Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Corsa Sport yol bilgisayarı uygulaması

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Corsa Sport yol bilgisayarı uygulaması

Temmuz 2007'de aracın siparişini geçerken, opsiyon listesine koymadıkları için GM Türkiye'ye en çok saydırdığım donanımların başında yol bilgisayarı gelmekteydi. Avrupa'da 100 euro gibi komik bir fiyata alınabilen bu opsiyon Türkiye'de sadece Cosmo donanımında, o da otomatik klima ve park sensörlerini de içeren teknik paketle birlikte alınabiliyordu. Orada da komik durumlar mevcuttu, Türkiye'ye ithal edilen Cosmo'ların %99.9'u zaten Teknik Paketli geliyordu ama yine de opsiyon gibi görünüyordu.

Teknik Paket alındığında gelen ortadaki büyük grafik ekran (GID - Graphic Information Display) yol bilgisayarı verilerini de görüntülüyor, ancak Avrupa'daki gibi tek başına yol bilgisayarı opsiyonu alındığında ortadaki ekran küçük (TID - Triple Information Display) kalıyor, yol bilgisayarı verileri ise gösterge panelinde kadranların arasındaki ekranda (DIC - Driver Information Center) görüntüleniyor. Bu ekranın da iki ayrı çeşidi mevcut, biri yol bilgisayarsız araçlarda kullanılan küçük boy, diğeri ise yol bilgisayarlı araçlarda kullanılan büyük boy. Biz sefil (!) Sport kullanıcıları yol bilgisayarı alamadığımız için kadrandaki ekranımız da haliyle küçüktü. 4 senedir kafaya taktığım mevzu, gösterge panelini komple değiştirip büyük ekranlı olanı takmak idi, ama servis camiasında 80 çeşit ayrı gösterge paneli arasından doğrusunun hangisi olduğunu bulabilecek babayiğit maalesef yoktu, ve parçanın yanlış gelmesi, veya doğru gelse bile çalışmaması, dolayısı ile paranın sokağa atılması ihtimali beni bu işe girişmekten alıkoyuyordu.

Aslında tüketim verilerini görmek gibi bir derdim hiç olmadı, hâlâ da yok. Ama Opel'in 21.yüzyılda bu kadar basit bir donanımı Sport adını verdiği ve Cosmo'dan bile birçok üstünlüğü bulunan bir donanım paketine standart olarak koymamış olmasına çok bozuluyordum, aracımın bu donanıma sahip olması artık bir takıntı halini almıştı. Sonunda, 1 ay kadar önce 700 TL gibi bir parayı sokağa atmayı göze alıp araştırmaya giriştim, parça kodundan emin olmak için EPC yazılımıyla saatler harcayarak şasi numaralarından yaklaşık 200 farklı aracın donanımlarını inceledim, programın servisteki 20 yıllık yedek parçacının bile bilmediği fonksiyonlarını kullanarak Almanya'dan getirteceğimiz gösterge panelini ve yol bilgisayarı kumandalı silecek kolunu tespit edip siparişi açtım.

Nihayet bugün parçalar geldi, ve Arkas Akatlar servisinde en az benim kadar hevesli ve meraklı mastertech Vehbi usta tarafından araca monte edildi. Yeni panelin Tech2 ile programlanması ve yol bilgisayarının aktive edilmesi esnasında bir ara hatalar verip yüreğimizi ağzımıza getirse de sonunda işlem başarı ile tamamlandı ve muhtemelen Türkiye'de yol bilgisayarı sonradan aktive edilen ilk Corsa D sahibi olarak tarihe geçtim.

Aşağıda bu maceranın fotoğrafları mevcut, sizlerle paylaşmak istedim...

Ambalajından yeni çıkmış taze gösterge paneli :

Panelin yakın çekimi :

Silecek kolunun takılması için direksiyon arkasındaki kapakların sökülmüş hali :

Yol bilgisayarı kumandalı silecek kolu takıldıktan sonra :

Eski panel sökülüp bir kenara atılmadan önceki son fotoğrafı

Yeni panel takılıp programlandıktan sonra :

Herşey yerli yerinde çalışır vaziyette

Ynt: Corsa Sport yol bilgisayarı uygulaması

hayırlı olsun fotolar çok büyük

2010 1.6 T Cosmo Beyaz + chip + ben

Yorum

Teşekkür ederim.

Foto linklerini değiştirdim.

Yorum

Çok güzel olmuş..

Fakat bu paneli bir opsiyon göstermesi veya 45 bin liralık pakete dahil Olmaması ayıp. Ama benim beden öğretmenimde var. Yol bilgisayarında anlık tüketimi gösteriyor.
        Sonuna Kadar Vectra , Sonuna Kadar 125 HP , Sonuna Kadar LPG Power hiho

Yorum

Orjinal yazı sahibi: 18XET01
          Çok güzel olmuş..
          Teşekkürler

Yorum

senin adına sevindim abi, bu tür güncellemeleri sonradan eklemek de oldukça keyifli, özellikle sistem çalıştıktan sonra
            darısı GID ekrana
            InsigniaTEAM

Yorum

Aynen öyle Çağrı, sağolasın

Önceden GID veya CID ekranda planlarım arasındaydı,
              ama 2010 model yılından itibaren Opel'in piyasaya sunduğu Touch & Connect fikrimi değiştirdi.
              5" renkli ekranı var, SD kart üzerinden Türkiye haritalı navigasyonu mevcut, Bluetooth bağlantısı USB girişi vs hepsi var
              Bir sonraki büyük planım bu...

