Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Motor Gücü Azaltıldı ve ESP Servis Lambası

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Motor Gücü Azaltıldı ve ESP Servis Lambası

Merhaba Arkadaşlar,

Daha önceki benzer konuları inceledim ama bahsi gecen araclar LPG li oldugu icin yeni konu açmak zorunda kaldım. Aksam ise çevre yolunda hızlanırken 130km civarında once bir tekleme - titreme gibi yapıp ardından '' Aracı en kısa zamanda servise gotürün '' , '' Motor Gücü Azaltıldı '' ve '' Servis ESP arızalarını aynı anda verdi. Hemen saga çekip aracı durdurdum. Hergangi bir şey bulamadım. Kutup başını söküp taktıktan sonra arızalar tekrar gelmedi. Bugun aracın hava filtresini degistirdim. Turbo Basınc sensorunu kolonya ile temizledim. Uzerinde biraz yağ vardı. Akısmetreyi ise normal suyla temizleyip hemen kuruttum. Aracı aldıgımdan beri ilk defa bu arızayla karsılastım. Sorun hakkında bilgisi olan varmı? Motor gucunun azaltılması ve ESP arızasının aynı anda cıkması tuhaf geldi.

Bu arada unutmadan arıza tekrar cıkacakmı diye tekrar aynı hıza gelmekten yani biraz sıkıstırmaktan tırstım. Aksam vakti risk almak istemedim.

Yorum

sensör temizliklerini tavsiye edilen özel spreyler ile yapın. normal kolonyalarda bulunan esanslar vb olumsuz sonuç verebilir. geçmiş olsun. bir oksitlenme ya da yerinden çıkan switch problemi olabilir. dürüst bir serviste kontrol ettirmenizde yarar var. aracın il sahibimisiniz. daha önce lpg varmıydı acaba. turbo hortumunu kontrol ettiniz mi?
      1.6 CDTI 136Hp Otomatik Cosmo/ Carbon Flash Black / UV Kaput Koruma Filmi / Boya Koruma
      Flexride Şasi/ Çevre görüş 2 + Opel Eye/ Stil Paket(19"J+Deri Döşeme+Isıtmalı Koltuklar+BOSE Ses Sistemi) / Sunroof / R700+Carplay/Adaptive Cruse Control

Yorum

Redex , Wynns ya da würth ün enjektör temizleyicisini kullanın , belki pis benzinden de kaynaklanmış olabilir , temizleyici yanma odasındaki kurumları da bir nebze olsun temizleycektir. Katkıyı depoya döküp üzerinede biraz benzin alın ki boruda kalmasın tamamı depoya insin. Umarım faydasını görürsünüz , ben sürekli kullanıyorum.
        Ayrıca map-maf temizliğini elektronik devre spreyi ile yapın , başka sıvı kullanmayın. Geçmiş olsun.

Yorum

Kötü yakıt nedeniyle motor kendini korumaya alıyor ve sadece o an gücü azaltıyor. Eğer aynı uyarıyı tekrar verirse oksijen sensörü ve turbo selenoid valfine baktırın

Yorum

Aracın ikinci sahibiyim. LPG hiç takılmadı. Aracıma o gün genel kontrol yapmıştım. Yaptıgım işler, hava filtresi değişimi, akışmetre ve turbo basınc sensoru temizligi, turbo air by-pass valfi temizligi ( yağ sızdırıyordu ). Diger bütün boruları hortumları kontrol ettim. Yakıtla ilgili ise yaklaşık 2 yıldır ilk defa opetten yakıt aldım. Belkide bununla ilgilidir. Galiba sensorlerle ilgili birsey. Akü kutup basını soktugum icin o an düsen arızalar muhtemelen silinmiştir. Tekrar aynı arızayı yapacakmı diye henuz denemedim. 130km civarı yapmıstı bunu. Açıkcası biraz tırstım. Cunku piyasada nerdeyse hicbir parcası yok. Bir parca arıza yaparsa 1 ay parca beklemekten ve aracın serviste yatmasından korkuyorum. Gece vakti oldugu için serviste bilgisayara baglama imkanımda olmadı. Bu gibi durumlar için arıza tesbit cihazı şart. Bir kac gundur OP-COM benzeri ürünler bakıyorum ama o kadar çeşitli ürün varki yanlış ve faydasız birsey almak istemiyorum. Opel icin en iyisi op-com galiba. Bu urunu kullananlar veya bilgisi olan arkadas varsa nokta atısıyla en uygun urunu almak istiyorum. Bazi sitelerde 140-200 TL civarı. Pahalı bir urun almak istemiyorum. Varmı tavsiyeleriniz?

