Duyuru

Collapse
No announcement yet.

1.6 CDTİ Hararet Dalgalanma

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• 1.6 CDTİ Hararet Dalgalanma

insignia 1.6 CDTİ kullanan arkadaşlar, hararet göstergenizi kontrol edeip dönüş yaparmısınız? Soruna gelince;
    Çalıştırıp seyir halindeyken 2-3 dk içinde hararet 70-80 dereceye ulaşıp sonrasında 50-60 dereceye düşüyor. Bunu bir kaç kez yapıp, sonrasında normal sıcaklığa geliyor. (Yaklaşık 60 civarı) herşey normal ve 90 dereceyi geçmiyor.
    Devirdaim ve termostat değişti, bu konuda sizlerde bilgi verirseniz sevinirim.
    Son düzenleme: sbsezgin; 16.05.2018, 23:09.

Youtube video ekledim, kalitesi düştü ama anlaşılıyor.
    https://youtu.be/lemjDN_0qVw
    Son düzenleme: sbsezgin; 16.05.2018, 23:11.

Yorum

Benzer şeyler benim araçta da oluyor. Ben pek önemsemedim. Herhangi bir şey de yaptırmadım. Eğer önemli bir şey bulursanız bildirirseniz sevinirim...
      Mondeo 2.0 Ecoboost 240 Bg Selective

Yorum

Sistemde hava olabilirmi?
        İnsignia >> 2010 >> 1.6 T Cosmo >> Teknik Gri
        Vw  CC  >> 2013 >> 1.4 TSİ BMT >>  Beyaz

Yorum

Tabiki, bende araştırıyorum. Bir netice elde edersem paylaşırım. Okuyucu yada yazılımsal olabilir tekrardan servis randevu aldım. Sistem havasına gelince iki gündür sabah araç çalıştırmadan kapağı açıp kapatıyorum. Sanki biraz farkeder gibi ama zaman gösterecek.
          Arıza olmasada zamanla yanlış değer okumasından başka sorunlar yaratabilir düşüncesindeyim.

Yorum

İlk defa gördüm, bu kadar hızlı dalgalanma ancak ölçüm hatası yani sensör arızası gibi görünüyor ama parçalar değiştikten sonra yine yapması garip.
            InsigniaTEAM

Yorum

Bugün yine servisle görüştüm. Elektronik termostat a bağlı yapabileceği söylendi. Havasını alalı daha az yapmaya bazen hiç yapmamaya başladı.

Yorum

Kalorifer Hı konumunda ise motor suyu soğuyor.
                1. 2000 Volkswagen Passat 1.8T Comfortline, Manuel, Deniz Mavisi; 259.400km ----> Satıldı
                2. 2012 Renault Fluence 1.5 dCi Business, Manuel, Gri; 81.500km ----> Satıldı
                3. 2011 Opel Insignia 2.0 CDTI Edition Elegance, Otomatik, Beyaz, 88.500km ----> Satıldı
                4. 2017 Volkswagen Polo 1.4 TDI Comfortline, DSG, Beyaz 46.000km ---->; Satıldı
                5. 2013 Kia Ceed 1.6 CRDI Premium, Otomatik, Siyah, 98000km ---->; Satıldı
                6. 2016 Opel Insignia 1.6 CDTI Cosmo+Stil, Otomatik, Siyah

Yorum

Sıfır aldığımdan beri özellikle soğuk havalarda bende de aynı durum söz konusu. Termostatın devreye girmesi ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Üstünde durmadım hiç.

Yorum

Soğuk havalarda kısa sürede ısınan sıvının elektronik termostat ile sisteme karışması esnasında olan dalgalanma, havasını alınca iyice azaldı ve neredeyse artık hiç yapmıyor.
                    Opel Beyaz bu konuda ilgidiz kaldı, Opel Türkiye ile iletişime geçtim, farklı birservise yönlendirdi. Opel Reis den randevu alarak sorunumu dile getirdim. İnceleme sonrası devirdaim ve termostat değişti. Bu süreçte beni yalnız bırakmayan Opel Türkiye (Tuğçe hanım) ve yardımcı olan Opel Reis (Emrah ve Mehmet bey) e teşekkür ediyorum.

Yorum

Bunun arıza olmadığının farkındayım, motor için önemli fakat basit bir sistem. Belli başlı elemanlar var ilk akla gelen termostat bunu değiştirmek yerine normal diye ilgisiz kalmak, bu arabalar yapar, kronik durum gibi yuvarlak cevaplar yerine biraz olsun inceleyip ilgili kişilerle görüşüp bizlere çalışma mantığı hakkında aydınlatıcı bilgi verilmiş olsa kimse zarar görmez.
                      Aramızda servis çalışan vs kimseler varsa kişilerin taleplerini biraz olsun anlamaya çalışmalarını rica ediyorum. Güzelim arabalarımızdan soğutmasınlar.

Yorum

Aynı sorun benim aracımdada var servis normal dedi termostat değişimi maliyeti nedir özellikle kışın çokça yapıyor geçmiş olsun bu arada

Yorum

Teşekkürler, sorun bile değil yeni nesil dizel motorlar yapısı gereği çabuk ısınıyor elektronik termostat ise hemen devreye girip sistem devirdaime başlıyor ve tekrar kapatıyor. Bu arada karışım anlık yada bir süreliğine dalgalanma yapıyor. Sonrasında 90 da sabit kalıyor.

Yorum

İşleniyor...
                          X