Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yetkili Servislerin Kullandığı Yazılımlar

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Yetkili Servislerin Kullandığı Yazılımlar

Tüm opel dostlarına selamlar.

Malumunuz sıkıntı yaşadığımızda aracımızı servise götürerek tespit ve çözüm işlemlerini yaptırıyoruz. Arıza silme ve bazı değerleri okuma için şahsen OBD-II konnektörü aldım ve bu porttan hata okuma/silme yapabiliyorum. Ancak merakım şudur,

Yetkili servis dışındaki özel servisler, ustalarımız, araçlarımız için kullandıkları yazılımları nasıl temin ediyorlar? Yetkili servislere GM bu yazılımları ve donanımları gönderiyordur ancak biz ne yapabiliriz? Bilişim dünyasındaki birçok program indirilip kırılıp kullanılabiliyor. Bizler de zaman zaman ustalara götürüp söylememize rağmen "Adama laf anlatamıyorum" gibi kısır bir döngüye girebiliyoruz. Sen sorunu söylemene rağmen usta inadından başka yerlerde sıkıntı arıyor, paranla rezil oluyorsun.

Aracın farklı özelliklerini ayarlamak, bir parçanın çalışmasını düzenlemek, açmak-kapatmak, yazılım güncellemek, hataları görmek ve silmek,... vb işlemler için bu yazılımları nasıl bulabiliriz? İnternetten indirebilir miyiz? Özel servisteki ustalarımız içinde bazıları donanım ve yazılımın bütünleşik olduğu tech cihazları kullandığı gibi bazıları da bilgisayar kullanıyor.

Farklı alternatifleri tecrübeleri dostlarımız yazabilirler mi? Minik bir konnektör ile bir yere kadar çünkü, fazla birşey yapılamıyor...

Kendi özel servisimden örnek vereyim; yetkili servisten ayrılarak servis açmış ve binlerce dolar ödeyerek tüm araçlara ait yazılımların olduğu programları laptoplarına kurmuşlar. Yenilik olduğunda haberleri oluyor ve gerekli durumlarda laptop/pc lerine yeni yazılımlar kuruyorlarmış.
    Eski 1.4 insigniam da ilk arıza verdiğinde özel servise gidip baktırmıştım, arıza koduna göre düzelir ihtimaliyle yeni yazılım yüklendi, ama arıza düzelmedi, düzelmeyince yetkili servise gittim, orda da yeni yazılım kuralım arıza düzelebilir dendi, ancak baktıklarında araçta zaten son yazılım yüklü demişlerdi. Yani özel servisler bu işe gönül vermişse binlerce dolar ödeyerek bu işe giriyorlar.
    Hepsi böyle mi değil mi bilemem..bu kadar para ödemek kimse istemez ancak öyle bir imkanları olsaydı yaparlardı büyük ihtimal, ancak benim yanımda bilgisayarı araca bağladıklarında merkezle de haberleşiyoruz dediklerini hatırlıyorum, yani korsan olursa işler değişir diye geliyor bana..
    Öte yandan bende de obd cihazı var, arıza kodunu siliyorum çıkınca ancak servistekiler cihaz bağladıklarında o arızayı onlar yine görüyorlar, silinmiş diyorlar ama görüyorlar, onlar sildiğinde tamamen kayboluyor, demekki bizdeki obd lerle onların yazılımları arasında epey fark var..
    @Murat
    2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

Yetkili servis disindaki firmalar orjinal servis programi yerine delphi firmasinin ariza tespit ve hata silme ve tekrar programlama yapan marka bagimsiz urununu kullaniyorlar

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Ben aliexpress'ten Op-Com aldım. V1.60. Bunu kullanıyorum. Yazılım güncelleme yapmasa da arıza kodunu silme, kapalı özellikleri açma gibi olaylar var. Tavsiyem budur.
        Aynı zamanda yanımda sürekli ELM327 taşıyorum. Arıza ışığı yanarsa diye anında Bluetooth ile bağlanıp söndürmek için.

Volkswagen aracım için de yine Aliexpress'ten KKL409 almıştım fakat istediğim özellikleri yapamamıştı.
        Bu sebeple yine Aliexpress'ten Vag-Com 12.12.0 satın almıştım. Kodlama ve kapalı özellikleri açma işlemlerini kendi aracımda ve babamın 2007 Jetta'sında gerçekleştirmiştim. Açıkçası bu klon kablolar çok işe yarıyor.

Tek dikkat etmemiz gereken nokta kabloyu takmadan önce yazılımı da açmadan önce interneti kesmemiz gerekiyor. Farkında olmadan veya yanlışlıkla yazılım güncellemesi yaparsak kablo uçuyor.

Bunu almıştım.
        https://tr.aliexpress.com/item/High-...311.0.0.Tzn3pj
        1. 2000 Volkswagen Passat 1.8T Comfortline, Manuel, Deniz Mavisi; 259.400km ----> Satıldı
        2. 2012 Renault Fluence 1.5 dCi Business, Manuel, Gri; 81.500km ----> Satıldı
        3. 2011 Opel Insignia 2.0 CDTI Edition Elegance, Otomatik, Beyaz, 88.500km ----> Satıldı
        4. 2017 Volkswagen Polo 1.4 TDI Comfortline, DSG, Beyaz 46.000km ---->; Satıldı
        5. 2013 Kia Ceed 1.6 CRDI Premium, Otomatik, Siyah, 98000km ---->; Satıldı
        6. 2016 Opel Insignia 1.6 CDTI Cosmo+Stil, Otomatik, Siyah

Yorum

Merhaba bende Delphi Ds150E var her aracla uyumlu . Özellik acama felan yapilmaz ama onun disinda bir cok isini halleder tabi bunun icin programi iyice anlamak lazim . Suana kadar Ariza silme ve Dpf Rejenerasyon yaptim zaten teknik bölümde konusuda var bakabilirsiniz .