Yorum

Sensör temizleme modeli ileride başınızı ağrıtmaz inşallah
              InsigniaTEAM

Yorum

yağ sızdıran bölüm işaret vermiş gibi sanki. sızdırmanın nedenini buldunuz mu ? oraya odaklanın derim
                1.6 CDTI 136Hp Otomatik Cosmo/ Carbon Flash Black / UV Kaput Koruma Filmi / Boya Koruma
                Flexride Şasi/ Çevre görüş 2 + Opel Eye/ Stil Paket(19"J+Deri Döşeme+Isıtmalı Koltuklar+BOSE Ses Sistemi) / Sunroof / R700+Carplay/Adaptive Cruse Control

Yorum

30 tl ye OBD 2 bluetooth bağlantı cihazı al , araca alt soketten tak , korkma takınca bişey olmaz , sonrasında akıllı telefonundan TORK programını indir , bluetootla eşleştir , tork programı sana aracın izin verilen limitler dahilindeki tüm hatalarını gösterecektir , hata taram yaptır , sana hata kodu üretecekti , hata koduna tıkla seni olası hataların neden kaynaklandığını gösteren sayfaya yönlendirecektir , hata kodundan ne olduğunu az çok anlarsın .
                  2004 passat B5.4 1.6 +Lpg 102 Hp gümüş gri
                  2010 insignia 1.6T Cosmo Beyaz 170 Hp

Yüksek Makine Mühendisi
                  Tübitak Proje Asistanı
                  Havacılık ve Uzay Mühendisliği Y.L
                  PIC +Arm gömülü sistem tasarım uzmanı
                  Havacılık Tutkunu
                  RC model uçak tutkunu

Yorum

Orjinal yazı sahibi: engin.aygun View Post
                    30 tl ye OBD 2 bluetooth bağlantı cihazı al , araca alt soketten tak , korkma takınca bişey olmaz , sonrasında akıllı telefonundan TORK programını indir , bluetootla eşleştir , tork programı sana aracın izin verilen limitler dahilindeki tüm hatalarını gösterecektir , hata taram yaptır , sana hata kodu üretecekti , hata koduna tıkla seni olası hataların neden kaynaklandığını gösteren sayfaya yönlendirecektir , hata kodundan ne olduğunu az çok anlarsın .
                    Hocam bende dün baya baktım OBD cihazlarına çoğu opel desteklememektedir uyarısı yapmışlar. Siz hangi model kullanıyorsunuz. Hangi işlemleri yapabiliyorsunuz.

Yorum

You do not have permission to view this gallery.
                      This gallery has 1 photos.
                      2004 passat B5.4 1.6 +Lpg 102 Hp gümüş gri
                      2010 insignia 1.6T Cosmo Beyaz 170 Hp

Yüksek Makine Mühendisi
                      Tübitak Proje Asistanı
                      Havacılık ve Uzay Mühendisliği Y.L
                      PIC +Arm gömülü sistem tasarım uzmanı
                      Havacılık Tutkunu
                      RC model uçak tutkunu

Yorum

Bugun aynı arızayı tekrar yaptı. 120 yi gecince once ESP ışığı yandı sonra en kısa zamanda servise goturun ve motor gucu azaltıldı uyarısı cıktı. Sağa cekip yavaslarken sanki ABS devreye giriyor gibi tekerleklerde ses ve hafiften titresim vardı. Bu defa sadece kontagı kapatıp actım. Sadece aracı en kısa zamanda servise goturun yazısı cıkıyor. Yasadıgım yere yakın yetkili servis yok maalesef. Yarın ozel serviste arızalarına baktıracagım. Yine sanayiiden hikayeler dinleyecegiz. Kimisi diyecek abi enjektorler bozuk, kimisi abi motoru acmak lazım. Hele birde insignia olunca araç 50 TL lik el işçiligi bile olacak 200 TL. Onemli olan dusen arıza kodu. Aracın arıza kodlarına bakabilecegim cihaz olsaydı sanayiinin yakınından bile gecmeyecegim artık .

