Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Flyaudio Car DVD Player Navigasyon Bluetooth çözümü-Montaj/İnceleme

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Flyaudio Car DVD Player Navigasyon Bluetooth çözümü-Montaj/İnceleme

Merhaba arkadaşlar,

Eminim ki forumumuzda aracında navigasyonu olan/olmayan bir çok arkadaşımız, Insignia için üretilmiş DVD/Navi/TV çözümleri ile ilgilenmekte.

Ben ilk insignia aracımda Opel DVD800 yada CD500 orijinal Navigasyon almamıştım. Sebep olarak o zamanlar 25 il için kısıtlı harita desteği vardı .
    Ekstra olarak olmasa da olur diye düşünmüştüm. (Gerçi şimdide haritalar yetersiz ve bir çok arkadaşımız bu konuda mağdur.)
    Ancak ön konsolda duran büyük renkli ekranda fena durmuyordu.

Ne yapsak ne yapsak derken, yaptığımız araştırmalarda, Insignialar için çeşitli firmalar çeşitli cihazlar da üretmeye başladılar.
    Bazıları ile irtibata geçtik. Ben yurtdışından/yurtiçinden firmalar ile görüştüm. Yaklaşık 7-8 ay önce aracın menülerini videoya çektim , fotoğraf çektim,
    araç farklılıklarını yazdım ve firmalara gönderdim. (Flyaudio'da dahil)

Yavaş yavaş ürünler ülkemize getirilmeye başlandı. Forumumuzda konu ile en fazla ilgi duyanlardan biri olarak, konu hakkında dilim döndüğünce ve
    bilgim yettiğince inceleyeceğime ve sizleri bilgilendireceğime dair daha önce söz vermiştim. Sözümüzün tutulma zamanı bugünmüş.

Hepinizin merak ettiği araç uyumluluğu konusu hakkında ilk açıklamayı yapayım.
    Flyaudio cihazı takıldığında aracınızın hiç bir fonksiyonu devre dışı kalmıyor.

Orijinal CD Changer, Radyo ve Bluetooth vs vs. noksansız çalışıyor. Yazımın ilerleyen bölümlerini okuduğunuzda daha kolay anlayacaksınız.

Öncelikle cihaz fotoğraftaki kutu içerisinde geliyor.

Kutu içerisinde cihaz, kablolar, Bluetooth mikrofonu, GPS Anteni çıkıyor. Cihazın takribi ağırlığı 2,5 Kg.

Montaj çok basit. Aracınızına nasıl monte edileceğini linkteki pdf dosyasından görebilirsiniz.

Kısaca mevcut ekran çıkıyor, aynı yuvaya Flyaudio'nun cihazı takılıyor. Bende CDC400 ekranı vardı yuvaya tam oturdu.
    Sistem Insignia'nın tüm ekran yuvalarının ölçüsü ile uyumlu.

Renk olarak iki alternatif var. Siyah ve Kahverengi. Siyah renk cihaz, siyah konsolda, kahverengi renk cihaz ise kahverengi konsolda kullanılıyor.

Bende piano lake olduğu için siyah cihaz takıldı. Renk uyumu % 110. Opel'in kendi konsolu gibi çıtırtı da yapmıyor .

Ekran haricinde aracınızdan hiç bir şekilde kablo , malzeme vs. sökülmüyor. Tüm sistemler kalıyor.

Ancak aracınızda GPS anteni yoksa GPS anteni takılıyor. ( Sadece CD500 ve DVD800 sistemlerde GPS anteni var.)
    Ön direklerde gizlemeye çalıştık ama araçlarımızdaki ön cam izolasyonlu olduğu için sinyal zayıf kaldı.
    Bizde göğüsün cama yakın kısmına sabitledik. Zaten kibrit kutusunun yarısı kadar. Dikkat bile çekmiyor.

Cihazın Bluetooth özelliğini kullanayım derseniz tavan lambasının orada bulunan kısma mikrofon çekiliyor.
    Merak etmeyin bu kablolar çekilirken arabanız darmadağın olmayacak. İşin ehli 5 dakikada çekiyor kabloyu.

