Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Corsa Sport Koltuk Isıtma uygulaması

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

Ynt: Corsa Sport Koltuk Isıtma uygulaması

Orjinal yazı sahibi: Tunaks
    bu kadar yapılmış olan aktivetileri görünce bizimde iştahımız kabardı serdar bey
    hız sabitleyici
    park sensörü
    yağmur ve ışık sensörü olarak
    sizden destek alabilirmiyim şimdiden teşekkürler wsh2
    Merhaba,

Söz konusu mesajı Şubat 2012'de atmışım, aradan tam 3 yıl geçmiş.
    Bu sürede o yazdıklarımın hepsini tamamen orijinal parçalar kullanarak, orijinal elektrik şemalarına sadık kalarak fabrikasyon sistemlerle bire bir aynı çalışacak şekilde gerçekleştirmişim.
    Yetkili servislerin "yapılamaz" diye kestirip attığı bu tip modifikasyonların yapılabilirliğini göstermek adına çok başarılı çalışmalar olduğunu düşünüyorum

Fakat şunu hatırlatmam gerekir :
    1. Aracın "Sport" donanımlı olması
    2. Fabrikasyon olarak ESP ve sunroof opsiyonlarına sahip olması
    ve bu sayede de BCM ünitesi ve kablo demetlerinin de standarttan farklı olması çok büyük bir artı idi.

Essentia-Enjoy gibi donanım seviyelerinde ve herhangi bir ekstra opsiyona sahip olmayan araçlarda bazı kablolar ve bazı soketler hazır bulunmuyor.

Örneğin yağmur sensörünün, Touch & Connect sisteminin handsfree fonksiyonu için takılan mikrofonun ve elektrokromatik aynanın soketleri tavan aydınlatmasının arkasında ucu bantlanmış olarak boş vaziyette durmakta idi. Tek yaptığımız bu yeni donanımların kablolarını boşta duran sokete takıp, Tech2 ile gerekli aktivasyonları yapmak oldu, tek bir yeni kablo bile çekmedik. Bu soketler olmasaydı işimiz çok daha zor olacaktı.

Ayrıca standart BCM modülünün bu ve benzeri fonksiyonları destekleyip desteklemeyeceği de bir muamma.
    Bir ihtimal sadece yazılım değişikliği ile destekleyebilir, ama kötü ihtimal de modül içindeki devrenin donanımsal olarak desteklemeyip komple modülün değişmesi gerekebilir.

Özetle imkânsız hiç birşey yok ama aracın donanım seviyesine ve fabrikasyon opsiyonlarına bağlı olarak herkes benim kadar şanslı olmayabilir.
    Ben yine de elimden gelen desteği veririm elbette

Yorum

Emeğinize sağlık keyifle kullanın bu opsiyonları sonradan yapmak, yaptırmak büyük özveri...

Yorum

öncelikle hızlı geri dönüşünüz için teşekkürler benim aracımda 1.3cdti sport otomatik camtavan bi araç bu kadar kullanılabilir özellik varken ve yapılmış olan örnek sizin araç cesaret verdi bu işe araca gid ekran komple piano black konsol sipariş verdim teypte geldi hepsi bugün yarım yamalak montaj yapıp çalıştırdım yarın hız sabitleyici kol ve arka aydınlatma sipriş verdim onlarıda hep birlikte montaj yaptırıcam maslak sanyide bu işlerden anlayan bir ustaya gerekli olaN Parçaları ebaydan biraz araştırdım ama kargo paralarını görünce vazgeçip yurt dışına çıkıp(gerekirse aracımla gidip level atlayıp gelmek istiyorum
        yagmur ve far sensörü iç kararan ayna ve mümkün olursa ESP )

Yorum

öncelikle hızlı geri dönüşünüz için teşekkürler benim aracımda 1.3cdti sport otomatik camtavan bi araç bu kadar kullanılabilir özellik varken ve yapılmış olan örnek sizin araç cesaret verdi bu işe araca gid ekran komple piano black konsol sipariş verdim teypte geldi hepsi bugün yarım yamalak montaj yapıp çalıştırdım yarın hız sabitleyici kol ve arka aydınlatma sipriş verdim onlarıda hep birlikte montaj yaptırıcam maslak sanyide bu işlerden anlayan bir ustaya gerekli olaN Parçaları ebaydan biraz araştırdım ama kargo paralarını görünce vazgeçip yurt dışına çıkıp(gerekirse aracımla gidip level atlayıp gelmek istiyorum
          yagmur ve far sensörü iç kararan ayna ve mümkün olursa ESP )
          O zaman ilk iş olarak tavan aydınlatma grubunu söküp indirin, gözle ve/veya elle ön kısıma doğru boşta duran bir kablo demeti olup olmadığını kontrol edin.
          Eğer yağmur sensörü/elektrokromatik ayna ve mikrofon için üç ayrı küçük soket mevcutsa işiniz kolay olacak.