Yorum

oda güzel fikir urock
                ondan sonrası için fikir veriyimmi? ihihi

[img width=800]http://www.modpark.com/resimler/opel-corsa-ledli-stop-yapimi-opel-modifiye-cersa-ledli-stoplar-opel-corsa-modifiye/021.jpg[/img]
                InsigniaTEAM

Yorum

Stoplar değişik olmuş doğrusu...
                  Ama benim orijinal olmayan değişikliklere biraz alerjim var maalesef

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cagri
                    oda güzel fikir urock
                    ondan sonrası için fikir veriyimmi? ihihi

[img width=800]http://www.modpark.com/resimler/opel-corsa-ledli-stop-yapimi-opel-modifiye-cersa-ledli-stoplar-opel-corsa-modifiye/021.jpg[/img]
                    Çok güzel bir uygulama. bende corsa varken çok incelemiştim bu arkadaşın yaptığı led uygulamasını. Tam farklı söküp yapacaktık ki bir iki eleştiri aldım. Onlardan bir tanesi de led uygulaması yapıldığında bagajın sert bir şekilde kapandığı zaman zamanla ledlerde patlama olduğunu sök tak çok uğraşırsın dediler yeltenmedim. ama gerçekten çok şık duruyor.

Yorum

Tamda o paralara gidip GID ekran alsaydınız diyecektim ki, başka düşünceniz varmış.
                      2011 Insignia 2.0 CDTI 130HP Edition + EP Active Select + Cyclone Navi (Safir Siyah)
                      2008 Alfa Romeo 159 1.9JTDm Q-Tronic Distictive Plus(Siyah)

Yorum

Orjinal yazı sahibi: hi_cazz
                        Tamda o paralara gidip GID ekran alsaydınız diyecektim ki, başka düşünceniz varmış.

Herşeyden önce GID/CID ekranların orta konsolda duruşuna pek bayılmıyorum. Gösterge panelinin yanında ortada ikinci bir yüksek çıkıntı bana kalırsa estetiği biraz bozuyor.

Ama bunu bir kenara koyup taktırmaya karar verseydim de, sadece ekranın değişmesi yetmiyor. Yol bilgisayarının GID/CID ekran üzerinden kontrolü için üzerinde BC düğmesi olan radyo/cd çalar ünitesi gerekiyor. Yani araçtaki BC düğmesiz CD30MP3 cihazı söküp yerine ya aynısının BC düğmeli olanından ya da CDC40, CD60 veya DVD100 gibi bir cihaz getirtip takmak gerekiyor.

Hem ayrıca yol bilgisayarı verilerinin orta konsol yerine hemen sürücünün gözünün önündeki gösterge panelinde görünmesi bence daha kullanışlı. Zaten daha önce de yazdığım gibi, aslında tüketim verileri ile filan pek ilgilendiğim yok, sadece bu mevzu takıntı halini aldığı için giriştim, amacıma da ulaştım, gayet de şık oldu

Bu arada ben bu konulara kafa yorup araştırma yaparken Opel güzel bir adım attı ve Touch & Connect'i çıkardı. Dokunmatik renkli ekranı, SD kartlı Türkiye haritalı navigasyonu, Bluetooth & USB bağlantısı filan herşeyi olan bir cihaz. 2500-3000 TL civarı bir maliyeti gözden çıkartmaya karar verdiğim an siparişi geçeceğim...

Yorum

Konuyu açan arkadaşa ulaşamıyorum arkadaşlar. Konu ile ilgili bana yardımcı olabilecek arkadaş var mı acaba? Ben de opel corsa 1.3 dizel ecoflex 2008 kullanıyorum ve yol bilgisayarı taktırmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. Selamlar.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: namsonac
                            Konuyu açan arkadaşa ulaşamıyorum arkadaşlar. Konu ile ilgili bana yardımcı olabilecek arkadaş var mı acaba? Ben de opel corsa 1.3 dizel ecoflex 2008 kullanıyorum ve yol bilgisayarı taktırmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. Selamlar.
                            Hocam bendede aynı 1.3 ecoflex (direksiyondan kumandasız) corsa var bu GID ekranı bnde uygulayabilirmiyim teyp vs değiştirmek gerekiyormu, neleri aktive edebilirim bilmiyorum birileri yardımcı olup bilgi verirse memnun olurum lakin bnde çok heves ettim bu ekrana

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Ulgudurcan
                              Orjinal yazı sahibi: namsonac
                              Hocam bendede aynı 1.3 ecoflex (direksiyondan kumandasız) corsa var bu GID ekranı bnde uygulayabilirmiyim teyp vs değiştirmek gerekiyormu, neleri aktive edebilirim bilmiyorum birileri yardımcı olup bilgi verirse memnun olurum lakin bnde çok heves ettim bu ekrana
                              Hoşgeldiniz, tanışma bölümünde kendinizi tanıtır ve paylaşımlarınızla foruma katkı sağlarsanız seviniriz
                              InsigniaTEAM

Yorum

İşleniyor...
                              X