Duyuru

Collapse
No announcement yet.

OPEL İNSİGNİA FREN BALATALARI SES PROBLEMİ ÇÖZÜMÜ

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Ynt: OPEL İNSİGNİA FREN BALATALARI SES PROBLEMİ ÇÖZÜMÜ

Ben hergün farklı bir Opel'e biniyorum, kimisinde ses geliyor kimisinde gelmiyor, bu kronik birşey veya sorun değil ürünün yapısından kaynaklanan bir sestir. Sıfır arabada ses yapabilir yada 20.000 km yapmış arabada ses yapmaz, biraz şansınıza kalmış birşey.
    EBC performans balataları fabrikasyon olmadığı için asbest konusuna önem vermiyor ve asbest içeriyor olabilir bu da sesi engeller. Orijinal balatalar ile (fabrikasyon brembo vs. frenlere sahip olanlar hari&#231 TÜM ARABALAR fren sesi yapar.
    Bende makyajlı w204 Mercedes daha yeni çıkar çıkmaz piyasada sıfır iken bana yol veren bir araç yavaşlarken frenleri öte öte durmuştu. Sonuçta ses rahatsızlık veriyor ama bu bir sorun değil kesinlikle.

Islık sesi ise Ahmet abinin dediği gibi fren merkezlerine baktırmakta fayda var, bu ıslığı fazlasıyla duyduğumuz bir araç en son fren merkezini dağıttı yada balatalar bitmiş ve içerisindeki tel diske sürtünüyor olabilir.

Bir başka konu disk çizilmesi ise 2009-2011 arasında Insignia kullanmış herkesin bildiği gibi TRW markasının hatalı üretiminden kaynaklanan bir çizilmedir. Güncellenen ve değiştirilen balatalar ile böyle bir sorun kalmadı.
    InsigniaTEAM

Yorum

Merhaba, konu hortladı ancak benim sorunum da buna benzer. Aracımın ilk sahibiyim aracım 16 bin km de. Araç ile 10 km altı hızlarda aracın altından belki de tekerlerin oradan gıcırdama gibi, (vik vik viik diye haha ) bir ses var, yalnız bu ses sürekli var. Yani her ne zaman park etmek için ya da 10 km hızda seyir halinde iseniz ses başlıyor (frene basılı gitmiyorum ,otomatik aracın kendi rölanti hızında) Özellikle kapalı garajda yankı yapmasıyla birlikte ses daha şiddetleniyor. Şuan aracım serviste, servis sorumlusu o duruma yapacak çok birşey yok, falan dedi afedersiniz biraz eveledi geveledi. Ben muhakkkak bakım inceleyin dedim ama, açıkcası beni başından savdı.

Bizim araçlarda böyle bir kronik durum var mıdır? Çözümsüz müdür? (Şu zamanda böylesi bir sorun çözümsüzse zaten )

İyi günler dilerm.

Yorum

Frene hafif dokunsam da ince wiiik diye ses gelmesi neticesinde zaten km. ömrü dolmuş olan balataları ön ve arka olarak özel serviste değiştirdim. 1 hafta sonra ses tekrar başladı. Tekrar servise gittim. Usta disklere baktı ve çene yapmış ve tornaya girecek dedi. Diskler tornaya girdi,balatalar garantiden değişti. Şu an hiç ses yok.
        Sizin bahsettiğiniz farklı gibi görünse de bence diskleri inceletin.
        @Murat
        2014 1.6t 170hp 260nm + pedal commander

Yorum

60 bin de araç ve balatalar yan sanayi ile değişmiş ..Aracımi alalı 3 ay filan oldu herhalde en küçük ses yok..ister düşük hız ister yüksek hız. .Sadece 140 km den sonra frene basınca direksiyonda hafif titreme var balans yada disklerden olabilir..90 ı gecmedigim için sorun etmedim şimdilik. .

