Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Çiziksiz Yıkama Nasıl Yapılır

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Çiziksiz Yıkama Nasıl Yapılır

Sitemizin Detailing bölümünde yavaş yavaş bir bilgi birikimi olmaya başladı.Bende nacizane uygulama yaparken elde ettiğimiz tecrübeleri görsel olarak paylaşmak istedim.
    İlk olarak araçlarımızı hiçte abartılmayacak maliyetlerle ve imkanlar dahilinde nasıl yıkamamız gerektiğini anlatacağım.
    Kullandığımız araç Insıgnıa.Hangi renk olursa olsun çok fazla dikkat çeken bir araç.Bu nedenle aracın temiz parlak ve çiziksiz olması gerekir.Ben açıkcası aracım kirli ve çamurlu iken gezmeyi bırakın bakmaya bile dayanamıyorum.Zaten yollarda gördüğümüz bir çok üst sınıf marka araçlar her daim parlak ve temiz duruyolar.Bizimde böyle olmamız gerekir.

Gelelim asıl konuya:
    Genel olarak 2 method kullanırız.
    1- Basınçlı Yıkama Makinesi ve Foam Lance
    2- Çift Kova Yöntemi
    Foam Lance basınçlı yıkama makinasının ucunu takılan haznesinde ki şampuanı basınçlı suyla beraber atan ve bunu atarkende köpük yapan bir aparattır.

Köpük yapmak için kullanılan şampuanlar Turkiye de ve yurtdışı alışveriş sitelerinde mevcuttur.
    Ben şu anda yurtdışından aldığım Valetpro SnowFoam ve Turkiye den aldğım Proteo ve CG Maxi Suds şampuanlarını kullanıyorum.
    Bu şampuanların PH değerleri hem aracın bir önceki cilasını ve boyayı korumakta hemde kendinden cilalı oldukları için extra bir parlaklık sağlamaktadırlar.

Şampuanı Foam Lance ın şişesine koyuyoruz.Üstünü de ılık su ile tamamlıyoruz.Ne kadar şampuan koycağımız markaya göre değişmektedir.Ben genellikle hangi marka olursa olsun 2 parmak koyuyorum.Üstünede ılık su.Bu oran gün geçtikçe tecrübeye göre kişiselleştirilebilir.

Eğer araç üstünde çok fazla kir çamur vs. varsa köpük atmadan önce araç yıkanabilir.Fakat araç üstünde su kalıyorsa ve akmıyorsa bu atacağınız köpüğün hemen süzülmesine ve etki etmemesine sebep verir.Ben eğer çok kirli değilse köpük öncesi yıkamıyorum.

Köpük atarken aracın alt bölümlerinden başlamak daha faydalı olur.Yukarıdan başlarsanız üstten gelen köpük alt bölümlere ulaşır ve siz alt bölümlere köpük atarken zaten orada kirli köpük olacağından verimsiz olur.
    Detay gereken yerleri anten kenarları kapı kolları araç logo marka krom yüzeylerine cam fitillerini köpük üstündeyken sapı metal olmayan bir fırça ile temizleyebiliriz.

Jant temizliğinde ise acidic olmayan bir temizleyici ve fırça yeterlidir.Fırçada kıllarını tutan yerde metal olmasın yeter.Piyasada hemen hemen her yerde bulunabilir.
    Benim kulladığım bir kaç ürün var.Jantları yıpratanda var .En zararsız olanı ValetPro Billberry Wheel Cleaner olarak biliniyor.Turkiye de satılmıyor.Satanlar olabilir fakat yurtdışı alışveriş sitelerinde uygun kargo ücreti ile alınabilir.Jant durumuna göre sulandırıp kullanıyoruz.

1-2 dk bekledikten sonrada basınçlı yıkama makinesi ile tavandan aşağıya doğru aracı duruluyoruz.
    Unutmadan davlumbazlara da köpük ve basınclı su tutmayı unutmayalım.

Ardından fazla vakit kaybetmeden kurulamaya geçmeliyiz.Ben genelde gölgede yıkamayı ve kurulamayı tercih ederim.Güneş su lekelerini hemen orataya çıkarıyor.
    Kurulama havlusu olarak piyasada bir çok ürün var.Bunların abartısız en iyisi diyebileceğimiz havlu UberBlue Drying Towel dur.Microfiber olduğundan minumum çizik bırakır.Kendi ağırlının 10 katı suyu taşıyabilir.En büyük boyu tahmini 2ft-3ft(75cm-105cm) dır.
    Bizim araçlarımızı 1 defada hiç sıkmadan kurulayabilirsiniz.Kurulamaya tavandan başlayıp camlar kaput arka bagaj kapılar ve en son tamponlar şeklinde gidebilirsiniz.

Jantları kurularken eski bir bez veya üstübü kullanabilirsiniz.

Çift kova yöntemi ne gelirsek bu yöntem Foam Lance tan sonra da tek başına da uygulanabilir.
    Bu yöntemde aracımızı önce basınçlı veya normal şebeke suyu ile üzerindeki tozu ve kaba kiri alıyoruz.
    2 adet kova Grit Guard Yıkama Eldiveni(wash mitt) ve şampuan kullanıyoruz.

