Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Manuel şanzıman yağ sorunsalı

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Manuel şanzıman yağ sorunsalı

Bir türlü doğru cevap bulamadığım bir sorun bu şanzıman yağ olayı, baskı balata volant değişiminde şanzıman yağ konuldu ve bu yağ atf imiş. Sonradan forumda denk geldim bu birçok servis tarafından yapılan bir yanlışmış. Birçok servisi aradım hepsi aynı şeyi söylüyor, 2 bin km dir kullanıyorum bu şekilde ama kafam rahat etmedi normal yağ koyduracam. Ama doğru yağı bulamadım internette ve parçacılarda, acaba tecrübesi olan biri link paylaşabilirmi ve kaç lt alacaz acaba,?
    İnsignia 1.6t 180hp cosmo

İnternette yağ satan firmaların yağ seçici arama motorları var orada aracınızın marka modelini ve motorunu seçip aracınıza tavsiye edilen yağ ve yağ standartlarını görebilirsiniz.
    Forum kuralları gereği reklam yapmamak amaçlı isim veremiyorum ama belli başlı büyük firmaların böyle internet uygulamaları var.

Yorum

sayfa 102 https://www.liquimolyturkey.com/urun-katalogu
      ahlaksızla birlikte yaşayacağına YİĞİTLE ÖLÜME GİT

Yorum

Benim önceki aracım Ssangyong'da da atf kullanılmıştı ama markanın manuel vites kutularında tavsiye ettiği yağ da bu idi. 4X4 ağır şartlar sebebiyle bu yağ tercih edilmiş olabilir. Aslında yağı değiştiren usta içinden çıkan yağa göre kıyaslama yapabilir.
        34 ST 579 '09 C180 Kompresor

BİR ZAMANLAR 34 KRR 79 1.6T Edition Elegance Teknik Gri

Yorum

Manuel şanzıman yağı ATF olmaz. Olamaz...... Türkiyedeki ve yetkilideki ustaların %80i rahat yanlış bilior. ATF hidrolik sıvıdır. Otomatik şanzıman içindir.
          Derhal ATF boşaltılıp yağ konulmalı. Şanzımanda oluşan yüksek ısıyı soğutamaz. VE zamanla parçalarınız aşınır.

İnsignia manuel şanzımanı m32 dir. ( bir çok gm opel manuel 6 ileri araçta ve çok benzeride Alfa Romeo Giuletta manuelde de vardır. )

M32 şanzımana SAE EP 80, 75W80 yağlar olur. 2,2 litre.

https://www.opieoils.co.uk/c-3536-m3...mendation.aspx
          CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
          SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ratip View Post
            Benim önceki aracım Ssangyong'da da atf kullanılmıştı ama markanın manuel vites kutularında tavsiye ettiği yağ da bu idi. 4X4 ağır şartlar sebebiyle bu yağ tercih edilmiş olabilir. Aslında yağı değiştiren usta içinden çıkan yağa göre kıyaslama yapabilir.
            İÇinden kırmızı çıkan her sıvıyı ATF der bizim işgüzar ustalar.
            CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -

Yorum

Orjinal yazı sahibi: aSya View Post

İÇinden kırmızı çıkan her sıvıyı ATF der bizim işgüzar ustalar.
              Aracın servis kitapçığında da atf diyordu o sebeple koydum. Benim de ilgincime gitmişti.
              34 ST 579 '09 C180 Kompresor

BİR ZAMANLAR 34 KRR 79 1.6T Edition Elegance Teknik Gri

Yorum

1000 km den fazla atf ile kullandım bu hafta doğru yağı koyduracam. Aklım almıyor bu denli önemli bir şeyin ustaların ve servislerin çoğunluğu tarafından yanlış bilinmesini.

Yorum

Volant baskı balata değişimi yapılmıştı aracıma ve iş bitti geri vitese taktım araç ileri gitti yani 1. vitese geçti. Usta kaputu açıp uğraştı biraz sonra bir kaç deneme sonrası düzeldi.
                  Bizim araçlarda vites kolu ayarı diye bir şey var mı bunun mantığını bilen var mı acaba. Bazen 3 den 2 ye çekerken rahat geçmiyor acaba bu durum lamı ilgili vites kolu ayarı ile düzelir mi ince ayar mı yapılması gerekli

Yorum

https://www.opelpar-yedekparca.com/%...m-1940182.html

https://www.opelpar-yedekparca.com/%..._category=true

2 adet ürün buldum ama kesin birşey söylemediler ikiside olur düşüncesindeler , var mı buna son nokta koyacak bilgisi olan bir kişi

Yorum

https://urun.n11.com/sanziman-yagi/m...E&gclsrc=aw.ds

Yada bu, opelim.net forumda da bayağı bi tartışılmış bir konu

Yorum

Orjinal yazı sahibi: aSya View Post
                        Manuel şanzıman yağı ATF olmaz. Olamaz...... Türkiyedeki ve yetkilideki ustaların %80i rahat yanlış bilior. ATF hidrolik sıvıdır. Otomatik şanzıman içindir.
                        Derhal ATF boşaltılıp yağ konulmalı. Şanzımanda oluşan yüksek ısıyı soğutamaz. VE zamanla parçalarınız aşınır.

İnsignia manuel şanzımanı m32 dir. ( bir çok gm opel manuel 6 ileri araçta ve çok benzeride Alfa Romeo Giuletta manuelde de vardır. )

M32 şanzımana SAE EP 80, 75W80 yağlar olur. 2,2 litre.

https://www.opieoils.co.uk/c-3536-m3...mendation.aspx
                        Hocam gm 1940182 kodlu ürünü söyledi parçacı ama bu ürün 75w85 olarak geçiyor. Sizin dediğinize uygun motul var sae 75w80 . Motul koysam mı acaba siz ne dersiniz.

Yorum

Gm 1940182 kodlu üründen satın aldım ankarada bir parçacıdan. Viskozite 75w85 miş. Yeni bir problem ise bu ürünün kapağında 08.2018 yazıyor, acaba bu son kullanım tarihi midir, genelde üretim tarihi yazar yağlarda ama emin değilim satan kişi de son kullanım tarihi değil dedi ama güvenemiyorum, var mı fikri olan?

Yorum

Şanzıman yağı ile ilgili tecrübesi olan pek yok sanırım, ustalar bile farklı konuşuyor. Gm bin 1940182 yağını aldım 3 litre fakat araç 2 litre aldı. 2.2 kapasitesi ama hepsi boşalmıyor haliyle. 0.2 ata kaldı içinde. Ona rağmen atf varken ki halinden aşırı derecede farklı oldu vites geçişi yumuşadı diyebilirim. Önceden sanki sürtünme gibi birşey varmış gibi geçiyordu vites.

Ustalar halen atf koyulması gerektiğini söylüyorlar, Manuel gm yağı da kırmızı renkli bu kafa karıştırıyor sanırım.

Yorum

Boşverin bilmiş ustaları.
                              Doğru yağ almışsınız. Hayırlı olsun.

Yorum

İşleniyor...
                              X