Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Zorunlu kış lastiği uygulaması

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Zorunlu kış lastiği uygulaması

Ülkemizde 5 yıldır uygulanan ve sadece ticari araçları kapsayan kış lastiği zorunluluğunda kapsam genişletildi. Bu kıştan itibaren özel otomobiller de zorunlu olarak kış lastiği takacak. 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmayan araçlara 625 lira para cezası uygulanacak.

Bu kış özel otomobiller de kış lastiği takacak!
    http://bndl.tw/4zUfGzEe
    insignia 1.6 cdti sport AS + ÇG 2 paketi

Hadi Hayırlısı

Güzel bir uygulama ama illere göre farklılık olacak mı acaba

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

kesinlikle yağış esnasında yazlık lastiklerle yola çıkıp kazalara sebep verenlerin ehliyetlerine dahi el koyulmalı. hele trafiğe sebep olup saatler çalanların.
      benim aracımda kış lastiği yok henüz, ve böyle durumlarda kesinlikle kar yağışlı ve buzlu havalarda yola çıkmıyorum. herkes duyarlı olmalı bu konuda.

uygulamaya gelince, şehir içinde ceza keseceklerini sanmıyorum. şehirler arası seyahatlerde olabilir.

derken haber detayında varmış zaten
      Şehirlerarası yolda zorunlu, il sınırlarında Valiliğe bağlı

01 Aralık-01 Nisan arasındaki dört aylık kış döneminde şehirlerarası yollarda seyahat eden bütün araçlar kış lastiği kullanmak zorunda. Şehir içinde uygulama yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak valilikler tarafından belirlenecek ve duyurulacak. Valilikler, tarih aralığını öncesinde veya sonrasında 1’er ay artırabilecek.
      1.6 CDTI 136Hp Otomatik Cosmo/ Carbon Flash Black / UV Kaput Koruma Filmi / Boya Koruma
      Flexride Şasi/ Çevre görüş 2 + Opel Eye/ Stil Paket(19"J+Deri Döşeme+Isıtmalı Koltuklar+BOSE Ses Sistemi) / Sunroof / R700+Carplay/Adaptive Cruse Control

Yorum

Güzel bir uygulama, konunun özeti aslında aşağıdaki gibi;

"01 Aralık-01 Nisan arasındaki dört aylık kış döneminde şehirlerarası yollarda seyahat eden bütün araçlar kış lastiği kullanmak zorunda. Şehir içinde uygulama yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak valilikler tarafından belirlenecek ve duyurulacak. Valilikler, tarih aralığını öncesinde veya sonrasında 1’er ay artırabilecek."
        http://bndl.tw/4zUfGzEe
        2011 MODEL ,1.6T 180hp, DVD800

Yorum

Ülkemizde her olay yarım yamalak, önceki yönetmelikte eksiklikler müphem konular vardı,yine var.
          Örneğin kış lastiği genellikle 'çeker aksa' takılıyor, oysa dört tekere de takılması lazım, bu konu yine karanlık.
          Araçta kış lastiği olsa bile -eskiden olduğu gibi- zincir ve çekme halatı da bulunduracakmışız bu iyi

Yorum

Yeni masraf çıktı desenize.

Yorum

Güzel haber.....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: balkes View Post
                Yeni masraf çıktı desenize.
                Büyük bedellerden korur

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mozarto View Post

Büyük bedellerden korur
                  Katılıyorum.

Yorum

Beyler madem zorunlu, mokka için nokian kış lastiği alayım diyorum. Atın ölümü arpadan olsun. Bir de kış lastiğini yazdan almak mantıklı mı, fiyatlar aşırı yükselir mi?

2014 INSINGNIA 1.4 TURBO Sedefli Mahagony Kahve Edition Elegance + Stil Paket + Sunroof Paketi
                    2016 MOKKA X 1.6 CDTI AT Amber Turuncu Excellence + Opel Eye + Deri Paketi + Sunroof Paketi

Yorum

Kesinlikle iyi olmuş, Avrupada TÜV lastik diş derinliğinin yanında 5 yıl şartı da arıyormuş, bizde ikinci el lastik piyasası bile cep yakıyor.