Ben geri vites kamerası da istediğim için geri vites kamerası takıldı. Flyaudio'nun park sensörleri büyüklüğünde bir kamerası var. Dış bileziğini araba
    renginde boyattık. Mevcut plakalığı söktük ve plakayı silikonla yapıştırdık Fotoğrafta görebileceğiniz şekilde, hemen plakanın altı delinerek kamera sabitlendi.
    Cihaz hangi modda olursa olsun, geri vitese aldığınızda ekran iptal olup, kamera görüntüsü ekrana geliyor.
    Kamera hakkında bir cümle daha, kameraya bakarak arabayı park edemezsiniz. Sadece arkanızda yaya, teneke, direk, hayvan vs olup olmadığını kontrol için kullanın.
    Kamera görüntüsünden yaya olmadığını kontrol ettikten sonra, park sensörlerine kulak vermeye devam ...

Gelelim montaja.

Ehil ellerde ön konsol çıtaları ve mevcut ekran çıkartılıyor. Göğüsteki düğmelerin olduğu bölüm geçici olarak sökülüyor.

Buradaki pdf dosyadan sökülüş biçimini görebilirsiniz = > http://www.sendspace.com/file/bu713p

Flyaudio sistemi kutusu içinden çıkan kablo demeti, geçmeli soketler vasıtası ile aracın orijinal kabloları ile irtibatlandırılıyor.
    Geri vites kamerası, GPS Anteni, Bluetooth microfonuda yerlerine yerleştiriliyor.

Kablolama ile ilgili işlem bu kadar.

Sonra sökülen parçalar tekrar yerine takılıyor. Hepsi bu...

Bluetooth ile ilgili bir cümle. Cosmo'larda aracınızda iki tane Bluetooth olacak

1- Kendi aracınızdaki orijinal Bluetooth.
    2- Flyaudio cihazında gelen Bluetooth.

Hangisi kolayınıza gelirse onu kullanırsınız. Ancak hangisini kullanacaksanız o açık kalsın, diğerini kapatmayı unutmayın.

Gelelim montaj sonrası izlenimlere.

Aracınızın mevcut ekran görüntüleri kaybolmuyor. Dolayısı ile arabanıza ait ayarları yaptığınız "Config" menüsü olduğu gibi yerinde duruyor.
    Sistem aracınızdan gelen orijinal cihaz görüntülerini, kendi skin'i içerisinde 1 e 1 gösteriyor. Arabanızda şu ana kadar gördüğünüz görüntülerin alt kısmına ise
    DVD - mp3 - GPS - Iphone - Radyo gibi menüler ilave ediyor.
    Radyo olarak Opel'in orjinal radyosunu kullanıyor. CD Changer kullanılıyor. Bluetooth'un kullanıldığını az önce yazmıştık zaten.
    Torpidoya Iphone, Ipod, USB bellek ve firmware update için USB kablo çekiliyor. Bu arada ben 8 GB flash taktım, çalıştı.
    Ekran kalitesi mükemmel ötesi diyebilirim. Parlama yapmıyor. Işıklar ve renkler çok çok şık. Insignia'da kullanılan buğulu beyaz seçeneği bile var.
    Gece muhteşem duruyor. Ekran hassasiyeti çok güzel. Ekstra bir çubuğa ihtiyaç duymadan, dokunmatik ekranda işlem yapabiliyorsunuz. Çok fazlada kirlenmiyor.
    Ancak Turn Push düğmesi olmayanların, Turn Push çubuk yaptırmaları gerekecek

Video'da görebileceğiniz gibi DVD oynarken 4 değişik Surround ses seçeneği var. Cinema moduna aldığınızda emin olun, sinemadaymış gibi bir ses geliyor.
    Servis elemanları ile beraber dumur olduk hepimiz.

