Duyuru

Collapse
No announcement yet.

1.6t aracıma lpg taktırdım..

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• 1.6t aracıma lpg taktırdım..

Herkese Merhaba buraya bir konu açacağım aklıma gelmezdi
    Evet bölümden de anlıyacağınız üzere konu lpg, o kadar çok sorun sıkıntı oldu ki ( sabah çalışmadı, akşam stop etmedi, subaplar eridi, lpg taktım benzin yakıyor, arıza ışığı yaktı vs artık benim düşüncem bu arabaya ya benzinle binicez yada binmiycez şeklindeydi ama son gelişmeler çevreden duyumlar,bu işten anlayan arkadaşlarla sohbet derken lpg yavaş yavaş kafama yatmaya başladı ve 1 hafta önce 2011 insignia'ma lpg taktırdım. Konuyu açmamın sebebi bunu bir mühendisten, ustadan vs den duymak yerine ilk ağızdan bir kullanıcıdan duymanızı ve kafası karışık, merak eden herkese bir fikir vermesini, yaşadığım deneyimi aktarmak istedim. Bu araçta lpg'ye ne kadar ön yargılı biri olduğumu bilmenizide isterim. Bu arada daha önce lpg li aracım olmadı. Kulaktan dolma, araştırdığım yüzeysel konular haricinde teknik olarak bilgi sahibi değilim. Aracım 2011 1.6t sportstourer 80 bin km'de. Büyük üstad aSya ali abi ile muhabbetimiz sırasında ali abi vasıtası ile forumdaki konularını okuduğum bu işe kafa yormuş, ahmet nalbantoglu ile tanıştım. Kendisi çok mütevazi, lpg ile hobi olarak ilgilenen kendi kendine işi öğrenen ve bir çok ustadan daha fazla bilgiye ve tecrübeye sahip biri. Okuduğu okul yaptığı iş vs baktığınızda konuyla alakası yok
    Ahmet kardeşime kafamdaki soru işaretlerini danıştıktan sonra kendisi beni ümraniye'de candan mühendisliğe yönlendirdi. İnternet'ten burası içinde çok araştırma yaptım, videolar izledim, zaten birkaç insignia lpg montaj videosu var, onlarda buraya ait. Kullanıcılardan negatif bir yorum gelmemiş, insignia haricinde daha çok astra 1.4t kullanıcıları rağbet gösteriyor sanırsam. Motorun sıkıntılarına yabancı değiller videolardada sıkıntılı bir motor olduğunu söylüyorlar. Candan mühendisliğin yeri ümraniye'de bir sanayi içinde iki katlı bir bina üst katta ayar, aracın lifte kaldırılıp hortumların çekilmesi, deponun sabitlenmesi gibi şeyler yapılıyor. Aşağıda ise sadece montaj yapılıyor.
    Aracıma 4 saat sonunda lavato obd 2 kit takıldı. 48 lt simit tank, depo dolum ağızıda, benzin kapağının oraya monte edildi. Bir aparat yardımı ile dolum yapılıyor. Dışarıdan bakan birisi hatta araca binen birisi lpg göstergesine görmezse lpg olduğunu anlayamaz. Burada afr ayarı yapılmasına karşın ahmet tesadüfen İstanbul'daydı ve bende orada ayar yapılmasını istemeyip ümraniye'den tuzlaya gittim. Oradan tahminimce standart bir ayar attılar.
    Aracı aldığımda içimdeki sıkıntıyı anlatamam, ne kadar konuşsakta benim içime işlemiş lpg'nin sıkıntıları. Bindim araca gaza basmaya korkuyorum ve dediğim gibide oldu araba gitmiyor, moraller sıfır. Gaza basmıyorum moralim bozulmasın diye. Lpg takılmadan önce yolda giderken denedim araç 3.vites 7 bin devir 145 150 yaptı, gazın hassasiyetini bildiğim için bu gazla bu arabanın gitmiyeceğinin farkındayım. Neyse gittim ahmet kardeşimle tenha bir yolda buluştuk biraz dert yandım tabi, dedim gitti güzelim araba, sigarayı sigarayla tutuşturuyorum Ahmet tahmini yarım saat gibi bir sürede ayar yaptı araca. Afr ayarı nasıl birşeyse bugüne kadar kimse bunu neden fark etmedi oda farklı bir konu zaten neyse yükleniyorum gaza araç öyle bir gidiyor ki arada aşağıya lpg göstergesine bakıyorum acaba benzinemi geçti diye. Kendiside ayar sonrası kullandı ve onayladı. Araç hakkında çok detaylı bilgiye sahip, sesinden neyin ne olduğunu söylüyor ve güven veriyor. Aracın muayenesi'de gelmişti, muayeneye de gittim yarım saat içinde iş bitti çıktım. İş sadece emniyetten randevu alıp ruhsatı değiştirmeye kaldı.
    Velhasıl sonuçta sizde takdir edersiniz ki bu işte, işin uzmanı üstadlar ile çalıştık. Bu araba lpg ile daha dikine tutmazsa tutmaz.
    İlk izlenimlerim araçta gerçekten performansta hiçbir fark yok. Benzinli bir insigniayla yan yana yürürmü aklımda zerre soru işareti yok yürür.
    Şöyle bir şeyde var, teknik olarak mümkün mü bilmiyorum ama araç daha iyi gitmeye başladı.
    Şu ana kadar tek sıkıntı oldu depodaki gaz miktarı ile gösterge arasında yarım depo oynuyor, bir ara gidebilirsem kontrol için gidicem. Şöyle ki gösterge boş gösteriyor doldurunca 50 tl alıyor.
    Boş zaman sıkıntımdan dolayı düzgün bir km yapıp bir depo ile ne kadar gider vs bu konuda birşey söyleyemiyorum. Önümüzdeki günlerde konuya açıklık getiricem.
    Lpg için 2900
    Afr ayarı için 150 tl ödedim.
    Ara ara gene durum nasıl gidiyor bir sorun sıkıntı var mı, ne kadar yakıyor vs yazıcam.
    Konu hakkında standart bir kullanıcının yardımına ihtiyacı olan olursa elimden geleni yaparım.
    Yardımlarından dolayı aSya ali abiye ve ahmet nalbantoglu'na teşekkür ederim.
    Okuduğunuz için teşekkürler, herkese iyi forumlar..
    2016 Mercedes cla 180 cdi amg