Yorum

http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi...bitti-2025131/

Mobilden giren arkadaşlar için;

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerde kış lastiği kullanma zorunluluğunun özel otomobillerde uygulanıp uygulanmayacağı hususunda tereddüdün yaşandığı ve kamuoyunda yanlış bir algının oluştuğu tespit edilmiştir. Bu nedenle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve muhtemel yanlış bir algıya neden olmamak için aşağıdaki hususların açıklanmasına ihtiyaç duyulmuştur.
                        Bakanlığımızca 01.04.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’ ile 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Hususi olarak tescil edilmiş taşıtların, yani özel otomobillerin kış lastiği takmaları zorunluluğu bulunmamaktadır” denildi.Açıklamada, “Belirtilen tarih aralıklarında il sınırları içerisinde kış lastiği uygulamasının yapılıp yapılmayacağı ile ilgili duyurular da ilgili valiliklerce yapılacaktır” ifadesine yer verildi.
                        Insignia Sport Line 1.6 CDTI 136 Hp AT6

Yorum

Kış lastiği kullanma zorunluluğu kanunen yok ama can güvenliğini önemseyenler bence alıp taksa daha doğru olur. Kış lastiği kar lastiği değildir. Maalesef bu konuda yanılanlar çoğunlukta.
                          +7 derece altı sıcaklıkta yaz lastiği taş gibi olurken kış lastiği hala yumuşak kalıyor. Tabi bu demek değildir ki buz üstünde kışlık lastik, yazın yazlık lastik performansı verecek.
                          1. 2000 Volkswagen Passat 1.8T Comfortline, Manuel, Deniz Mavisi; 259.400km ----> Satıldı
                          2. 2012 Renault Fluence 1.5 dCi Business, Manuel, Gri; 81.500km ----> Satıldı
                          3. 2011 Opel Insignia 2.0 CDTI Edition Elegance, Otomatik, Beyaz, 88.500km ----> Satıldı
                          4. 2017 Volkswagen Polo 1.4 TDI Comfortline, DSG, Beyaz 46.000km ---->; Satıldı
                          5. 2013 Kia Ceed 1.6 CRDI Premium, Otomatik, Siyah, 98000km ---->; Satıldı
                          6. 2016 Opel Insignia 1.6 CDTI Cosmo+Stil, Otomatik, Siyah

Yorum

Orjinal yazı sahibi: oguzhanc64 View Post
                            Kış lastiği kullanma zorunluluğu kanunen yok ama can güvenliğini önemseyenler bence alıp taksa daha doğru olur. Kış lastiği kar lastiği değildir. Maalesef bu konuda yanılanlar çoğunlukta.
                            +7 derece altı sıcaklıkta yaz lastiği taş gibi olurken kış lastiği hala yumuşak kalıyor. Tabi bu demek değildir ki buz üstünde kışlık lastik, yazın yazlık lastik performansı verecek.
                            Hocam haklısınız. Kesinlikler canını önemseyenler ya alacak kullanacak ya da arabasını çıkarmayacak dışarı. Ayrıca dediğiniz gibi kış lastiğinin yaz lastiğinden farkı kauçuk yapısının düşük sıcaklıklarda bozulmaması ve ayrıca tahliye kanallarının daha çok olmasıyla tutunmayı arttırmasıdır. Eğer ben buza gireceğim derseniz o zaman maalesef gidip çivili lastik almak gerekiyor.
                            Insignia Sport Line 1.6 CDTI 136 Hp AT6

Yorum

Ben Ankara da yaşıyorum. Kışlık lastiğin gerekliliğine çok inanıyorum. Zaten kullanıyordum, şimdi herkes kullanacak yollar daha da güvenli olur belki ..

Yorum

İşleniyor...
                              X