ODB bluetootlu cihazlar kısıtlı kullanımlar icin. Sanzıman, 4x4 haldex sistemi ve bazı ECU Arızalarını okumuyor. Problem olsada hicbir problem yokmus gibi gosteriyor. Bugun OP-COM sipariş verecegim. Bilindik sitelerde 140-200TL arası. versiyon olarak V1.95 olanlar tavsiye ediliyor.

Ayrıca iki gün once turboda yağ sızması nedeniyle soktugum parca ornegi linkte. Fotograf atmak istedim ama boyut hatası aldım. Bu parcanın kenarından yağ sızması vardı. Sokerken vidalarının cok gevsek oldugunu farkettim. Temizleyip tekrar monte ettim.

This is an original quality part manufactured by Pierburg. FOR VAUXHALL INSIGNIA A. | eBay!

Yorum

Bugun bir ozel servise gittim. Aracın arızalarına bakmalarını istedim. Ucretini sordum. 20TL ye bakarız abi dediler. Baglandı ve dediki abi hicbir arıza gostermiyor. Dedim nasıl olur. Aracta P0420, sol kısa far arızası, park sensor arızası ve bilmedigim baska bir arıza daha var. Dedi abi hicbir arıza kaydı gostermiyor. Dedim bak katalizor ısıgı yanıyor onudamı gormuyor. O ısık gostermez abi burda. Bu opellerde boyle. Bagladıkları ara birim delphi. Onlara programlarının calısmadıgını soyledim. Dedim bi bende bakayım programa belki yanlıs birsey yapıyorsun. Hemen bilgisayarı kapattı. Dedim 20TL alacakmısın? Abi bilgisayara bagladık arıza gostermedi. Bunun ucretide 20TL dedi. Bahsettigim yer BOSCH servisi.

Bu sanayii takımına ne diyecegimi nasıl kufur edecegimi bilemiyorum artık. Daha sonra sokak arasında bir tamirci gordum ve daldım oraya. Bagladık bilgisayara. Bildigim arızalar cıktı ve en son yasadıgım problemle ilgili C0242 ve C422 ( Bilinmeyen arıza kodu ) kodları gordum. Ayrıca başka bir ekranda ateşlemeyle hatalarıyla ilgili 8-9 parametre bazılarının karsılarında Yes / No seklinde yazıyordu. Hata kodu olarak degil sadece YES / No seklinde yazıyordu. Kullandıgı programı bilmiyorum. Dil olarak turkce / ingilizce karısımı bişey ama fikir verecek bir ceviri degil kesinlikle.

Maalesef 200 km civarı yol gidip yetkili servisin orjinal cihazına girmeden olmayacak. Bi taraftan arıza bi taraftanda cahil, hiçbir şeyden haberi olmayan tek derdi parayı almak olan sıgırlarla ugrastım yine.

Yorum

Merhaba Arkadaslar,

Aracımdaki arızayı cozdum artık. Turbo hortumunun bogaz kelebegine giren yerde orjinal conta olmaması sebebi ile el yapımı birseyler uydurmustum. Ezilme nedeniyle ayrılan conta parcası bogaz kelebegi icine girmiş. Tam acılmama yada tam kapanmamasına sebep oldugu icin P2101 hatası veriyormus.

Ayrıca daha once sizlerden sordugum OP-COM cihazını aldım. Program gayet iyi. Tum arıza kodlarını goruyor. Aracın ek ozelliklerini acıp kapatma adaptasyon gibi bir cok seye imkan veriyor. Bir arıza için açılan başlıgın son bulması mutluluk verici

Yorum

Geçmiş olsun.
                              @Murat
                              2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

İşleniyor...
                              X