Reklamlar
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Seramik Kaplama Yapılan Araca Boya Ekspertizi  (Okunma Sayısı 794 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
usaribas
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Yer: ANKARA

« : 29 Aralık 2016, 22:59:56 »

Arkadaşlar,
Seramik kaplama yapılan araca boya ekspertizi yapılamayacağı söyleniyor bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mı?

Opel Insignia 1.6 CDTI Cosmo AT + Kış Paketi
Who needs an SUV when I've got the Insignia sedan

Gönderen
akif hoca1
Üye

Çevrimiçi Çevrimiçi

Yer: antalya

« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2016, 23:02:31 »

Arkadaşlar,
Seramik kaplama yapılan araca boya ekspertizi yapılamayacağı söyleniyor bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mı?

İlk defa böyle birşey duyuyorum.
Tamamen Söylenti..

Beyaz 1.6 T Cosmo Flexride DVD800 Infinity

Gönderen
Insignia
Umut
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Yer: Diyarbakır

Pas-sat

« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2016, 23:08:10 »

Seramik kaplama ile gelecek kalınlık yaklaşık 3-5 mikron.Orjinal aracın boyası minumum 50 mikrondan başlar sonradan boyalı yüzeylerde ustanın maharetine göre 200 mikron ve fazlası olarak çıkar.Yani 3-5 mikron ölçümü çok değiştirmez.

Ellere yar oldu
Mazot Power 2.0 CDTI
Cosmo,sunroof,dvd800+interface,flexride,bej deri

Gönderen
usaribas
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Aralık 2016, 23:18:27 »

http://www.yesilotoekspertiz.com.tr/post/kaplamali-araclarda-sizi-bekleyen-tehlike-51

Burada da yapılamayacağı söyleniyor.

Gönderen
Insignia
Umut
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Pas-sat

« Yanıtla #4 : 29 Aralık 2016, 23:27:07 »

Folyo veya koruma bantları tabiki boyayı gizler ve altında ne olduğu belirsiz olur.Seramik,nano,waxta siz zaten direk boyayla temas halinde oluyorsunuz.İkisi ayrı şey.

Ellere yar oldu
Mazot Power 2.0 CDTI

Gönderen
earl-2000
erdal
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Yer: ankara

« Yanıtla #5 : 29 Aralık 2016, 23:42:09 »

Seramik kaplama ile folyo kaplama ayrı şeyler, folyo kaplama boyadan bile kalın bir materyalken seramik kaplama su gibi boya üzerine ince bir tabaka sürülerek uygulanıyor. seramik kaplamalı aracın boya ekspertizi yapılabilirken folyo kaplama aracın altından ne çıkacağı muamma.

Gönderen
usaribas
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 30 Aralık 2016, 01:41:01 »

Seramik kaplama ile folyo kaplama ayrı şeyler, folyo kaplama boyadan bile kalın bir materyalken seramik kaplama su gibi boya üzerine ince bir tabaka sürülerek uygulanıyor. seramik kaplamalı aracın boya ekspertizi yapılabilirken folyo kaplama aracın altından ne çıkacağı muamma.

Yalnız bu yazıda seramik kaplama için de aynı şey söyleniyor. Yazıyı buraya kopyalayım

2.el araç alımlarında dikkat edilmesi gereken hususlardan birtanesi de kaplamalı araçlar. Son dönemlerde ülkemizde moda olan ve her geçen gün sayısı artan kaplamalı araçlar, her zaman sanıldığı gibi zevk için kaplanmamaktadır. Değer kayıplarına sebeb olan kaporta, boya aksamında olabilecek tamir onarım ve boyayı gizlemek için kullanılan kaplamalı araçları bilmeden alırsanız sonunda ciddi anlamda zarar edebilirsiniz. Kaplamalı araçların kaporta boya aksamı tespit edilemediğinden ve aracın boyasını korumak adı altında kaplatılıp satılan bu araçlar her zaman denildiği gibi olmayabilir. Özellikle lüks segment araçlarda uygulanan bu yöntem sizi mağdur edebilir. Kaplamalı aracın boya tespiti yapılamayacağından aracın hasarı gizlenebilir. Art niyetli satıcıların başvurduğu bu yöntem aslında orijinal olmayan hasarlı araçların hasarını gizlemek için kullanılıyor. Dolayısı ile aracın şekline kaplama rengine aldanıpta yapacağınız ticaret sonrasında mağdur olabilirsiniz. Mağdur olmamak adına, ister şeffaf folyo kaplama olsun, ister araç renk değişimleri, seramik kaplama olsun bu tür kaplamaların olduğu araçları almadan önce bir daha düşünün. Oto ekspertiz servislerinde özel veya yetkili servislerde bu aracın boyasını görebilecek bir teknoloji yok. Bu yüzden kaplamasını söktürmeden aracı ekspertiz kontrolünden geçirmeden arabayı alırsanız mağdur olursunuz. Kaplamalı bir araç alırken araştırmanız gereken en önemli konular: kesinlikle karşı tarafa güvenmeyin, kaplamalı aracın altı görülemeyeceğinden kaplamayı söktürün. Satıcı kabul etmez ise zaten şüphe artacaktır.