Yorum

Orjinal yazı sahibi: oguzhanc64 View Post
            Ben aliexpress'ten Op-Com aldım. V1.60. Bunu kullanıyorum. Yazılım güncelleme yapmasa da arıza kodunu silme, kapalı özellikleri açma gibi olaylar var. Tavsiyem budur.
            Aynı zamanda yanımda sürekli ELM327 taşıyorum. Arıza ışığı yanarsa diye anında Bluetooth ile bağlanıp söndürmek için.

Volkswagen aracım için de yine Aliexpress'ten KKL409 almıştım fakat istediğim özellikleri yapamamıştı.
            Bu sebeple yine Aliexpress'ten Vag-Com 12.12.0 satın almıştım. Kodlama ve kapalı özellikleri açma işlemlerini kendi aracımda ve babamın 2007 Jetta'sında gerçekleştirmiştim. Açıkçası bu klon kablolar çok işe yarıyor.

Tek dikkat etmemiz gereken nokta kabloyu takmadan önce yazılımı da açmadan önce interneti kesmemiz gerekiyor. Farkında olmadan veya yanlışlıkla yazılım güncellemesi yaparsak kablo uçuyor.

Bunu almıştım.
            https://tr.aliexpress.com/item/High-...311.0.0.Tzn3pj
            Merhana fiyati uygun fakat insignialarda özellik acabilir mi yada acilacak özellik var mi acaba ? Siz özellik actiniz mi ?

Yorum

Bazı özel servislerde opel'in orjinal cihazını gördüm.
              CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
              SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kemal6190 View Post

Merhana fiyati uygun fakat insignialarda özellik acabilir mi yada acilacak özellik var mi acaba ? Siz özellik actiniz mi ?
                Merhaba.

Açtığım özellikler:
                1- Soğutma sıvısı dijital sıcaklık göstergesi. Kabloyu sırf bu madde için almıştım zaten.
                2- Akü voltajı
                3- Üçüncü bir km sayacı
                4- Kronometre gibi çalışan zaman sayacı.
                5- Dil seçeneği

Bunlar benim aracımda açılabilenler. Aklıma gelen menüleri de aşağıya yazıyorum belki sizin aracınızda açılır.

- Kör nokta uyarısı
                - Pusula
                - Km sayacının yanında ufak kare şeklinde yardımcı ekran açılıyor ama amacını anlamadım

Bir kaç menü daha var şu anda aklımda değil ama aşağıdaki videoyu izlerseniz size özellikler konusunda yardımcı olacağını düşünüyorum

https://www.youtube.com/watch?v=Rqqto6akpas
                1. 2000 Volkswagen Passat 1.8T Comfortline, Manuel, Deniz Mavisi; 259.400km ----> Satıldı
                2. 2012 Renault Fluence 1.5 dCi Business, Manuel, Gri; 81.500km ----> Satıldı
                3. 2011 Opel Insignia 2.0 CDTI Edition Elegance, Otomatik, Beyaz, 88.500km ----> Satıldı
                4. 2017 Volkswagen Polo 1.4 TDI Comfortline, DSG, Beyaz 46.000km ---->; Satıldı
                5. 2013 Kia Ceed 1.6 CRDI Premium, Otomatik, Siyah, 98000km ---->; Satıldı
                6. 2016 Opel Insignia 1.6 CDTI Cosmo+Stil, Otomatik, Siyah

Yorum

Orjinal yazı sahibi: oguzhanc64 View Post

Merhaba.

Açtığım özellikler:
                  1- Soğutma sıvısı dijital sıcaklık göstergesi. Kabloyu sırf bu madde için almıştım zaten.
                  2- Akü voltajı
                  3- Üçüncü bir km sayacı
                  4- Kronometre gibi çalışan zaman sayacı.
                  5- Dil seçeneği

Bunlar benim aracımda açılabilenler. Aklıma gelen menüleri de aşağıya yazıyorum belki sizin aracınızda açılır.

- Kör nokta uyarısı
                  - Pusula
                  - Km sayacının yanında ufak kare şeklinde yardımcı ekran açılıyor ama amacını anlamadım

Bir kaç menü daha var şu anda aklımda değil ama aşağıdaki videoyu izlerseniz size özellikler konusunda yardımcı olacağını düşünüyorum

https://www.youtube.com/watch?v=Rqqto6akpas
                  Tesekkür ederim cevabiniz icin ozaman bende birtane alayim gelince tecrübelerimi paylasirim video cok güzel olmus elinize saglik .

Yorum

Herkese selamlar,

Aracım 2016 Aralık SportLine, acaba hangi özellikleri açtırabilirim? Tecrübe den, bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse çok mutlu olurum. Teşekkürler herkese şimdiden.
                    Insignia Sport Line 1.6 CDTI 136 Hp AT6

Yorum

İşleniyor...
                    X