DVD'de 5+1 ses seçeneği varsa, 5+1 ses geliyor Altyazı gayet okunaklı geliyor.
    Arkaya LCD koymaya gerek bile kalmıyor . Ancak ben tedbiren orta kol dayama bölgesine gizli olarak arka LCD ekran için kablo hazırlığı yaptım.

DVD menüsü içerisinde bulunan , USB modunu seçerseniz, Flash bellekteki mp3'lerinizi dinleyebiliyorsunuz. Direksiyon üzerinden ve << >> tuşları ile mp3'leri
    değiştirebiliyorsunuz.

Herhangi bir fonksiyondayken, direksiyon üzerinden yada konsolden sese kumanda edebiliyorsunuz.

Gelelim navigasyon olayına. Navigasyon olarak Ndrive yüklü ama, IGO ile yolumuza devam edeceğiz diyorlar. Haritalar gayet güzel ve detaylı. Kullanımı basit. Samsun servis'ten çıktıktan sonra Migros'a gitmem gerekti. Migros'un tam adresini bilmediğim halde Migros olarak arama yaptırdım ve alet sorunsuz olarak migros'a götürdü...

Ancak Navigasyon ile ilgili “problem” olarak adlandıramadığım küçük bir pürüz var.

Pürüz şu, araca ait CD Changerdan mp3 Ya da Radyo dinlerken, Navigasyondan gelen “300 metre sağa dön, 500 metre sonra sola dön “ gibi navigasyondan gelen sesli komutların bir kısmını duyamıyorsunuz. Ancak Flyaudio sisteminin üzerindeki USB/mp3 player dinlerken, DVD izlerken, Ya da Navigasyon ekranında iken, bahsettiğim ses komutları gayet normal ve kararlı olarak geliyor.

Bu pürüz ile ilgili Flyaudio yetkilileri şu an çözüm üretme amaçlı gerekli yazışmaları yaptıklarını belirterek , pürüzü %100 giderecekleri konusunda garanti verdiler.

Şu ana kadar belki 100'lerce kez , telefonda görüşme yaptık. Bana bu konuda güven verdiler. Forumdaki Erhan arkadaşımızda bana katılacaktır. Cihaz takılmadan önce yaptığımız görüşmede konu hakkında beni bilgilendirdiler, yazılım ile çözüleceğini bildiğim için, bu pürüzü görmezden geldim. Sizde çok takmayın...

DVD menüsünde bulunan USB modunda iken mp3'leri dinleyebiliyorsunuz.
    Ses kalitesi, Opel'in kendi mp3 player'ın kalitesinden daha kaliteli.
    Burada bulunan arayüzü Windows Mobile 5.0 Media Player arayüzüymüş ve burdaki player'a yakında yeni bir arayüz gelecekmiş.

Bu kısımda da direksiyondan ve << >> tuşlarından mp3 değiştirebiliyorsunuz.

Gece farlar açıldığında, LCD ekran gece moduna geçiyor. ( Gece moduna geçip geçmemesini cihazın menüsünden ayarlayabiliyorsunuz. ) Yazılar daha da güzelleşiyor.
    Arabanın içerisindeki hava bir anda güzelleşiyor.

CD/ Radio/DVD/Bluetooth / Navi fonksiyonları arasındaki geçişler kararlı.

6 gündür herhangi bir kilitlenme ve reset atma ihtiyacı olmadı.

Gelelim not kısmına.

Montaj kolaylığı: 100 üzerinden 100 . Kablo kesmeye eklemeye ihtiyaç duyulmuyor. Cihazla gelen kablo demeti ile sistem kendini Opel'e uydurmuş.

Görünüm 100 üzerinden 100: Renk uyumu ve görünüm uyumu mükemmel. ( Siyah renk için . Kahverengiyi görmedim.)

