Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Tesbih

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Tesbih

Hepimizin kendince sevdiği güzel hobilerimiz var kimileri balık akvaryum kimileri Pul ve eski para kimileride benim gibi tesbih biriktirirler

Bende kullanmış olduğum tesbihleri sizinle paylaşacağım

Amatör bir tesbih kolleksiyoncusu olarak

Her bir tanede harfler var ismim ve soy ismim yazıyor internetten almıştım Rus Taşı çıktı ve mattır üsteki tesbih orjinal oltudur ve parlaktır ve imamesinde ismim yazar

Gümüş işlemeleri Karpuz Dilimli firüze işlemeli gümüş püsküllü yeni tesbihim Kızımın hediyesi

Kedi Gözü Taşından özel Tesbih

kaplumbağa kabuğu tesbih

IMG_20181028_171441_zpsxj177scf.jpg
    Son düzenleme: FacomX; 28.10.2018, 21:47.

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Ynt: Tesbih

Guzelmis fatih abi bende de henuz 2 tane var eve gidince bende paylasirim ama cok kalıcı bi aliskanlik bu tesbih isi...
    F30 Sport+

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Gökhan_55
      Guzelmis Fatih abi bende de henuz 2 tane var eve gidince bende paylasirim ama cok kalıcı bi aliskanlik bu tesbih isi...
      Tesbih yokken 'eliniz boş' gibi hissediyorsunuz değil mi?

Yorum

Sondakine bayıldım.Abi bu tesbihlerin özelliklerini de yazsan ?

Yorum

Madem böyle bir konu açıldı, kökenini, adının anlamını merak ettim, wiki'den baktım;

Tespih, İslamî alışkanlıklardan biri. Allah'ın sıfatlarını tesbih ederken sayı saymak için kullanılan ve 33 veya katları kadar boncuk tanesinin ipe dizilmesiyle meydana gelen halkaya denir. Pek çok dinde kullanılır. Din dışında stres atmak için çevrilir. Tespihin 11, 33 ve 99 taneli olanları Müslümanlar, 108 taneli olanı Budistler tarafından kullanılır. Tespihin ucundaki parçaya imame denir.

Tahminlere göre Müslümanlar tespihi Budistlerden almışlar. Hıristiyanlar da Müslümanlardan Avrupa'ya. Papa V. Pius, 1596'da yazdığı yazısında, Dominikus'un 1221 yılında Avrupa'ya tespihi getirdiğini yazmıştı. İlk Hristiyan tesbihleri 33 taneli olup bu 33 tane İsa Mesih'in bu dünyada 33 yıl ömür sürmesini hatırlattığı için kutsal sayılmıştır (33 sayısı ile ilgili olarak bkz. Baal).

İslamiyetin ilk yıllarında Müslümanlar tespih yerine el içinde parmaklarını sayarlarmış. Ancak Hz. Muhammed hiç kullanmamıştır. Ebu Bekir döneminde ilk defa kullanıldığı sanılıyor. "Tespih çekmek" namazı tamamlayan bir ayrıntı olarak önemlidir. Ancak birçok Müslüman bu sayıyı tespih taneleri ile değil, parmakları ile belirlemektedir.

Tespih günümüzde takı olarak da, can sıkıntısını gidermek için de kullanılmaktadır.
          ahlaksızla birlikte yaşayacağına YİĞİTLE ÖLÜME GİT

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kingdragon
            Madem böyle bir konu açıldı, kökenini, adının anlamını merak ettim, wiki'den baktım;

Tespih, İslamî alışkanlıklardan biri. Allah'ın sıfatlarını tesbih ederken sayı saymak için kullanılan ve 33 veya katları kadar boncuk tanesinin ipe dizilmesiyle meydana gelen halkaya denir. Pek çok dinde kullanılır. Din dışında stres atmak için çevrilir. Tespihin 11, 33 ve 99 taneli olanları Müslümanlar, 108 taneli olanı Budistler tarafından kullanılır. Tespihin ucundaki parçaya imame denir.

