Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ön Konsoldan Gelen Ses

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Ön Konsoldan Gelen Ses

Arkadaşlar merhaba arabam daha yeni bir yılı doldu 12000 km de ama ön konsol dan gelen ses çok rahatsız ediyor başına gelen var mı ve acaba ne yapabilirim tavsiyeniz nedir?

Servise gidin trım isciligi ile sorununuz hallederler

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FacomX View Post
      Servise gidin trım isciligi ile sorununuz hallederler
      Bu işlemi garanti kapsamında mı yapıyorlar ve gerçekten çözüm oluyor mu. Forumda yaptırıp pek çözüm bulamadığını söyleyenler vardı sanki o yüzden soruyorum.

Yorum

Sesin açıkçası tam olarak nereden geldiğini bulmak biraz şans , biraz da sabır istiyor. Bahsettiğiniz gibi torpido tarafından gelen bir ses benm arabamda da vardı.
        Tamiranesi olan bir arkadaşıma arabayı bir hafta boyunca bıraktım , sökmedik bakmadık yerini bırakmadı buna rağmen bulamadık sesi. Ses torpidonun içinden geliyor gibiydi , ne yaptyısak bulamadık.
        En sonunda klima bakımında kompresör söküldü conta değişimi için , baktık ki alt tarafta şaseye klips ile bağlanan metal klima borusu dirseği çıkmış. Bir ümit yerine sabitledik ve cırt kelepçelerden attık 2 adet. En sonunda ses kesildi , resmen ses nedeni ile arabayı satacaktım.
        Size tavsiyem ilk etapta klima borularını tek tek kontrol edin , zira sesin bende ön konsoldan geldiğini sanıyordum. Ek olarak şunuda belirteyim , hava filtre kutusunun üzerinden geçen klima borusu filtre kutusunun üst trarfında bulunan vidalara titreşim sebebi ile değerek ses yapabiliyor. Umarım kısa zamanda bulabilirsiniz.

Yorum

Konsol sesleri diye zannettiğimiz bir çok ses aslında olmadık yerlerden gelen açık seslerin yansıması olarak ta olabiliyor. Çok başıma geldi. Noktasal ve merkezi belli bir sesten bahsetmiyorsanız?
          CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
          SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

Radyo ile klima tuşlarının arasında ki boşluktan geliyor ses elle bile bastırdığım da ötüyor orası. Bide sürü koltuğunda oturduğum da sağ ayağımın vites kutusunun devamında ki yere bastırdığım zaman da ses geliyor....

Yorum

Yapılması gereken şey bez Elektrikçi bantlarından kullanılarak özellikle birleşme noktaları ve geçişler bantlanıyor ve sorun çözüle biliyor

Arkadaşların dediği gibi mekanik kısımdan gelen bir ses var ise sabırlı ve noktasal dinlemelerle sesin geldiği yeri bulup ona göre tedavi uygulamak gerekiyor.

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Orjinal yazı sahibi: seloselo View Post
                Sesin açıkçası tam olarak nereden geldiğini bulmak biraz şans , biraz da sabır istiyor. Bahsettiğiniz gibi torpido tarafından gelen bir ses benm arabamda da vardı.
                Tamiranesi olan bir arkadaşıma arabayı bir hafta boyunca bıraktım , sökmedik bakmadık yerini bırakmadı buna rağmen bulamadık sesi. Ses torpidonun içinden geliyor gibiydi , ne yaptyısak bulamadık.
                En sonunda klima bakımında kompresör söküldü conta değişimi için , baktık ki alt tarafta şaseye klips ile bağlanan metal klima borusu dirseği çıkmış. Bir ümit yerine sabitledik ve cırt kelepçelerden attık 2 adet. En sonunda ses kesildi , resmen ses nedeni ile arabayı satacaktım.
                Size tavsiyem ilk etapta klima borularını tek tek kontrol edin , zira sesin bende ön konsoldan geldiğini sanıyordum. Ek olarak şunuda belirteyim , hava filtre kutusunun üzerinden geçen klima borusu filtre kutusunun üst trarfında bulunan vidalara titreşim sebebi ile değerek ses yapabiliyor. Umarım kısa zamanda bulabilirsiniz.
                Sizin bu bahsettiginiz ses zirilti sesi gibi bir sey miydi? Benim de araba tam olarak isindiktan sonra 2500-3200 devir arasinda on gogus tarafindan gelen bir zirilti sesi var. Ne oldugunu bulamadik bir turlu..
                2016 Opel Insignia 1.6 CDTI Cosmo Otomatik