Fonksiyonellik : 100 üzerinden 95

Araç uyumu : 100 üzerinden 100 ( Navigasyon ses senkronu düzeleceği garantisi alınca 100 )
    Bluetooth : 100 üzerinden 90 ( Telefon rehberinizi okuyamıyor)
    DVD Player : 100 üzerinden 100 (Aracınız sinema salonuna dönüyor)
    Cihazın mp3 player : 100 üzerinden şimdilik 95 ( arayüzü ben beğenmedim, ses kalitesi güzel, arayüz değişirse notum 100 )
    Firmanın bilgi , birikim ve alakası : 100 üzerinden 100 . Bu arada forumumuza reklam sözü aldım.
    Küçükde olsa forumun ayakta kalması için maddi katkı demektir.

Genel olarak notum 100 üzerinden 97. Navi pürüzü ve arayüz ile gelişmeler olunca 100 üzerinden 100 ....

Alınırmı diye sorarsanız. Ben aldım.
    Tavsiye edermiyim? Evet ederim.

Sorularınız olursa elimden geldiğimce cevaplarım...
    Bu arada uzun bir yazı olmuş. Kusura bakmayın.

Bu arada videoyu en sona koydum ki, herkes yazıyı sonuna kadar okusun ve emeklerim boşa gitmesin.

Düşük çözünürlük tek parça video => http://www.vimeo.com/11834243

Farklı zamanda çekilmiş 2. video

10'ar dakikalık 3 bölüm.

http://www.youtube.com/watch?v=ObIVeeuw6gw
    http://www.youtube.com/watch?v=OAkJvLGX8QI
    http://www.youtube.com/watch?v=jFKFWtMB0bI
    Fotoğraflarıda aşağıda inceleyebilirsiniz.

Büyük Fotoğrafları görmek için üzerine tıklayınız

2010 Opel Insignia 1.6 T Cosmo + Hakim Gri + Flyaudio DVD/Navigasyon/Turn Push

Ynt: Flyaudio Car DVD Player / Navigasyon / Bluetooth çözümü - Montaj - İnceleme

Mehmet hocam kitap yazsaydın

Eline emeğine sağlık

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Ynt: Flyaudio Car DVD Player / Navigasyon / Bluetooth çözümü - Montaj - İnceleme

Hocam emeğinize sağlık... Hiçbir detay atlanmamış herşey açık ve net, herkese çok faydalı olacaktır. Teşekkür ederiz...

Yorum

kameraya baska cözümler üretseydiniz keske kötü durmus

Yorum

Abi eline emeğine sağlık Ürün görünüş bakımından ve fonksiyonel çalışma bakımından tatmin edici, Bugün bizim komşu qashqai almış onu inceledim biraz tv - dvd navigasyon almış 2 binlira civarında fark vermiş tvde vardı üzerinde Ve çokda güzel çekiyordu tamam belki otobanda uzun yolda çekmezde şehir içi trafikte işe yarar gibi geldi Qashqaide tvyi görünce iştahım kabardı, tv tuneri Fiyat farkı hakkında bilgin varmıdır abi,
          Birde en önemlisi bu cihazın maliyeti ne oldu sana Öğrenmemizde mahsuru yoksa Bilgilendirirsen sevinirim. hayırlı Uğurlu olsun güle güle kullanasın.

Yorum

hayırlı olsun çok hoş görünyor gerçekten...
            F30 Sport+

Yorum

Abi keske kamerayı takmasaydınız onun biyere delmeden takılanı var yani plakalik ışığının yerine konuluyo eskisi çıkıyor yenisi geliyor cokta belli olmuyor

ORJİNAL F10 MSPORT

Yorum

+1907

Yorum

tebrik ederim mükemmel bir çalışma olmuş hem bilgilendirme mükemmel hem de cihazın aracınızda duruşu mükemmel kacaslan arkadaşın sorularının cevaplarını ben de merak ettim teşekkürler

Yorum

Ürün gerçekten güzelmiş ben sadece altında yazan MP3,GPS,DVD yazılarına takıldım ihihi.Onlar silinirse oldukça orjinal bir havası var ve özelliklerine diyecek yok.DVD800 den çok parasını hak eder bence.
                    http://www.imgim.com/e85671e9-558c-4412-92af-c591def396ba.jpg

Ellere yar oldu
                    2.0 CDTI
                    Cosmo,sunroof,dvd800+interface,flexride,bej deri

5.25 Xdrive ///M(azot) Power

Yorum

fiyat nedir acaba
                      İNSİGNİA 1.6 T EDİTİON ELEGANCE

Yorum

Tebrikler çok güzel bir çalışma olmuş.Renkli dev ekran arabanın havasını çok değiştiriyor.

