
                      Asyalılara ait genetik özelliklere sahip bu insanlar, o dönemde sular altında olmayan Bering boğazını geçmeden önce tüm Sibirya'yı katettiler.
                      Araştırmalarında, Amerikalı kızılderililerin ve Güney Altay bölgesinde yaşayan yerli kavimlerin DNA'larında Y kromozumunu (babadan geçen) analiz eden bilim adamları, iki grubun paylaştığı ve bunlara özgü genetik mutasyonu bulmaya çalıştılar.
                      Araştırmanın sonucunda, Amerikalı ve Rus antropologlar, her iki grupta da, anneden miras mitokondriyal genlerde de aynı genetik özellikleri buldular.
                      Çalışmalarında bu mutasyonların ortaya çıkması için ne kadar zaman geçmesi gerektiğini hesaplayan bilim adamları, Altay genlerinin 13 bin ila 14 bin yıl önce Amerikalı yerlilerinkinden ayrıldığını tahmin ediyorlar. (AA)

Kaynak
                      http://www.haber3.com/kizilderililer...#ixzz3TEm90ZYu

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FacomX
                        Kızılderililerin de kökeninde Türkler olduğu söylenir.
                        kaynak
                        http://www.haber3.com/kizilderililer...#ixzz3TEm90ZYu
                        Evet, doğrudur. Bering Boğazı'nı kullanarak Amerika Kıtası' na geçen ilk halklar Ortalık Asya'nın
                        Mezo-Paganist/Şamanist kültürünü Kuzey Amerika'ya taşımışlardır. Siu, Karaayak, Mohikan
                        hatırıma gelen ilk kabileler. Uçan tay,oturan boğa, kara bıçak hatırıma gelen ilk adlar.
                        Ne kadar doğa kokulu adlar değil mi? Onlar;beyaz adamın kara tutkuları uğruna uçsuz bucaksız
                        meraların kara bizonları ile birlikte yok edildiler!..
                        Türkler için 'soykırım' muhabbeti yapanlar önce Sam Amca'yı aklasınlar!

Yorum

Zaten sadece kilim desenlerine baksanız Türkler ile Kızılderililer'in ortak bir geçmişi olduğunu anlarsınız.
                          ahlaksızla birlikte yaşayacağına YİĞİTLE ÖLÜME GİT

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kingdragon
                            Zaten sadece kilim desenlerine baksanız Türkler ile Kızılderililer'in ortak bir geçmişi olduğunu anlarsınız.

Yorum

"Kızıldereliler mutlaka Orta Asyalıdır. Ama her Orta Asyalı da Türk değildir" der Ahmet Taşağıl hoca. Ve "akrabalıkları olabilir ama kesin olarak Türk demek için erken" diyor.
                              2011 1.6 T Cosmo Sports Tourer

Yorum

İşleniyor...
                              X