Reklamlar
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Ünlü Logolar ve Anlamları.  (Okunma Sayısı 26198 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DiaDavidoff
Ziyaretçi
« : 21 Nisan 2011, 00:48:25 »

LACOSTERene Lacoste, Fransız meşhur bir tenisçi ve aynı zamanda modacıydı. 1926’daki şampiyonayı kazandığında kendisinin tasarladığı beyaz bir gömlek giymişti. Bu gömlek, nemi tutmaya yarayan hafif kumaştan yapılmış bir gömlekti. 1927’deki Davis Kupası sırasında, timsah derisi bir bavul üzerine oynadığı bir bahis yüzünden Amerikan basını kendisine ‘timsah’ lakabını takmıştı. Arkadaşı Robert Geore, kortlarda giydiği kıyafete bir timsah resmi çizdi. Timsah logosuda böyle oluştu.

MERCEDES-BENZHırsızların en çok rağbet gösterdiği bir figür. Dünyada en çok tanınan markalar arasında yerini alan Mercedes’in, üç ayaklı yıldız figürü, markanın kara, hava ve sudaki gücünü tanımlıyor. Mercedes ambleminin mucidi Daimler.. Mercedes amblemi, dünyada en çok tanınan marka olmanın yanı sıra en çok çalınan figür olarak da ilk sırayı alıyor.

FERRARIHediyelik beygir. İtalyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari’ye hediye ettiği at maskot, Ferrari’nin amblemini teşkil etti. Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı, firma sahibinin yaşadığı komşu şehir Modena’yı ve yarışa olan sevgiyi simgeliyor.

COCA COLACoca Cola’nın mucidi Dr. Pemberton’un ortağı ve aynı zamanda muhsebecisi Frank Robinson, iki C harfinin mükemmel bir estetik yaratacağını düşündü ve kendi el yazısıyla Coca Cola’nın bugüne kadar değişmeden gelen logosunu yarattı. Logonun anlamını "Nefis ve Taze" olarak belirtiyor.

AUDIAmblemdeki dört yüzük araba birliği için bir araya gelip ittifak kuran dört firmayı simgeliyor. Audi ismi, firmanın eski yöneticilerinden olan mühendis August Horch tarafından verildi. Markaya kendi ismini vermeyen Horch, Latince’deki karşlığı olan Audi’yi buldu.

SHELLMarcus Samuel, Londra’da doğa hayranlarına denizkabukları satmak için küçük bir dükkân açtı. 1833’teki bu gelişmeden sonra, baba, dükkânında kendi işini yaparken Marcus’un oğlu, aydınlatma ve yemek pişirme için Uzakdoğu’ya gaz ihraç etme fikrini geliştirdi. 1892’de ilk tankerini tutarak 4 bin ton Rus gazyağını Singapur ve Bangkok’a teslim etti.

LEGOMarangoz Ole Kirk Christiansen, yaşamını bölgedeki çiftçilere evler ve mobilyalar inşa ederek kazanmaktaydı. Önce atölyesi çocuklarının çıkardığı bir yangında yandı. Ole Kirk daha büyük bir atölye inşa etti, ancak bu kez de ekonomik kriz vurdu. Üretim maliyetlerini minimize etmek için, ürünlerinin minyatür versiyonlarını üretmeye başladı. Bu minyatürler ona oyuncak üretme ilhamını verdi ve 1932’de oyuncaklarını üretmeye başladı.

LEVIS24 yaşındaki Alman göçmeni Levi Strauss, New York’tan San Fransisco’ya az miktarda tekstil ürünüyle yola çıkar. Amacı ağabeyinin New York’taki tekstil işinin bir şubesini açmaktır. Gelişinden kısa bir süre sonra bir maden arayıcısı Strauss’un ne sattığını öğrenmek ister. Strauss ona çadır ve araba örtüsü için branda bezi olduğunu söyleyince “Pantolon getirmeliydin!” diyerek yeterince dayanıklı pantolon bulamadığından bahseder. Bunun üzerine, Levi Strauss 1873’te dikişli cep modelini kullanmaya başlar.

NIKENike’ın çalışanlarından Jeff Johnson, bir gece rüyasında Yunan tanrısı Nike’ı görür. Patronu Phil Knight, ürettiği ürün için ‘Dimension 6’ adını kullanmayı düşünürken, bu rüya markanın isminin değişmesinde etkili olur. Ünlü spor mağazası Nike adını alırken, logo da 35 dolara bir öğrenciye yaptırılır.

GOOGLEGoogle, “googol” sözcüğünün üzerinde oynanılmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir. Google’ın bu terimi kullanması, şirketin web’deki ve dünyadaki bilgi selini organize etme misyonunu yansıtır.