Bir müşteri yorumu;

Mercedes 2015 model c180 almak için aracı yeşil oto ekspertize götürdüm. Ekspertizin Servis müdürü Halil bey aracın kaplama olduğunu ve bu şekilde rapor veremeyeceklerini söyledi. Satıcıya sorduğumda sıfır km aldığı arabasını boya koruması için yetkili serviste 6 bin tl ye kaplattığını ve faturasının olduğunu söyledi. Satıcı nakite ihtiyacı olduğunu bu yüzden arabasını satması gerektiğini kaplamayı da boyayı korumak için yaptırdığını söyledi. Araba açık mavi bir renk bu arada. Arabayı almaktan vazgeçtim. Sonrasında arabanın kaplama yapıldığı yetkili servisten sağolsun bir arkadaş buldum. Ona arabanın plakasını verdim. Meğer araba arkadan hasar almış. Yetkili serviste bir güzel yapılmış. Yapılıp teslim edildikten sonra araç sahibi yetkili servise aracı komple kaplattırmak için getirmiş. Aracı seramik kaplamışlar. Araç sahibini arayıp sordum haberinin olmadığını söyledi. Ortalık çakal dolu. Halil beyi arayıp teşekkür ettim. Şimdi sıfır km bir araç alacam."

Evet ortalık gerçekten çakal tarifi az bile gelir ne denirse o dolu. Sıfır araç alırken bile şüphe içerisinde kalınıyor bu ülkede.
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2016, 01:43:37 Gönderen: usaribas » Logged

Gönderen
usaribas
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 30 Aralık 2016, 01:59:00 »

Bende seramik kaplamanın boya ekspertizi yapılmasına engel olmayacağını düşünüyorum. Ancak bu yazılanlar aklımı karıştırıyor. iSerami kaplamalı araca boya ekspertizi yaptıran var mı?

Gönderen
Insignia
Umut
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Pas-sat

« Yanıtla #8 : 30 Aralık 2016, 08:35:24 »

İnsanı kendinden şüphe ettiriyorsunuz. Maalesef her yazılan doğru değil.

Burdaki linkte 16.sıradaki entryi okuyunuz.Hatta yukardan aşağı inip okursanız daha güzel olur.Kendisi prof olarak çalışıyor.Entryde fotoğrafta var.

http://www.detailturkey.net/konu/nasiol-zr53-seramik-kaplama-kir-iticiligi.22423/page-2

Ellere yar oldu
Mazot Power 2.0 CDTI

Gönderen
cagri
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Yer: İstanbul

« Yanıtla #9 : 30 Aralık 2016, 09:22:57 »

içinde "kaplama" lafı geçiyor diye folyo kaplama gibi birşey sanıyorlar heralde

INSIGNIA CLUB TÜRKİYE

Gönderen
usaribas
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 30 Aralık 2016, 12:10:23 »

Burdaki linkte 16.sıradaki entryi okuyunuz.Hatta yukardan aşağı inip okursanız daha güzel olur.Kendisi prof olarak çalışıyor.Entryde fotoğrafta var.

http://www.detailturkey.net/konu/nasiol-zr53-seramik-kaplama-kir-iticiligi.22423/page-2