Tahminlere göre Müslümanlar tespihi Budistlerden almışlar. Hıristiyanlar da Müslümanlardan Avrupa'ya. Papa V. Pius, 1596'da yazdığı yazısında, Dominikus'un 1221 yılında Avrupa'ya tespihi getirdiğini yazmıştı. İlk Hristiyan tesbihleri 33 taneli olup bu 33 tane İsa Mesih'in bu dünyada 33 yıl ömür sürmesini hatırlattığı için kutsal sayılmıştır (33 sayısı ile ilgili olarak bkz. Baal).

İslamiyetin ilk yıllarında Müslümanlar tespih yerine el içinde parmaklarını sayarlarmış. Ancak Hz. Muhammed hiç kullanmamıştır. Ebu Bekir döneminde ilk defa kullanıldığı sanılıyor. "Tespih çekmek" namazı tamamlayan bir ayrıntı olarak önemlidir. Ancak birçok Müslüman bu sayıyı tespih taneleri ile değil, parmakları ile belirlemektedir.

Tespih günümüzde takı olarak da, can sıkıntısını gidermek için de kullanılmaktadır.
            Güzel bir bilgilendirme olmuş , kaynak nedir acaba ?

[shadow=red,left][glow=grey,2,500]SPORT[/glow][/shadow]

Yorum

wikipedia
              ahlaksızla birlikte yaşayacağına YİĞİTLE ÖLÜME GİT

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FacomX
                Hepimizin kendince sevdiği güzel hobilerimiz var kimileri balık akvaryum kimileri Pul ve eski para kimileride benim gibi tesbih biriktirirler

Bende kullanmış olduğum tesbihleri sizinle paylaşacağım

Amatör bir tesbih kolleksiyoncusu olarak

Bu sitede amatörüm diye bir paylaşım çıkıyor.Ağzımız açık seyrediyoruz valla. En son bir saat konusu vardı. Bu insanların İnsignia ismini tercih etmesi tesadüfi değil. " İnce eleyip sık dokuyan " bir üye profilimiz var ve bu elekten geçen İnsignia'yı seçtiğim için mutluyum.
                "Herşeyi Senin için yarattım diyen" RABBİNE, "Herşeyden senin için vazgeçtim" diyebilmektir AŞK.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: sirius
                  Birinci Tesbih Erzurum Oltu taşı gümüş işlemeleri orjinal oltu

İkinci tesbihi tam manası ile öğrendiğimde detaylı yazarım

Bildiğim kadarı ile
                  Gümüş işlemeli kırmızı quartz ailesinden bir taş elmas olabil şaka şaka taneler oltu gibi dursa da ağaçta olabilir

Yorum

Bildiğim kadarı ile
                    Gümüş işlemeli kırmızı quartz ailesinden bir taş elmas olabil şaka şaka taneler oltu gibi dursa da ağaçta olabilir
                    oleyy oleyy
                    http://www.youtube.com/watch?v=YVJKSCN8CQA#ws
                    Bir zamanlar 34 KTN 03 (Biz kırmızı başlıklı kızın hikayesinde bile kurttan yanayız)

Kasabadaki en iyi silahşör olunca,herkes sizinle boy ölçüşmek ister cool cool

F10 Msport

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kdristnbl

Bildiğim kadarı ile
                      oleyy oleyy
                      http://www.youtube.com/watch?v=YVJKSCN8CQA#ws
                      Kadiiiiiiir hep benden önce davranmak zorunda mısın? haha haha clapclap clapclap clapclap Herkes ferrrari kullanırken tesbih çekemez bu arada.Ferman Bey son noktayı koymuş.

Yorum

Tesbihlerin güzelmiş abi güle güle kullan

Yorum

[/quote] haha haha haha Çok güzel... oleyy oleyy

Yorum

Orjinal yazı sahibi: yusuf_25
                            Tesbihlerin güzelmiş abi güle güle kullan
                            Teşekkürler

Yorum

Evdeki ve Arabadaki tesbihleri Sonra paylaşacağım Bunlar şirkettekiler

Yorum

İşleniyor...
                              X