Aynanın konnektörünü ilgili sokete bağlayacaksınız, Tech2 ile BCM menüsü altında aktive edeceksiniz, direkt çalışacak.
          Geri viteste devreden çıkması falan hepsi kendiliğinden çalışıyor olacak.

Yağmur sensörünün bağlantısı da, yine soket mevcut ise, bir o kadar kolay. Aynı şekilde BCM menüsü altından aktive edilecek.

Fakat sensör için başka zorunluluklar da var, işin o kısmı maliyetlerden dolayı canınızı sıkabilir.
          Opel, kullandığı ön camları yağmur sensörlü araçlar için olanlar ve sensörsüz araçlar için olanlar diye ikiye ayırmış
          (Bir de güneş ışınlarını emen veya yansıtan diye ayrı bir sınıflandırma var, ama o şimdilik konumuz dışıında)
          Sensörlü araçlarda sensörün monte edileceği pozisyonda küçük yuvarlak bir alan mevcut, ve camın tüm diğer kısımlarında olan dağılmaya karşı/güneşe karşı koruma katmanları o alanda yok.
          Sensörsüz araçlarda ise böyle bir açıklık yok.
          Yani aracınızdaki standart cama sensörü taktığınızda, muhtemelen ışık değişimlerini ve yağmur damlalarının yarattığı titreşimleri ya hiç algılamayacak, ya da algılasa bile gerektiği kadar hassas ölçüm yapamayacak.
          Sensörün görevini tam olarak yapabilmesi için sensör açıklığına sahip cam kullanılması bana göre kaçınılmaz, aksi takdirde Opel mühendisleri böyle bir ayrımı gerekli görmezlerdi.

Ayrıca, yağmur sensörünün üstüne geçip ayna ayağını ve sensör bağlantılarını kapatacak olan iki parçalı bir plastik kaplama var.
          Camı değiştirmeden sensörü ve elektrokromatik aynayı taktığınızda, bu plastik parçalar yerine oturmaz.
          Çünkü ayna ayağının standart camdaki pozisyonu ile sensöre uygun olan camdaki pozisyonu farklı.
          Bu kaplamaları takmazsanız da sensör, bağlantıları ve ayna ayağı açıkta kalıp çirkin bir görüntü yaratır.

Özetle, yağmur sensörü için cam değişimi şart.
          Bunun yanında, montaj klipsi, sensör ile cam arasına konan yuvarlak jel parça, kaplamalar ve bir de A (otomatik) pozisyonlu far anahtarını almanız gerekiyor.

Sorularınız varsa yazabilirsiniz.

Yorum

Az önce otoparkta söküp baktım ve kablo demwti orda beni bekliyordu anahtarı yurt dışında buldum sensör ve ayna sahibindende var geriye ön cam kalıyo takribi fiyat nedir serviste montajını yaptırabilcek usta gerek

Yorum

Az önce otoparkta söküp baktım ve kablo demwti orda beni bekliyordu anahtarı yurt dışında buldum sensör ve ayna sahibindende var geriye ön cam kalıyo takribi fiyat nedir serviste montajını yaptırabilcek usta gerek
              Cam değişimi ve yağmur sensörü montaj+aktivasyonunu Odak'da yaptırabilirsin.
              Çağrı arkadaşımız yardımcı olur.

Sensör açıklığına sahip ön camın iki çeşidi var, biri standart, diğeri ise güneş ışığını yansıtma özelliğine sahip.
              Opel bu özelliği Almanya'da "Solar Reflect" adı altında opsiyon olarak sunuyor.
              Ben onu taktırdım.

Katalog kodu 51 61 365, liste fiyatı 1129 TL + KDV
              Yetkili servisten temin edeceğin parçaları yine o serviste taktırırsan hem parça hem de işçilik için liste fiyatlarından aracın yaşına göre değişen oranlarda Opel Club Card indirimi alabilirsin.
              5 yaş ve üzeri araçlar için geçerli indirim %25.

Ayna, sensör ve far anahtarını internet üzerinden temin edeceğini varsayarsak, cam dışında servisten temin etmen gereken başka parçalar da var.
              Katalog kodlarını ve liste fiyatlarını aşağıda veriyorum.

62 38 844 - KLİPS 22 + KDV
              12 72 429 - KÖPÜK 54 + KDV
              64 28 647 - KAPAK 20 + KDV

Yorum

Bayrampaşa odaktan bazı parçaları bir ay bekleyerek getirttim montaj için tecrübeli bi elektirikçi yoktu sanırım orada çağrı arkadaşımız topkapıda galiba bugün iç parçalar boyası bitti bütün parçaları bitirince foto paylaşıcam yarın bi odaka uğrayıp çağrı arkadaşımızla tanışırız o zman Yardımların için çok tşk ederim şimdiden

Yorum

İşleniyor...
                X