Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yeni Macera Insignia

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Ynt: Yeni Macera Insignia

Orjinal yazı sahibi: gambleroflife
    Akif Hocam, sanki önceki mesajında yazmıştın trigeri, hortumu yağ dönüş hortumunu. Boğaz kelebeği yoktu herhalde

Hocam valla güzel bilgiler var burada. Onu değiştir şunu temizle diye ama. İşte ben İnsignia 101 seviyesi değil araba 101 seviyesindeyim. Diğer başlıkta lpg ayarını yaptığımı yazdım ama onu kaç gün araştırdım. Şimdi bizim gibi cahillere, hangi bakımı niye yaptığını yazsan. Bi de bu temizlikleri ben yapabilir miyim? Motor sökmeyi geç hava filtresini değiştirebilecek seviyede değilim şu an Motora yağ koyulması gerektiğinde, hangi kapağı açacağımı gittim benzincideki elemana sordum O derece yani. Tabi bizden bir uzman çıkart demiyorum ama en azından İnsignia 101 ve 102 derslerini ver

Benim araç 1.6 T 2009 insignia. Vialle liquidsi kit var. Şimdi benim kontrol etmem temizlemem gereken şeyler nelerdir? Şu map/maf sensörünü temzilemek gerekiyor herhalde. O hangisi acaba ki Bir şu AFL beynini bi bulsam. Ah bi bulsam Onda da sorun var. Bi söküp için püf püf üflesem. Temizlezem düzelecek sanki. GEceleyin gereksiz yerde yakıyor uzunu gerkeli yerde yakmıyor. Hata da veriyor bazen namıssız. Ama geçici hata. Gözükmüyor bile...

Daha iki hafta önce Antalya'ya gelmiştim. Keşge önceden okusaydım tanrı misafiri diye gelirdim yanınıza.

Çok özür dilerim, şimdi gördüm..
    Aracın motoru öyle sanat eseri, olağandışı bir motor değil.
    Az bilgin olsun rahatça sök/tak yapıabirirsin..
    Sensörler; yukarıda resimlerde görünüyor.
    Bir tanesi hava filtresinin hemen çıkışındaki yuvarlak hortum üzerinde, diğeri kaputu
    açınca hemen radyatörün önünde fotoğraflara bakıp kaputu açınca hemen farkedersin.
    AFL deki sorunda bakımla düzelecek gibi..
    Antalya'ya tekrar gelince muhakkak beklerim..

Beyaz 1.6 T Cosmo Flexride DVD800 Infinity

Yorum

Akif hocam teknik insanlara herzaman hayranlığım vardır..Ustaları ''Küçük Dağları Biz Yarattık'' modundan hemen çıkarabiliyorsunuz efendi efendi sizi dinlemeye başlıyorlar ve ne istediğinizi anlamaya çalışıyorlar.Onların dayattıkları şekilde değilde en olması gerektiği gibi aracınıza müdahale ediyorlar böylece.Trim sesinden kurtulmak için aydınlatma çerçevesini sökmek için kullandığınız o basit 4 bilemedin 5$ lık plastik aparat bile çoğu kendini usta sanan servisde bile yok.Adam tornavidayla bütünleşmiş.Aracın biyerini göstermeye korkuyorsun çünkü can simidi tornavidayla hemen dalıyor..vs.vs.Neyse uzatmayayım demem o ki biz bilinçlenirsek ustada bize göre davranıyor.Yazılarınızı başından sonuna kadar zevkle okudum.Ben bilişim uzmanıyım ancak sizin yaptığınız LPG ayarını nasıl ve neye göre yaptığınızı hangi verileri baz aldığınızı tam olarak anlayamadım.Teknik olarak biraz detay verebilirmisiniz rica etsem.Birde odb den cihazlamı müdahale ediyorsunuz araca?? Hani şu beyindeki hataları vs. sildikleri cihazlamı.Bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler.Lpg sonrası ince ayarı kendim yapmayı düşünüyorum bende.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: BOZO
        Akif hocam teknik insanlara herzaman hayranlığım vardır..Ustaları ''Küçük Dağları Biz Yarattık'' modundan hemen çıkarabiliyorsunuz efendi efendi sizi dinlemeye başlıyorlar ve ne istediğinizi anlamaya çalışıyorlar.Onların dayattıkları şekilde değilde en olması gerektiği gibi aracınıza müdahale ediyorlar böylece.Trim sesinden kurtulmak için aydınlatma çerçevesini sökmek için kullandığınız o basit 4 bilemedin 5$ lık plastik aparat bile çoğu kendini usta sanan servisde bile yok.Adam tornavidayla bütünleşmiş.Aracın biyerini göstermeye korkuyorsun çünkü can simidi tornavidayla hemen dalıyor..vs.vs.Neyse uzatmayayım demem o ki biz bilinçlenirsek ustada bize göre davranıyor.Yazılarınızı başından sonuna kadar zevkle okudum.Ben bilişim uzmanıyım ancak sizin yaptığınız LPG ayarını nasıl ve neye göre yaptığınızı hangi verileri baz aldığınızı tam olarak anlayamadım.Teknik olarak biraz detay verebilirmisiniz rica etsem.Birde odb den cihazlamı müdahale ediyorsunuz araca?? Hani şu beyindeki hataları vs. sildikleri cihazlamı.Bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler.Lpg sonrası ince ayarı kendim yapmayı düşünüyorum bende.
        Kusura bakmayın, Tapatalk vb bir program ile forum bilgilendirme mesajı gelmediği için ancak konuya bakınca görüyorum.

İnce ayarları yapmak çok zor değil. İşiniz gereği çok zorlanmadan yapabilirsiniz. Kullandığınız kit obd li ise işiniz çok daha kolay. Bir kablo ve program yeterli. Obd li değilse elm327 ye ihtiyaç var. Aşağıda vereceğim linkteki videoyu izleyin. Kafanıza takılan birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım.
        https://youtu.be/yXFr9M6JTgg

Yorum

Yarıyıl tatilinde bakım var, ufaktan hazırlık başladı..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: akif hoca1
            Hocam, bu motor iç temizleyici gibi ürünlerin anlamı var mı sizce? Bir de lpg performans iyileştiricinin.

Son olarak şanzuman yağını görünce aydınlandım. Onun değişimi nasıl zor mudur? Artık sayenizde ben de kendim yapayım bakımı düşüncelerine girmeye başladım

Son olarak halen araştırmadayım. Mobil 1 esp 0-40'ı kendi sitesi tavsiye ediyor. Burada da var http://www.centerforqa.com/dexos-brand2/

ancaaak gm'nin kendi yağı 65 lira, castrol 110 lira, mobil 1 120 lira. GM'nin kendi ürettiği daha mantıklı değil mi bu durumda. Sizin mobil 1 tercihiniz sebebi nedir?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: akif hoca1
              Hocam, bu motor iç temizleyici gibi ürünlerin anlamı var mı sizce? Bir de lpg performans iyileştiricinin.

Son olarak şanzuman yağını görünce aydınlandım. Onun değişimi nasıl zor mudur? Artık sayenizde ben de kendim yapayım bakımı düşüncelerine girmeye başladım

Son olarak halen araştırmadayım. Mobil 1 esp 0-40'ı kendi sitesi tavsiye ediyor. Burada da var http://www.centerforqa.com/dexos-brand2/

ancaaak gm'nin kendi yağı 65 lira, castrol 110 lira, mobil 1 120 lira. GM'nin kendi ürettiği daha mantıklı değil mi bu durumda. Sizin mobil 1 tercihiniz sebebi nedir?
              Yağ değişimde marka veya viskozite değişimi olacaksa, katkı bence kullanılmalı. Farklı marka yağ ve viskozitede karışım olmamasının iyi olacağını düşünüyorum. LPG katkısı benzin içerisine katılıyor, bu şekilde her çalıştırmada yanma odasına gidiyor. siboplardaki aşınmaya faydası olabilir.
              Yağ tercih ile ilgili, 15.000km için fazladan verilecek 60-70 TL benim için önemli değil. Performanslı kullanımda risk az/içim rahat..

Yorum

Akif hocam güzel bir konu olmuş , benim aracın garantisi sonrası bakım için korkuteline yanınıza geliyim , özel ders ücreti üzerinden yapalım bakımları ...
                1.6 Cdti Cosmo Sport Tourer

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Rasta
                  Akif hocam güzel bir konu olmuş , benim aracın garantisi sonrası bakım için korkuteline yanınıza geliyim , özel ders ücreti üzerinden yapalım bakımları ...
                  Her zaman

Yorum

Arkadaşlar lütfen fotoğrafları alıntılamayın, inemiyoruz aşağıya

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

mobil1 atf 320 yi ne için aldınız
                      Insignia 1.6T 2010 Cosmo Teknik Gri
                      +DVD 800 Navi
                      +19" Jant
                      +Prins Vsı 1.0

Yorum

Orjinal yazı sahibi: yigitgasgil
                        mobil1 atf 320 yi ne için aldınız
                        Atf320 direksiyon için, ep80 şanzıman için

Yorum

Hocam, bu karbonlu polen filtresinde hava akım gücü çok değişiyor mu? Yoksa fark edilmeyecek seviyede mi?