Bu linkle olay açıklığa kavuşmuş oldu. Teşekkürler zahmet verdim. Bugün boya ekspertizi yaptırmaya gidecektim ancak yoğun kar yağışı var. Kiyamiyorum İnsignia ma garajında dursun

Gönderen
Kahvecioğlu
Fatih Kahvecioğlu
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Yer: Aydın

www.drkahvecioglu.com

« Yanıtla #11 : 30 Aralık 2016, 12:18:55 »

Benim sanayide boya ustam var 9-10 yaşından bu yana araba boyuyor. Benzer bir muhabbette kaplamayla boya kalınlığının çok az değiştiğinden bahsetmişti. Ancak bu cihazlar tampon ya da renaultların ön çamurluğu gibi kompozit malzemelerde yanlış sonuçlar verebiliyormuş.

2014 INSINGNIA 1.4 TURBO Sedefli Mahagony Kahve Edition Elegance + Stil Paket + Sunroof Paketi
2016 MOKKA X 1.6 CDTI AT Amber Turuncu Excellence + Opel Eye + Deri Paketi + Sunroof Paketi

Gönderen
ua731
Zihnican ÖZER
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Yer: Ankara

41 AZ 863

« Yanıtla #12 : 30 Aralık 2016, 13:56:47 »

Seramik kaplama ile gelecek kalınlık yaklaşık 3-5 mikron.Orjinal aracın boyası minumum 50 mikrondan başlar sonradan boyalı yüzeylerde ustanın maharetine göre 200 mikron ve fazlası olarak çıkar.Yani 3-5 mikron ölçümü çok değiştirmez.

super  ok

1.6 Turbo 180 hp Cosmo - Flexride - DVD 800 (2012)
-
1.4 TSI 160 hp DSG VW CC - Exclusive (2015)
-
2.4 D5 185 hp Volvo XC90 (2006)

Gönderen
usaribas
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 10 Ocak 2017, 22:58:25 »

Arkadaşlar sıfır aracıma boya expertizi yaptırdı bayininin şüpheli tutumu. Araç orijinal çıktı bir sorun yok. Aracın orijinal boyası 150 mikron ( bel altında seramik kaplama iyi çalışılmamış bu arada o da çıktı ) seramik kaplama 50 mikron ölçümde farkettiriyor. Kaput film kaplamada 100 mikron. Bayiye seramik kaplamanın iyi yapılmadığını belirttim. Bir kat daha geçeceklerini söylediler. Özetle seramik kaplama araca boya expertizi yapılır.

Gönderen
akif hoca1
Üye

Çevrimiçi Çevrimiçi

Yer: antalya

« Yanıtla #14 : 10 Ocak 2017, 23:45:47 »

50 mikron mümkün değil,  benim bildiğim ürünler içerisinde kaplama max. 3 mikron.  50 mikron lık bir seramik kaplama ile ilgili yazılı bilgi veren veren bir üretici varsa paylaşırsanız sevinirim..

Beyaz 1.6 T Cosmo Flexride DVD800 Infinity

Gönderen
usaribas
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #15 : 11 Ocak 2017, 01:04:45 »

50 mikron mümkün değil,  benim bildiğim ürünler içerisinde kaplama max. 3 mikron.  50 mikron lık bir seramik kaplama ile ilgili yazılı bilgi veren veren bir üretici varsa paylaşırsanız sevinirim..
Mikron 1 milimetrenin 1000 de 1 dir. 3-5 mikronluk kalınlık yok gibidir. Ancak çok hassas bir puskurtme yöntemi ve cnc kontrollu makineler ile o kalınlığa ulaşilir. Siz sanırım micron2 birimi ile karıştırıyorsunuz. micron2 mm nin yüzde biridir. O da sizin dediğiniz gibi 30 mikrona denk gelir. Esasında mikron ve mikron2 diye bir ölçü birimi de yoktur. Mikron mikrometrenin kısa adıdır. Değer çok küçük olduğu için okuma kolaylığı sağlansın diye ölçü aleti mm nin 100 de 1 ni gosterir. Buna da piyasada mikron2 adı vermişler ve bu iki birim birbirine karışmış.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2017, 01:13:02 Gönderen: usaribas » Logged

Gönderen
usaribas
Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #16 : 11 Ocak 2017, 21:00:29 »

dontknow