BMWÖdüllü soru: “BMW ambleminde ne görüyorsunuz?” Çoğunluğun cevabı: “ikisi mavi, ikisi de kırmızı dört adet alan” olur herhalde. Bu cevaba katılan biriyseniz, yanıtınızın biraz zayıf kaldığını kabul etmeniz gerekiyor. Çünkü amblemdeki bu dört alan, dönen bir pervaneyi simgeliyor. Adının açılımı “Bayerischen Motoren Werke” olan firma, Birinci Dünya Savaşı’nda uçak motorları üretiyordu. 1923 yılında üretilmeye başlanan R 32, markanın ilk motosikleti oldu. BMW markasına sahip ilk otomobil olan Dixi ise 1929 yılında üretilmişti. Mavi-beyaz renkli sembol 1917 yılından bu yana korunduğundan, bugüne kadar logonun sadece ayrıntılarında küçük değişimler gerçekleştirildi.

ROLEXRolex logosu firmanın kurucusu Hans Wilsdorf’un yaratıcılığı sayesinde ortaya çıkmış. İsmin üzerindeki taç, saat ustalığının işareti, beş parmak şeklindeki çıkıntılarda saat ustasının hünerli parmaklarını sembolize ediyor.

FENDIDünyaca ünlü elbise markası olan Fendi ismi İzmirli bir levanten aileden gelmedir. Ataları İzmir'de Efendizade ailesine mensup olan bu şahıs, Efendi kelimesinin başındaki E harfini atarak ürünlerine Fendi adını vermiş.

VAKKOVitali ve Alber adlı iki kardeşin isimlerinin baş harflerini ve Hakko soyadının 'kko' kısmını birleştirerek oluşturduğu bir markadır.

RENAULTKübist baklava şekli. Renault baklava şeklinin bulunuşu 30'lu yıllara dayanıyor. Amblem klasik ve durgun şekli ile geleceği simgelyor. 1992 yılında küçük değişiklerle, şu an bütün Renault'larda kullanılan yeni bir tasarım yapıldı.

PEUGEOTPeugeot'un asli işi testere ve testere levhaları. Bir aslan gibi "

ROLLS ROYCEHenry Royce 1884'te elektronik ve makine üreten bir fabrika kurdu. 1904'te ilk otomobilini yaptı. Aynı yıl Londra'da otomobil satan Charles Rolls'la tanıştı. İkili işbirliği yapmak üzere anlaştı. Royce'un yaptığı otomobilleri Rolls satmaya başladı. Otomobillerin adı "Rolls Royce" oldu. Lüks marka Rolls Royce'un kaputundaki zarif şekil 1911 yılından geliyor. Şekil, tasarımcının sevgilisini temsil ediyor. Orijinal adı "Spirit of ecstasy"(yeniliğin ruhu). Şekle, halk dilinde "emily" adı verildi.

SKODAÇek sembolü. Skoda'nın daire içindeki kanatlı ok, hayal eymeyi, itina göstermeyi, hız ve ilerlemeyi sembolize ediyor. Firma, kullandığı amblemle, bütün arabaların bu vasıflara sahip olduğunu göstermek istiyor.

SUZUKISuzuki amblemi,300 güzel sanatlar akademi öğrencisini katıldığı bir tasarım yarışmasıyla ortaya çıktı. Firma yetkilileri, "Uzlaştırıcı" buldukları büyük "S" harfini, yüzlerce amblem arasından seçti. Amblem, 1961 yılından bu yana Suzuki markasını temsil ediyor

MITSUBISHIÜç kanatlı baklava şeklindeki amblemde, Samurai armasından esinlenilmiş (Samurai Erdemi). Firmayı kuran iki Japon aile, tercih ettikleri amblemin sorumluluk bilincini, centilmenliği ve cemiyetler arası uyumu simgelediğine işaret ediyor.

ALFA ROMEOAlfa Romeo amblem tasarımı, İtalya'nın Milano şehri ile ülkenin soylu ailesi Visconti etrafında dönüyor. Kırmızı haç soyluluğu, beyaz zemin halkı ve köylüleri simgeliyor. Taç giymiş engerek yılanı ise soylu Viscoti Ailesi'nin armasından alındı.

NISSANMarkanın, daire içine yazılmış ismi, güneşin doğuşu ile Japon bayrağındaki beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı simgeliyor. Amblem, dürüstlüğü ve samimiyeti sembolize ediyor.

OPEL


21 Ocak 1863'te girişimce Adam Opel tarafından kuruldu. Opel, önceleri sadece dikiş makineleri ve bisiklet üretiyordu. 1899 yılında otomobil üretmeye başladı. Amblemdeki tekerlek güveni, şimşek ise hızı simgeliyor.