Hayırlı olsun abi, bir işi gerçekten bilen kişiler yapıyorsa pek sorunla karşılaşılmıyor. Sıkıntı yıllarca kasapların yaptığı montaj ve afr ayarından bihaber olmalarında.

Yorum

Hayırlı uğurlu olsun Allah utandırmasın

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Uğur K View Post
        Hayırlı olsun abi, bir işi gerçekten bilen kişiler yapıyorsa pek sorunla karşılaşılmıyor. Sıkıntı yıllarca kasapların yaptığı montaj ve afr ayarından bihaber olmalarında.
        Teşekkür ederim uğurum. Bazen bir konu hakkında aklımıza farklı birşey geldiğinde kendi kendimize, " illa ki daha önce bunu düşünen olmuştur " diyoruz ya yanlış yapıyoruz Ustaları falan geçtim, lpg üreticileri dahi bulamadı mı bu sıkıntının buradan kaynaklandığını. Gerçekten takdir edilecek bir başarı.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Ozgur_05 View Post
          Hayırlı uğurlu olsun Allah utandırmasın
          Teşekkür ederim sağolun.

Yorum

Gururum okşandı Taner. Büyük üstad değiliz yaw. alt tarafı fazla haşırneşir olduk biraz fikrimiz var diyelim. Büyük üstad Ulaş ve Ahmet . O çok kafa patlattı bu motora.

Ne zaman satıyorsun bana?
            CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
            SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

Taner.
              Bu güne kadar düzgün gösteren LPG göstergesi görmedim.
              LPGmeter gibi bir zımbırtı var. Bir araştır. Yeri izmirde.
              CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
              SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

Hayırlı olsun, aynı şeyleri bende yaşadım , 8 aydır yaklaşık 13.000 km dir kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım. Montajı bende aynı yerde yaptırıp nalbantoglu na uğrayıp ayar yaptırdıktan sonra gönül rahatlığıyla dolaşmaya başladım. Simit tank 42 LT diye biliyorum zaten en fazla 36 LT civarında dolum oluyor. Bu arada LPG göstergesi bende de sağlıklı çalışmıyor son ışıkta toplamda gittiği yol kadar yol gidiyor. Firmaya sordum LPG şamandırasını bilerek büküyoruz dedi daha fazla dolum olsun diye. Demek ki büktükleri halde 42 LT tank 36 LT alıyorsa bükmeden 30 LT falan düşecek.
                2011 MODEL ,1.6T 180hp, DVD800

Yorum

Hayırlı olsun. Paylaşım için teşekkürler. Gayet uygun bir fiyata LPG taktırmışsın. Prins için 6-7 binlerden bahsediliyor. İlerleyen günlerde yakıt ekonomisinden de bilgi alabilirsek çok seviniriz.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: aSya View Post
                    Gururum okşandı Taner. Büyük üstad değiliz yaw. alt tarafı fazla haşırneşir olduk biraz fikrimiz var diyelim. Büyük üstad Ulaş ve Ahmet . O çok kafa patlattı bu motora.

Ne zaman satıyorsun bana?
                    Ali abi az bile dedim sana Ahmet kardeşim zaten çok farklı biri, lpg de zirve dediğin yerlere ders veriyor. Lpg li araba sana gelmez abi boşver benimkini

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mehmet_5260 View Post
                      Hayırlı olsun, aynı şeyleri bende yaşadım , 8 aydır yaklaşık 13.000 km dir kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım. Montajı bende aynı yerde yaptırıp nalbantoglu na uğrayıp ayar yaptırdıktan sonra gönül rahatlığıyla dolaşmaya başladım. Simit tank 42 LT diye biliyorum zaten en fazla 36 LT civarında dolum oluyor. Bu arada LPG göstergesi bende de sağlıklı çalışmıyor son ışıkta toplamda gittiği yol kadar yol gidiyor. Firmaya sordum LPG şamandırasını bilerek büküyoruz dedi daha fazla dolum olsun diye. Demek ki büktükleri halde 42 LT tank 36 LT alıyorsa bükmeden 30 LT falan düşecek.
                      Depo için bana 48 dendi doldurunca 40 aldı. Gösterge sorunumuz aynı 170 de kırmızıya düşüyor, henüz bir depo bitiremediğim için kaç gider bilmiyorum. Depoyu doldurunca km sayacını sıfırlayarak oradan takip etmek en mantıklısı gibi. Orada bilgi veren arkadaş anlatırken bitmeye yakın ses çıkaracak sonrasında 30 km gibi gider dedi. Sizde var mı böyle birşey ?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ceyas View Post
                        Hayırlı olsun. Paylaşım için teşekkürler. Gayet uygun bir fiyata LPG taktırmışsın. Prins için 6-7 binlerden bahsediliyor. İlerleyen günlerde yakıt ekonomisinden de bilgi alabilirsek çok seviniriz.
                        Ben teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Fiyat dediğiniz gibi uygun, standart bir kullanıcı kısa zamanda fiyatı amorti edebilir. 170'likler için prins öneriyorlar ama 6 bin tl yi benzin gaz farkıyla çıkarmak için çok km yapmak gerek.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: aSya View Post
                          Taner.
                          Bu güne kadar düzgün gösteren LPG göstergesi görmedim.
                          LPGmeter gibi bir zımbırtı var. Bir araştır. Yeri izmirde.
                          Ali abi baktım şimdide tam doğan şahin işi bu Km yi sıfırlamak daha cazip geldi.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mazelife View Post

Depo için bana 48 dendi doldurunca 40 aldı. Gösterge sorunumuz aynı 170 de kırmızıya düşüyor, henüz bir depo bitiremediğim için kaç gider bilmiyorum. Depoyu doldurunca km sayacını sıfırlayarak oradan takip etmek en mantıklısı gibi. Orada bilgi veren arkadaş anlatırken bitmeye yakın ses çıkaracak sonrasında 30 km gibi gider dedi. Sizde var mı böyle birşey ?
                            Benim depo en fazla 36,5 Litre alıyor, ötmeye başladıktan sonra ne kadar gider bilmiyorum ama bitme sesi geldikten sonra o sesle 3 km bile gidilmez çok rahatsız eden bir ses ve sürekli ötüyor.Ben ses gelince benzine geçip sonrasında LPG alınca tekrar aktif ediyorum.
                            2011 MODEL ,1.6T 180hp, DVD800

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mehmet_5260 View Post

Benim depo en fazla 36,5 Litre alıyor, ötmeye başladıktan sonra ne kadar gider bilmiyorum ama bitme sesi geldikten sonra o sesle 3 km bile gidilmez çok rahatsız eden bir ses ve sürekli ötüyor.Ben ses gelince benzine geçip sonrasında LPG alınca tekrar aktif ediyorum.
                              Ben de bi ikaz veriyor sonra ses kesiliyor diye hesap ediyorum, teşekkür ederim.

Yorum

İşleniyor...
                              X