Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Otomatik vites şanzuman yağı değişimi?

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Otomatik vites şanzuman yağı değişimi?

Selamlar arkadaşlar,

aracımı yeni aldım 2009 2.0cdti 96bin km de, 2 gün önce çorludaki opel yetkili servisine gitttim AFL arızası için şanzuman yağının değiştirmen gerekiyor bunu ihmal etme dedi,

şimdi burda kafama takılan şu var biraz 30dk internette araştırmalarıma göre otomatik şanzuman yağı değiştirmsi için makineler var, direk motor yağı gibi değişmiyor.

bu yüzde madem yağ için para vereceksem hakkınca değiştirecek biryere gitmeyi düşündüm,

istanbulta şanzuman yağını iyi bir şekilde makine ile değişim yapan prosofyonel bir yer varmı tavsiye edeceğiniz.

teşekkürler zahmet verip okuduğunuz için.

Ynt: Otomatik vites şanzuman yağı değişimi?

İstanbulda Opel Gerçek yada Opel odaka gidin gerekli yardımı yaparlar.

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

onlarda bu techizat olduğunu sanmıyorum eski usul yağ sanayi işi değişim mi, yoksa otomatik şanzuman yağ değişimi için cihazları varmı acaba, çorlu serviside dedi değiştirelim diye ama pek makina olduğunu sanmıyorum

Yorum

Tork konvertörü varsa, bir miktar yağ orada kalır. Yeni yağ eklenir. Bir müddet kullanılır. Ve yeniden yağ değişir. Tork konvertörlü otomatik araçlarda şanzıman yağ değişimi böyle yapılır diye biliyordum.
        CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
        SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

o zaman 2 defa yağ değişimi oluyor onuda öğrendim fakat makine ile değişim yapılırsa 1 seferde tam olarak değiştirilebiliyor. madem değiştireceğim en azından hakkını veren yer değiştirsin.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: toGah
            o zaman 2 defa yağ değişimi oluyor onuda öğrendim fakat makine ile değişim yapılırsa 1 seferde tam olarak değiştirilebiliyor. madem değiştireceğim en azından hakkını veren yer değiştirsin.
            Aracım 2012 Insignia Cosmo. Şu an 76.000 km de. Şanzıman yağını 11 litre GM Dextron 6 yağ alarak BG PF5 otomatik şanzıman yağ değişim makinası ile değişim yapan bir özel serviste değiştirdim. Şanzımandan çıkan eski yağın rengi ve durumu gerçekten kötüydü. Şanzıman ile ilgili herhangi bir sorunum yoktu. Aracımı yeni aldım, ileride sorun yaşamamak için değişim yapmak istedim. Değişim sonrası özellikle sabahları soğukta daha rahat vites geçişleri oldu. Araç vitesleri azaltırken de geçişlerdeki belirginlik bariz azaldı.
            2.0 CDTI 160 HP COSMO SİYAH

Yorum

Kim ne der se desin. Şanzıman yağı değişmeli.

CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -

Yorum

Bir makinenin yağının değişmemesi kabul edilemez. Filtrasyon sektörü sırf pahalı yağ değişiminden kaçınmak için ortaya çıkmıştır. Makine sektöründeki temel ilkelerden biri de aşınmada oluşan bir parçacığın döngü sırasında yeni parçacıklar üreterek sonunda 5 parçacık olmasıdır. Yıllarca aynı yağı kullanmayı varın hesap edin.

Insignia Cosmo 1.6 SIDI MT Su Mavisi + Sprint Booster + LED Aydınlatma + OPC Pedal Seti ve Sinyal Çerçevesi + Çift Çıkış Egzoz + Spoiler + BMC Kutu İçi Hava Filtresi + ATE PowerDisc

Yorum

Babamın Vectra'nın şanzumanı yaptıralı yaklaşık 55-60bin km oldu, babama değiştirelim diyorum, internette de araştırdığım kadarıyla BMW-Mercedes kullanıcıları yağı değiştirmeden yana ancak servisteki ustalara sorduğumda şanzuman yağı değişimi Opel'e yaramıyor, daha çabuk sorun çıkarıyor diyor. Benimde kafam karışık
                  InsigniaTEAM

Yorum

zamanında kırmızı diye opel şanzımanlarına ATF koyarlarsa tabi yaramaz şanzımana. Bozuluverir.

Opel için sae EP 80 numara yağ gerekir. SAE olması ve EP olması önem arz eder. 80.w90 da olurç 75.w90 da olur. Ama SAE spec lerini karşılaması önem arzeder.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: aton1981
                      zamanında kırmızı diye opel şanzımanlarına ATF koyarlarsa tabi yaramaz şanzımana. Bozuluverir.

Opel için sae EP 80 numara yağ gerekir. SAE olması ve EP olması önem arz eder. 80.w90 da olurç 75.w90 da olur. Ama SAE spec lerini karşılaması önem arzeder.
                      İnsignia dan önceki aracım manuel 1.6 tdci focusdu. Baskı balata değişiminden sonra şanzıman yağınıda değiştirelim diye ısrar ettim. Kendisinin usta olduğunu iddia eden kişi şanzımana ATF yağ ile motor yağını karıştırıp koydu. Sonuç vites geçişlerini zorlamadan yapmak imkansızdı. Biraz araştırdıktan sonra mobilube shc 75w-90 ile şanzıman yağını tekrar değiştirdim. Hangi şanzımana ne tür yağ konulmalı iyice araştırmakta fayda var. Çok güvendiğiniz insanlar inanılmaz hatalar yapabiliyorlar.
                      2.0 CDTI 160 HP COSMO SİYAH

Yorum

İşi fırsata çevirende var. ATF koyup, 15 bn km içinde şanzıman bozulduğunda, '' eeee zamanı gelmişti '' cümlesini duymamız an meselesi oluyor.

Yorum

Eski bi soru ama yine da biri işini yararsa yaziyorum. Şanzuman uzun bir sure çalişmasindan dolayı metal partikul parçalari toplaması hidrolike kalir. O yuzden motor yağ gibi makine ile usttan tahliye edilmesı tavsiye edilmaz.
                          attiğim linke değişim işlemesını ilgili bi video:

https://youtu.be/ipdcU24uXxU

Yorum

İşleniyor...
                          X