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Wolverine View Post
            Frene hafif dokunsam da ince wiiik diye ses gelmesi neticesinde zaten km. ömrü dolmuş olan balataları ön ve arka olarak özel serviste değiştirdim. 1 hafta sonra ses tekrar başladı. Tekrar servise gittim. Usta disklere baktı ve çene yapmış ve tornaya girecek dedi. Diskler tornaya girdi,balatalar garantiden değişti. Şu an hiç ses yok.
            Sizin bahsettiğiniz farklı gibi görünse de bence diskleri inceletin.
            Dun periyodik bakim icin yetkili servisteydi aracim. On balatalar degisti, ancak aksam kontrol ettigimde yine ses azalmista olsa yine var

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Kaan352 View Post
              60 bin de araç ve balatalar yan sanayi ile değişmiş ..Aracımi alalı 3 ay filan oldu herhalde en küçük ses yok..ister düşük hız ister yüksek hız. .Sadece 140 km den sonra frene basınca direksiyonda hafif titreme var balans yada disklerden olabilir..90 ı gecmedigim için sorun etmedim şimdilik. .
              Frene basmadan 140 ile titreme varsa balans olma ihtimali yuksek. Frene basinca titreme varsa disklere baktırmak lazım.
              @Murat

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Stormhan View Post

Dun periyodik bakim icin yetkili servisteydi aracim. On balatalar degisti, ancak aksam kontrol ettigimde yine ses azalmista olsa yine var
                Bence disklere de baktırın.
                @Murat

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Wolverine View Post

Bence disklere de baktırın.
                  Şimdi yeniden gideceğim, afl far ayarını komple bozmuşlar onu da düzelttireceğim. Araç sadece tamponun önünü aydınlatıyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Stormhan View Post

Şimdi yeniden gideceğim, afl far ayarını komple bozmuşlar onu da düzelttireceğim. Araç sadece tamponun önünü aydınlatıyor.
                    Bunu nasıl başarmışlar??
                    @Murat

Yorum

Gün ortasında gidip hallettim bugün. İfade edilene göre afl far yazılımını tekrar yüklemişler-güncellemişler (bazen çalıştırma esnasında afl far hatası alıyordum bu sebeple muhtemelen). Şimdilik birşey yok, ancak bu sefer de milletin gözünü kamaştırmasak bari. Dün balatalar değişmesine rağmen ses yine var, diskin üstünün sildirilmesi gerekmiş (hafif torna kast ediliyor sanırsam). Genel olarak servisin ilgisi güzeldi, ancak herşey tekdüze, kurumsal olsun diye herşey kitaba bağlı ve fiyatlar inanılmaz fahiş!!! 1700 küsür TL tuttu tüm işlemler.

Yorum

Fren sesi bende de mevcut. Arka balatalardan tiz bir ses geliyor. Islık şeklinde değil de çivi ile bir metali çiziyormuşçasına.
                        Geçen hafta sırf bunun için özel opel servisine gittim. Dışarıdaki bağımsız expertizler haricinde bir de oraya baktırmak istedim.

Ön diskler incelmiş balatalar zayıflamış. Arkalar bosch marka ve yeni. Değişime gerek yok ama istersen değişelim dedi.
                        Bosch balatalardan kaynaklıdır boschlarda genel bir durumdur deyince bende değiştirmedim. Sadece ön diskler ve balatlar(GM orjinal). Motor mekanik expertiz. Fatura 600 TL.

Bir cızırtı nedeniyle gittim cızırtıya dokunmadan 600 TL ödeyip çıktım.

Subaru XV 1.6i Xtreme Benzin.

Yorum

Bende cızırtı vik vik sesi devam ediyor, her süratte var tabii bu ses, ancak düşük hızda duyulabiliyor. Anlamadım gitti.

Yorum

Ya kulak alıştı yada ses kesildi. En son ne zaman ses yaptı anımsayamadım. Üstelik dün gezi amaçlı Bursa'ya gittim geldim. Özellikle gittiğim yer inişli çıkışlı bir yerdi yine de hiç fark etmedim.

Subaru XV 1.6i Xtreme Benzin.

Yorum

Sanırım disklerde sıkıntı var, garantiye girmesin diye de serviste "oluyor böyle sesler" diyip geçiştiriyor sanırım.

Yorum

Ben bir hafta önce ferodo marka disk balata alıp ön arka komple değiştirdim. Fakat araç hareket ettikten 10 dk sonra frenler ısınınca aşırı yüksek derecede ses yapıyor, kulak tırmalar cinsten. 400 km oldu şehir içi kullandım ama geçmedi hala bunun bir çözümü var mı.

Önceki balata kale markaydı düzgün tutmuyordu ama ses de yapmadı hiç. Ferodo daha performanslı ama cok fazla ses yapıyor. Delphi almadım daha kaliteli diye özellikle ferodo tercih ettim ama yanlış bir seçim oldu sanırım
                                İnsignia 1.6t 180hp cosmo

Yorum

İşleniyor...
                                X