İLK AŞKIM 2009 Opel Insignia EDITION ELEGANCE 1.6
                        17'' Michelin Primacy HP Safir Siyah(Satıldı) / SEAT LEON 1.4 125 HP TSİ STYLE+COPA  KIRMIZI
                        35GB5825  A Rh+

Yorum

abi birde Opel logosunun yenisiyle değiştirilmesi konusunu belirtsen düzeltme yaparlar mı acaba?
                          InsigniaTEAM

Yorum

Teşekkürler Mehmet bey,

Elinize sağlık.

Gayet tatmin edici bir ürün olduğu belli. Benim merak ettiğim bir durum var. Bu montaj FlyAudio firma yetkilileri tarafından yetkili servis gözetiminde mi yapılıyor yoksa kendi mekanlarındamı gerçekleştiriliyor? Öyle ise aracın ilgili garanti durumu ne oluyor?

Birde hep merak ettiğim bir durum, yetkili serviste montaj yapılsa bile gerçektende servisin garantiyi devam ettirme yada iptali gibi bir karar yetkisi varmı? İptal olabilir belki ama orjinal ekipman dışında parça takıldığında garantiyi nasıl devam ettiriyorlar bunlar?
                            Beyaz Insignia 1.6T Cosmo

Yorum

Ynt: Flyaudio Car DVD Player Navigasyon Bluetooth çözümü-Montaj/İnceleme

Gelen sorulara cevaplar.

* Analog TV modülü taktırmadım. Dijital TV yayınları başlayınca düşünebilirim. Fiyatını sordum bilgi gelecek. Fiyat geldiğinde sizinle paylaşırım.

* Cihazın montajı Samsun Reis Otomotiv'de gerçekleştirildi. Flyaudio'nun teknik personeli Oral Bey ve Opel servis teknik elemanı Mustafa Bey ile beraber yapıldı. Bu esnada Oral Bey, Opel servis ustası Mustafa Bey'e sistemin montaj eğitimini verdi. Opel Servisinde montaj yapıldığı için ve ayrıca mevcut kablo demetleri üzerinde bir kesme biçme yapılmadığı için, araç garanti dışı olmuyor.

* Flyaudio son kullanıcıya direkt olarak satış veya montaj yapmıyor. Ürünlerini servislere satıyor ve servislere eğitim veriyor. Opel Servislerce son kullanıcıya satılan cihazların montajı, Opel yetkili servis elemanlarınca gerçekleştiriliyor. Garanti bozulmuyor.

* Plakanın altına monte edilen kamera beni rahatsız etmedi. Plakalık ışığının olduğu yere takılan kamera çok büyük olduğu ve sırıttığı için tercih etmedim. Plakalığın altındaki kamera daha az sırıtıyor

* Cihaz Lastik basınç sensörünü destekliyor, ancak lastik basınç sensörleri henüz getirtilmemiş ve oldukça tuzlu aparatlarmış.

* Samsun Reis Otomotivde montaj dahil 2.600 TL etiket var. Cihazın satış fiyatı montaj hariç 2.350 TL . Benim aracımda test edildiği için montaj bedeli ödemedim.

* Opel'in yeni logosunu gönderdim. Üretici firmaya gönderdiler. Yeni cihazlara yetiştirmeye çalışacaklar.

* Flyaudio yetkililerinden Hüseyin Bey'e forumumuza reklam vererek, yaptığı katkı için teşekkür ederiz.

2010 Opel Insignia 1.6 T Cosmo + Hakim Gri + Flyaudio DVD/Navigasyon/Turn Push

Yorum

İşleniyor...
                              X