Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ne olacak bu dolar'ın hali ?

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Ne olacak bu dolar'ın hali ?

Ne olacak bu dolar'ın hali ?
    CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
    SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Bu konunun geleceğini pek iyi görmüyorum ama hayırlısı olsun bakalım, tetikteyiz
    InsigniaTEAM

Yorum

Seçimden sonra benzin 7tl yi sollar .

Yorum

Şakası bir yana üretmiyor aksine tüketiyoruz.Farklı bişey olamazdı zaten.
        You do not have permission to view this gallery.
        This gallery has 1 photos.
        http://www.imgim.com/e85671e9-558c-4412-92af-c591def396ba.jpg

Ellere yar oldu
        2.0 CDTI
        Cosmo,sunroof,dvd800+interface,flexride,bej deri

5.25 Xdrive ///M(azot) Power

Yorum

Orjinal yazı sahibi: yakar_35 View Post
          Seçimden sonra benzin 7tl yi sollar .
          Benzin zaten 7 TL'yi geçti normalde. Aradaki farkı ÖTV'den düştüler. iki günde 52 kuruş zam geldi.
          Mazot da 55 kuruş zamlandı ama onu da ÖTV'den düştüler. Tavan fiyat uygulaması başladı bir nevi. 17 Mayıs 2018 fiyatlarını geçmeyecek.
          1. 2000 Volkswagen Passat 1.8T Comfortline, Manuel, Deniz Mavisi; 259.400km ----> Satıldı
          2. 2012 Renault Fluence 1.5 dCi Business, Manuel, Gri; 81.500km ----> Satıldı
          3. 2011 Opel Insignia 2.0 CDTI Edition Elegance, Otomatik, Beyaz, 88.500km ----> Satıldı
          4. 2017 Volkswagen Polo 1.4 TDI Comfortline, DSG, Beyaz 46.000km ---->; Satıldı
          5. 2013 Kia Ceed 1.6 CRDI Premium, Otomatik, Siyah, 98000km ---->; Satıldı
          6. 2016 Opel Insignia 1.6 CDTI Cosmo+Stil, Otomatik, Siyah

Yorum

Şu benzin 3-4 TL bandında olsa sayısal loto çıkmış gibi sevinirdim yemin ediyorum ) rüyamda gördüm 2 TL ydi sabah uyandım zam gelmiş olmaz öyle şey :/

Yorum

Olacağı buydu zaten, şaşırtıcı değil. Sadece günü kurtara kurtara bugüne geldik. Üretmeden tükettiğimiz gibi, işin başına o işi layığıyla yapacak insanları değil, başka vasıfları olanları getirdiğimiz sürece başarısız olmaya mahkumduk; öyle de olduk. Hele bir de son yıllarda artan beyin göçü var ki; kimse ülkenin geleceği açısından nasıl olumsuz sonuçlar doğuracağını hesaplamadı/hesaplamıyor.
              24 Haziran'dan sonra bizi çok zor günler bekliyor, şimdilik ÖTV düzenlemesi gibi geçici çözümlerle 24 Haziran'a idare ediyoruz.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: oguzhanc64 View Post

Benzin zaten 7 TL'yi geçti normalde. Aradaki farkı ÖTV'den düştüler. iki günde 52 kuruş zam geldi.
                Mazot da 55 kuruş zamlandı ama onu da ÖTV'den düştüler. Tavan fiyat uygulaması başladı bir nevi. 17 Mayıs 2018 fiyatlarını geçmeyecek.
                Katılıyorum arkadaşım.Zaten benim demek istediğim de bu.Seçimden sonra ötv nin acısını fena çıkaracaklar.Açılış en az 7tl ile olacak.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ufukkk View Post
                  Olacağı buydu zaten, şaşırtıcı değil. Sadece günü kurtara kurtara bugüne geldik. Üretmeden tükettiğimiz gibi, işin başına o işi layığıyla yapacak insanları değil, başka vasıfları olanları getirdiğimiz sürece başarısız olmaya mahkumduk; öyle de olduk. Hele bir de son yıllarda artan beyin göçü var ki; kimse ülkenin geleceği açısından nasıl olumsuz sonuçlar doğuracağını hesaplamadı/hesaplamıyor.
                  24 Haziran'dan sonra bizi çok zor günler bekliyor, şimdilik ÖTV düzenlemesi gibi geçici çözümlerle 24 Haziran'a idare ediyoruz.
                  AKP li olmadığım halde müşterilerimin tamamı AKP' li.
                  İçlerinde dostumda olan Millet Vekili aday adaylığı sonrası Aday listesinde dostumun olmadığını görünce,ve diğer isimleride az çok tanıdığım içinde bu işin yine ve yeniden liyakat esas alınmadan yapıldığına şahit oldum. Yani liyakata ters kelimeler rant,kayırma,torpil olarak sıralanabilir.......
                  CARRARO 806 ELITE HD - SHIMANO ALTUS M310 - SHIMANO TOURNEY TX51 - SHIMANO M355 HİDROLİK DİSK -
                  SHIMANO ALTUS M310 3X8 - ALÜMİNYUM 1.1/8″ YARI ENTEGRE

Yorum

Liyakat olmazsa olmaz.

Her işin başına o işten anlayan adam getirilmeli; cehalet değil eğitim yüceltilmeli. Kaliteli iş gücünün göçü engellenmeli. Hangi partiden olursak olalım, bunlar temel prensiplerimiz olmalı. Ancak son yıllarda bunun tam tersi bir politika var, cehalet yüceltiliyor, eğitimli insanlar çeşitli sıfatlarla aşağılanıp, kaçırılıyor. Bunun elbette bir bedeli olacak. Maalesef "Diriliş Ertuğrul" gazıyla ekonomi yürümüyor, yürümez.