Bir de benim LPG yakıt tüketimi verilerim şehir içi 14 lt/km, şehir arası 8.5 lt/km civarında. Sizin ortalama 10 filan olunca ağlayasım geliyor. Herhalde aracın bakımsızlığından.

Bakalım sizin yaptırdığınız bakımları yaptırma düşüncesindeyim. Ama olacak mı emin değilim.

Motor içi temizlemesini nasıl kullandığınızı anlatır mısınız?

İlgiliye not: C2 v3 dışındaki tüm herşeyiyle efendim sensör temizliğinden tutun da karbonlu orjinal filtreye kadar, conta bakımından tutun da motor içi temizliğine kadar, şanzuman ve hidrolik yağına kadar kısacası her şeyiyle 450 tl. Malzeme fiyatı. Benim özel servis üçlü filtre değişimi ve bakımına 400 gayme istiyor. Bunları alıp kendim yapacağım ya da yaptıracağım birine artık. Sadece daha kârlı değil. Daha keyifli ve verimli bir sürüş bunu gerektiyor bunu anlamış durumdayım.

Yorum

Hocam, bu karbonlu polen filtresinde hava akım gücü çok değişiyor mu? Yoksa fark edilmeyecek seviyede mi?

Bir de benim LPG yakıt tüketimi verilerim şehir içi 14 lt/km, şehir arası 8.5 lt/km civarında. Sizin ortalama 10 filan olunca ağlayasım geliyor. Herhalde aracın bakımsızlığından.

Bakalım sizin yaptırdığınız bakımları yaptırma düşüncesindeyim. Ama olacak mı emin değilim.

Motor içi temizlemesini nasıl kullandığınızı anlatır mısınız?

İlgiliye not: C2 v3 dışındaki tüm herşeyiyle efendim sensör temizliğinden tutun da karbonlu orjinal filtreye kadar, conta bakımından tutun da motor içi temizliğine kadar, şanzuman ve hidrolik yağına kadar kısacası her şeyiyle 450 tl. Malzeme fiyatı. Benim özel servis üçlü filtre değişimi ve bakımına 400 gayme istiyor. Bunları alıp kendim yapacağım ya da yaptıracağım birine artık. Sadece daha kârlı değil. Daha keyifli ve verimli bir sürüş bunu gerektiyor bunu anlamış durumdayım.
                            Merhabalar,
                            Polen filtresi -klimanın havalandırma filtresi- sadece klima/kaloriferden girecek havanın kalitesini ilgilendiriyor. Bundan bahsediyorsak daha kaliteli hava solumamızdan başka bir etkisi yok.
                            Şayet motor hava filtresinden bahsediyorsak; araçta kullanılan, motor yağ,hava, yakıt filtresinin kesinlikle GM logolu orijinal filtre kullanılmasının her zaman avantajlı olacağını düşünüyorum. Muadil diye öneilen; delphi, fil, mann, bosch vb. markalara çok sıcak bakmıyorum.

Geçen hafta Antalya içinde akıcı trafikte şehiriçi 100km yol yaptım, ortalamam YB 9.7/100km gösteriyordu. LPG tüketimim 11,7lt/100km
                            Aynı gün akşam şehirdışı tüketim ortalamam YB 12lt/100km, LPG tüketimim 14,4lt/100km olarak gerçekleşti.
                            Bu örneği şunun için verdim, kullanım tarzı değişken araçtan ziyade trafik yoğunluğu, soğuk motorda fazla marş/kısa mesafe kullanımı vb.
                            Benim ortalama an itibariyle son 5670km için 676.29lt lpg tükettim. Tamamen karma tüketim. (Klimalı/klimasız, kısa/uzun-ş.içi-ş.dışı, sakin, performanslı vs.) Yani 11,92 lt/100km LPG

Motor Temizleyici; Motor çalışma sıcaklığındayken motor yağına katkı katılıp, rölantide 10 dk. çalıştırıyoruz. !0 dk sonra stop edip, motor yağını başaltıp, yeni yağ filtresi ve motor yağı katıyoruz.

İlgiliye not kısmına yazdıklarınız için çok sevindim.
                            En doğrusunu yapıyorsunuz. Keyfini çıkarın..

Yorum

Akif hocam bizim araçların şanzıman ve direksiyon yağ kapasitesi nedir? Ayrıca tamamen mi değiştiriyorsunuz yoksa üstüne mi ekliyorsunuz?

Yorum

Akif hocam bizim araçların şanzıman ve direksiyon yağ kapasitesi nedir? Ayrıca tamamen mi değiştiriyorsunuz yoksa üstüne mi ekliyorsunuz?
                                İkisi hakkında da net bilgim yok.
                                Yarıyıl tatilinde değiştirmeyi düşünüyorum.

Yorum

İşleniyor...
                                X