Grit Guard

2-3 kapak wax lı yıkama şampuanı kovanın birine dökülüp karıştırılır.
    Diğer kovanın altına Grit Guard ve sadece su konulur.(Grit Guard köpüklü kovaya da konulabilir)
    Köpüklü eldivenle tavandan başlayıp fazla bastırmadan yıkarız.Eldivendeki köpük azaldığında eldiveni sadece su olan kovada durulayıp sonra köpüklü kovaya daldırırız.Bu sayede eldivendeki birikintiler köpüklü kovaya transfer olmaz.İşte bu anda Grit Guard devreye girer.Bu alet kovanın içindeki taş birikintilerini alet in altına hapserder ve yukarıya çıkamaz.Böylece eldiveni her daldırdğında su temzi olacaktır.
    Yıkama süngerle yapılmaz.Sünger boyayı çizer.Eldiven ise boyayı çizecek olan maddeleri içine hapseder.Eldiven microfiber veya saf koyun tüyü veya buna muadil hayvan tüyü olabilir.

Süngerin yaptığı çizikler:

Eldivenle yıkama:

Durulama ve kurulama yı ilk yontemde bahsetmiştim.

Sonuç:
    Bu fotodaki yıkamada sadece CG Maxi Suds kullanılmıştır.Herhangi bir cila wax atılmamıştır. (2 hafta önce atılan wax hariç)

Durulama ve kurulama kısmını ilk yöntemde bahsetmiştim.

Eğer bu yontemleri uygularsak araçlarımızı min çizikle ve max parlaklıkla yıkamış oluruz.

Ynt: Çiziksiz Yıkama Nasıl Yapılır

Nail bu kovaları nasıl temin etcez nerde bulayım aruyorum bir türlü temin edemedim birde focam lancenin üstündeki vana ne işe yarıyor ben kullanıyorum acıyorum fark yok kapatıyorum fark yok senden ricam bilgilendirirsen
    2012 Opel Astra H CDTI 90 hp
    2012 Opel Astra  J sport+stil paket 1.4 140hp

Yorum

Turkiye de shoplarda bulmak zor...

http://www.shinearama.co.uk/product....-GRITGUARD-RED
      Bu sitede yaklaşık 10 pund ama shipping 12 pound toplamda 20 pound geliyor.

Bir kaç site daha var

http://www.cleanyourcar.co.uk/washin.../prod_233.html

Fiyatlar aynı shippingler değişebiliyor.

Foam Lance ın üstündeki vana eski ve artı ya gidiyor..Eksi ye alırsan köpükte ki şampuan oranını zenginleştirirsin..Artı ya alırsan su oranı artar..Genelde full eksi yapıyoruz..

Yorum

Ben hiç kullanmadım ama kullananlar faydalı diyor ki öle..
        Ama eldiveni kovanın dibine kadar daldırmazsan ve daldırmadan önce suyun stabil olmasını beklersen de taş toprak ağagıya çökecektir.
        Turkiye de maalesef talep olmayınca kimse el atmıyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: skydroll
          Turkiye de shoplarda bulmak zor...

http://www.shinearama.co.uk/product....-GRITGUARD-RED
          Bu sitede yaklaşık 10 pund ama shipping 12 pound toplamda 20 pound geliyor.

Bir kaç site daha var

http://www.cleanyourcar.co.uk/washin.../prod_233.html

Fiyatlar aynı shippingler değişebiliyor.

Foam Lance ın üstündeki vana eski ve artı ya gidiyor..Eksi ye alırsan köpükte ki şampuan oranını zenginleştirirsin..Artı ya alırsan su oranı artar..Genelde full eksi yapıyoruz..

Sag olasın ...Full eksi
          2012 Opel Astra H CDTI 90 hp
          2012 Opel Astra  J sport+stil paket 1.4 140hp

Yorum

Bilgilendirme için teşekkürler Nail hocam clapclap

2009 INSIGNIA 4DR COS 16LET180HP M6 NAV CD500+FLEX+SR+19'' JANT+DERİ

Yorum

Başka topiklerde olcak abi...Maksat Forum un rating i artsın bilgi paylaşılsın..

Yorum

Nail'im, valla döktürmüşsün, eline koluna sağlık. Teknik resimde işin kaymağı olmuş. Sen kesin foam lance yapar piyasaya salarsın

Yorum

washmitt kullanmadan, sadece köpük atıp durulamak etkili oluyor mu gerçekten? eğer küçük de bir miktar olsa çamur falan kalırsa kurulama yaparken boyayı üzmez mi?

Yorum

Teşekkürler Nail Üstadım;
                    Ellerine sağlık.
                    2010 İNSİGNİA 1.6T COSMO BEYAZ

Yorum

Nail kardeşim yine döktürmüşsün. Benim arabayı da geçici olarak senin yanına vermem lazım. rolleyes

Yorum

Orjinal yazı sahibi: AhmetG
                        washmitt kullanmadan, sadece köpük atıp durulamak etkili oluyor mu gerçekten? eğer küçük de bir miktar olsa çamur falan kalırsa kurulama yaparken boyayı üzmez mi?
                        Basınçlı yıkama makinan varsa problem yok...120-130 barlık bir makina tertemiz yapar.

Makina yoksa zaten bu şekilde köpük atamıyoruz...Köpük atma aparatı basınçlı yıkama makinasının ucuna takılıyor.

Hortumla yıkancaksa washmitt şart.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: SubaruOutback
                          Nail'im, valla döktürmüşsün, eline koluna sağlık. Teknik resimde işin kaymağı olmuş. Sen kesin foam lance yapar piyasaya salarsın

Baştan sona nasıl yapıldığını gösteren bir manual buldum.Ama malzeme ve tezgah lazım

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Cemil Nişankaya
                            Nail kardeşim yine döktürmüşsün. Benim arabayı da geçici olarak senin yanına vermem lazım. rolleyes
                            Sen yeterki gel Cemil Abi

Yorum

blink
                              2010 Opel Insignia 1.6 T Cosmo + Hakim Gri + Flyaudio DVD/Navigasyon/Turn Push

Yorum

İşleniyor...
                              X