Yorum

Aynen katılıyorum

Yorum

Asıl bombalar seçimden sonra....Temmuzdan sonra seyreyleyin gümbürtüyü.....

Yorum

Ekonomiden anlayan biri bu dövizin nasıl bu kadar yükseldiğini ve dalgalandığını açıklayabilir mi? Sebebi az çok belli. Ama teknik olarak açıklamaya ve neler yapılması gerektiğini açıklayabilir mi?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: balkes View Post
                            Ekonomiden anlayan biri bu dövizin nasıl bu kadar yükseldiğini ve dalgalandığını açıklayabilir mi? Sebebi az çok belli. Ama teknik olarak açıklamaya ve neler yapılması gerektiğini açıklayabilir mi?
                            Şöyle örneklerle özetleyelim;

Gelişmekte olan ülkelerin, sıcak paraya ihtiyacı vardır, dışarıdan elde edilen sıcak parayı katma değer yaratacak ürünlere (fabrikalara, argeye, eğitime, üretimi arttıracak tüm kollara) harcama yaparlar ve ülkesindeki yerli ve yabancıya hukuk, adalet, güvenlik açısından sağlam bir yapı oluştururlar ise tüketim ekonomisinden, üretim ekonomisine geçiş yaparlar. Bu da satışı yapılan yerli ve milli ürünler ile ülkeye döviz girişini arttırır, arz ve talep eğrisini dengeler. Yurt dışındaki yatırımcı, yatırım yapmak için yukarıda saydığım reformları baz alır. Bizler bu reformları sağladıktan sonra, emin olun ki tüm firmalar yatırım yapmak için kapımızı çalacaktır. Sebebi ise adam para kazanmak için gelecek, kendisi para kazanırken o ülkeye de para kazandıracak. İçeride ise bizler yapmış olduğumuz çalışmalarla yeni ürünler geliştirip, ihracat yolu ile döviz girdisini arttıracağız. Almanların bir sözü var. "Fabrika yapacak fabrikaları kurmalıyız". Fabrikaları kur, fabrikadan elde ettiğin gelir ile tüm yatırımlarını yapabilirsin. (Köprü, yol, enerji, barınma, sosyal hizmetler vb...)

Peki biz ne yaptık; Dışarıdan sıcak para (borç) alarak, katma değeri olmayan şeylere yatırdık, yani üretim olmayan, sürekli getirisi olmayan ölü yatırımlarda kullandık. Her ailenin de olduğu gibi ülkelerin de ödeyebileceği bir borç limiti var. 100 tl borç almışız, 150 tl'lik yatırım yapmışız. Üretim olmadığı için döviz girdisi yok. Ne yapacağız, dışarıdan dövizle borçlanacağız, bu döngü borcumuz üst limite dayanana kadar devam etti. Sonunda üst limite geldiğimizde, borç tedarikçilerimizin aklına "ACABA ÖDEYEBİLECEK Mİ" sorusu yerleşti.

Şimdi gelelim dolar niye yükseliyor; Kısa vadede ödenecek borcumuz: 100 birim
                            Kasamızda bulunan döviz : 30 birim
                            Eksiğimiz : 70 birim. Bu 70 birimi ödeyebilmek için yurt dışından yüksek faizle dolar alıyoruz. Talebimiz çok yüksek, arzımız yok.

İthalata bağlı ihracat ekonomisinden, üretime bağlı ihracat ekonomisine geçerek bu durumu düzeltebiliriz.

Yurt dışından 10 dolara aldığımız ürünü, 12 dolara ihraç edersek, kasamıza 2 dolar bırakacaktır.
                            İçeride 10 dolara ürettiğimiz ürünü, 12 dolara ihraç edersek, kasamıza 12 dolar bırakacaktır. (Kardan bahsetmiyorum, döviz girdisi olarak düşünün)

Kısa vadede ödeyeceğimiz borcumuz : 100 birimken, kasamızda 1.000 birim dövizimiz varsa, kasa fazlasından dolayı dolara rağbet etmeyeceğimizden dolar satarak, dövizi düşürebiliriz.

Yorum

Güzel bir açıklama olmuş.

Özetle zamanında, piyasalarda doların bol olduğu dönemde aldığımız borçları köprü-bina vs gibi geri dönüşü olmayan, sadece oy getiren yatırımlara gömdüğümüz için, aldığımız borçları geri ödemekte zorlanıyoruz. Bunun sonucu olarak da güvenilirliğimiz (son dönemde peş peşe gelen kredi notu inişleri) azalıyor ve paramız değer kaybediyor.

ABD de faiz yükseltip, dolar ABD'ye dönmeye başlayınca, bu dönüş daha da hızlandı. Ayrıca dönüşü büyük oranda hızlandıran etmenlerden biri de siyasilerin MB'na müdahil olma çabalarıdır, MB'nın özerkliğinin tehlikeye girmesi de ülkemizin ekonomik alandaki güvenilirliğini düşüren bir başka etmen.

Bundan sonra uzunca bir dönem, yüksek kur sayesinde ihracat yapacağız (mecburen) ve yavaş yavaş dış borç açığını eriteceğiz. Belli bir seviyeye gelebilirsek paramız tekrar değerlenecek ancak akılcı yatırımlar yapmazsak bu kısır döngüyü tekrar tekrar yaşayacağız.

Yorum

İşleniyor...
                              X