Yorum

Bende bir anımı bahsedeyim.
                  Kasislerden geçerken takır takır, kıtır türü sesler geliyordu. Önden olduğu belli. Alttan ellenmedik bakılmadık sabitlenmedik, yağlanmadık parça bırakmadık. Heryeri bantladık, radyatör boruları ve kaputa kadar sabitledik. Ses hala geliyor. Kabin içinde heryere baktık bulamadık. Haftalarca uğraştım. Olmadı.
                  Sonra, sesin klima / hava üflemeyi açtığımda geldiğini farkettim. ( Aracım bu arada C5. İnsignia daki gibi fan motoru torpidoda değil, orta konsolun arka kısmında aşşada. )
                  Torpidodan girdik. Ses belirginleşti. Fan motoru durunca ses kesiyor, çalışınca ses yok ama kasiste ses var. Fan durunca kasiste ses yok. Sorun fan motorunda çıktı.
                  O ana kadar ustaya ınandıramamıştım. Haklı çıktım.
                  CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
                  SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

Orjinal yazı sahibi: gokhanay1 View Post

Sizin bu bahsettiginiz ses zirilti sesi gibi bir sey miydi? Benim de araba tam olarak isindiktan sonra 2500-3200 devir arasinda on gogus tarafindan gelen bir zirilti sesi var. Ne oldugunu bulamadik bir turlu..
                    Benim aracımda olan ses de zırıltı gibiydi fakat daha alt devirde hususen rampa çıkarken yapmaktaydı. Size tavsiyem aracı lifte kaldırıp altındaki plastik karter koruma kapağını açarak klima borularını kontrol etmek olacaktır.

Yorum

Bendede aynı sorun vardı klima düğmelerinin olduğu kısımdan trim sesleri geliyordu. Servise götürdüm bir usta ile sürüşe çıktım. Garanti kapsamından yalıtım yaptılar. Şu anda ses gelmiyor. Memnunum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: seloselo View Post

Benim aracımda olan ses de zırıltı gibiydi fakat daha alt devirde hususen rampa çıkarken yapmaktaydı. Size tavsiyem aracı lifte kaldırıp altındaki plastik karter koruma kapağını açarak klima borularını kontrol etmek olacaktır.
                        En kısa zamanda deneyeceğim, çok teşekkür ederim
                        2016 Opel Insignia 1.6 CDTI Cosmo Otomatik

Yorum

Arkadaşlar merhaba, Aracım 2015 cdti. Aylardır özellikle rölantideyken ön konsoldan gelen zırıltı şeklindeki sesle başım dertteydi.
                          Sese takıntı yaptığım için aracımı satmayı bile düşündüm.
                          Her bakıma gittiğimde servise defaatle söyleme rağmen belli bir kullanımdan sonra sesin normal olduğunu söylediler ki aracım henüz 44 binde. .Tamirciliğine güvendiğim bi arkadaşımda sesi farketti ancak sesin nerden ve neden geldiğini bulamadı.İş başa düştü dedim ve bütün gün aracı çalıştırıp her köşesini yoklayarak deneme yanılma yöntemiyle sesin nedenini buldum ..evreka.. Ses içerdeki kalorifer peteğine bağlanan boruların bağlantı yerindeki plastik araç ısındıktan sonra boruların genleşmesinden olacak borulara temas etmesiyle zırlamya başlıyor. Bu borular ile o plastik kısım arasına bir şey sıkıştırınca bu sesi yapmıyor. Gaz pedalının yanındaki döşemeyi sökünce alüminyum boruları görebilirsiniz. Yalnız borular araç çalıştıktan sonra çok ısınıyor eliniz yana bilir dikkatli olun..

Yorum

Deneye yanıla bulmuşsunuz, tebrikler.

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

myurumez, anlattığınız sorunun birebir aynısını önceki 2012 1.4t insignia aracımda yaşamıştım. Ve aynı şekilde çözmüştüm. Hatta çok eski de olsa konusu vardır forumda da bulamadım..
                              @Murat
                              2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

İşleniyor...
                              X