VOLVO


İsveç'in savaş tanrıçası Volvo arabalarını, İsveç'in çeliğini sembolize eden daire ve ok süslüyor. Amblemin yaratıcısı, demir silahlarla donatılmış savaş tanrısı Merih'i simgelediği figürde, aynı zamanda markanın sağlamlığına işaret ediyor.
Logged

Gönderen
kdristnbl
tirnaksiz
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Yaş: 26
Yer: Sisli
Mesaj Sayısı: 6013WWW
« Yanıtla #1 : 24 Haziran 2014, 19:42:56 »

Paylaşım için teşekkürler ok
çoğunu bilmiyordum.
Logged

34 KTN 03 (Anlatilmaz yasanir)


Kasabadaki en iyi silahşör olunca,herkes sizinle boy ölçüşmek ister cool cool

Gönderen
FacomX
Fatih
Moderatör
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Yaş: 43
Yer: İstanbul
Mesaj Sayısı: 20473


Insignia Cosmo 1.6 T


WWW
« Yanıtla #2 : 24 Haziran 2014, 20:06:37 »

Konu hortlatmayı seviyorsun kadir
Logged2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Gönderen
cagri
Admin
*
Çevrimiçi Çevrimiçi

Yaş: 26
Yer: İstanbul
Mesaj Sayısı: 12686WWW
« Yanıtla #3 : 24 Haziran 2014, 20:07:58 »

adam yine boş kalmış yaa
LoggedINSIGNIA CLUB TÜRKİYE

Gönderen
kdristnbl
tirnaksiz
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Yaş: 26
Yer: Sisli
Mesaj Sayısı: 6013WWW
« Yanıtla #4 : 24 Haziran 2014, 20:53:47 »

Abi 15000 kere okunmus ve hic cevap verilmemis
Guzel bilgiler bence
Cagri sana gelince evil neyse affediyorum
Logged

34 KTN 03 (Anlatilmaz yasanir)


Kasabadaki en iyi silahşör olunca,herkes sizinle boy ölçüşmek ister cool cool

Gönderen
Hasan_apg09
A rh ( + )
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Yaş: 33
Yer: istanbul bahçeşehir
Mesaj Sayısı: 10704WWW
« Yanıtla #5 : 24 Haziran 2014, 21:43:17 »

Abi 15000 kere okunmus ve hic cevap verilmemis
Guzel bilgiler bence
Cagri sana gelince evil neyse affediyorum

Evet 1500 kişi okumuş, bilgilenmiş ve hiçbiri bişi yazmamış, yıllar sonra sen çıkıp cevap vermişsin
Senmi normalsin, yoksa okuyan ama cevap yazmayan 1500 kişimi
Dur haksızlık yapmayalım bu 1500 kişinin yarısı ziyaretçidir, 750 kişi diyelim...
Logged

Gönderen
kdristnbl
tirnaksiz
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Yaş: 26
Yer: Sisli
Mesaj Sayısı: 6013WWW
« Yanıtla #6 : 24 Haziran 2014, 21:51:50 »

1500 degil abi 15000 kisi Ben normal oldugumu dusunuyorum
Logged

34 KTN 03 (Anlatilmaz yasanir)


Kasabadaki en iyi silahşör olunca,herkes sizinle boy ölçüşmek ister cool cool

Gönderen
Hasan_apg09
A rh ( + )
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Yaş: 33
Yer: istanbul bahçeşehir
Mesaj Sayısı: 10704WWW
« Yanıtla #7 : 24 Haziran 2014, 22:47:57 »

1500 degil abi 15000 kisi Ben normal oldugumu dusunuyorum

Hay maşallah, kim okumuş o kadar bende senin normal olduğunu düşünmek istiyorum, normalde olsan, anormalde olsan seni bu halinle seviyoruz
Logged

Gönderen
kdristnbl
tirnaksiz
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Yaş: 26
Yer: Sisli
Mesaj Sayısı: 6013WWW
« Yanıtla #8 : 24 Haziran 2014, 22:50:44 »

Nedenini buldum, ünlü logolar ve anlamları yazdıgında google amcaya 2. sırada bu konu çıkıyor
Logged

34 KTN 03 (Anlatilmaz yasanir)


Kasabadaki en iyi silahşör olunca,herkes sizinle boy ölçüşmek ister cool cool

Gönderen
cemal
Cemal
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Yaş: 58
Yer: Zonguldak
Mesaj Sayısı: 81


« Yanıtla #9 : 25 Haziran 2014, 07:51:43 »

peugeot ambleminin doğrusu?:kıbrıs girnede klisenin girişindekapı üstünde vardır bu amblem .hırıstiyanlık tarihinde kurucu olan bu ordunun bayrak amblemidir.ancak inernet bilgisinde bu açıklama yoktur.
Logged

Gönderen
MERCAN41
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Yaş: 26
Yer: İZMİT
Mesaj Sayısı: 599« Yanıtla #10 : 25 Haziran 2014, 08:55:43 »

Yorumlari okumak daha iyiydi
Logged


                                                    41 BH 241

2015 Ford Mondeo Titanium + Platin Beyaz + Sunroof + Tekno Paket + Ford Dynamic LED

Gönderen
FacomX
Fatih
Moderatör
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Yaş: 43
Yer: İstanbul
Mesaj Sayısı: 20473


Insignia Cosmo 1.6 T


WWW
« Yanıtla #11 : 25 Haziran 2014, 09:58:54 »

Geçmiş konularda logolarla ilgili çok tartışma çıktı geçmiş konuları okursanız sevinirim

Anlayışınız için teşekkürler.
Logged2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
 
Gitmek istediğiniz yer: